پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

اخبار ویژه سرخط اخبار روز

مخالفت مجلس با ایجاد ۳ منطقه آزاد جدید

به گزارش جامعه نیوز:

 مخالفت مجلس با ایجاد ۳ منطقه آزاد جدید

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز و در جریان بررسی ایراد شورای نگهبان به لایحه «ایجاد مناطق آزاد تجاری صنعتی سرخس، دوغارون و مازندران»، ضمن مخالفت با گزارش اصلاحی کمیسیون اقتصادی، با پیشنهاد جایگزین ارائه شده از سوی نماینده مردم قم نیز مخالفت کردند و به این ترتیب، این لایحه به سرانجام نرسید.

نمایندگان ابتدا با ۱۱۱ رأی موافق، ۹۱ رأی مخالف و بدون رأی ممتنع از مجموع ۲۳۶ نماینده حاضر در صحن، با گزارش اصلاحی کمسیون اقتصادی در خصوص این لایحه مخالفت کردند و سپس، براساس آیین نامه داخلی مجلس پیشنهادات جایگزین نمایندگان مورد بررسی قرار گرفت که در این رابطه، احمد امیرآبادی فراهانی نماینده مردم قم، پیشنهاد جایگزینی عبارت «مدیریت مستقل» به جای «مدیریت واحد» را مطرح کرد و در تشریح آن گفت: سرخس و دوغارون هر دو وابسته و تحت مدیریت آستان قدس رضوی هستند و از زیرساخت های مناسبی برخوردار هستند. پیشنهاد ما تغییر عبارت «مدیریت واحد» به عبارت «مدیریت مستقل» است و با این موضوع ابهام شورای نگهبان رفع می شود.

محسن زنگنه عضو کمیسیون برنامه و بودجه و نماینده مردم تربت حیدریه نیز در مخالفت با پیشنهاد امیرآبادی گفت: در این موضوع دو ابهام وجود دارد، اولا اینکه برای هر کدام از این مناطق باید به صورت جداگانه رأی گیری شود و دوم اینکه مشکل این مناطق با تغییر عبارت «مدیریت واحد» یا «مدیریت مستقل» حل نمی شود. مشکلات و مسائل کشور با تشکیل مناطق آزاد اصلاح نمی شود، خواهشمندیم این موضوع به کمیسیون بازگردانده شود.

این خبر را هم ببینید:  دستور روحانی به 2 وزیر: قیمت هیچ کالایی بدون هماهنگی با ستاد اقتصادی افزایش نیابد

در ادامه، علی نیکزاد نایب رئیس مجلس با بیان اینکه طبق آیین نامه نمی توان این گزارش را به کمیسیون بازگرداند، پیشنهاد امیرآبادی را به رأی گذاشت که نمایندگان با ۱۰۱ رأی موافق، ۱۰۴ رأی مخالف و ۷ رأی ممتنع از مجموع ۲۳۳ نماینده حاضر در صحن با این پیشنهاد نیز مخالفت کردند وو به این ترتیب، تشکیل این سه منطقه آزاد تجاری به سرانجام نرسید.

در جریان بررسی این لایحه، محمدرضا پورابراهیمی داورانی رئیس کمیسیون اقتصادیی اعلام کرد: اصلاح قانون مناطق آزاد از مجلس دهم تاکنون در دستور کار کمیسیون اقتصادی وجود داشته و دغدغه اعضای کمیسیون اقتصادی است.

انتهای پیام/


LEAVE A RESPONSE

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *