پایگاه خبری جامعه نیوز دیگر بروز رسانی نمی شود و از این پس اخبار را در پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین دنبال کنید - رفتن به پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین
محسن هاشمی: ناایمن بودن متروی هشتگرد را از دولت پیگیری کنید! - پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

51845591 303
اسلاید مهم پیشخوان تیتر روز جامعه

محسن هاشمی: ناایمن بودن متروی هشتگرد را از دولت پیگیری کنید!

به گزارش سرویس اجتماعی جامعه نیوز متروی هشتگرد با حضور روحانی و وزیر راه افتتاح شد اما یک عضو شورای شهر تهران می‌گوید این خط ایمنی لازم را ندارد و تحت فشار دولت راه‌اندازی شده است. محسن هاشمی، رئیس شورا می‌گوید این پروژه آزمایشی است و بعدا کامل می‌شود.

سه‌شنبه ۱۰ دی، پروژه قطار برقی کرج هشتگرد با حضور دکتر حسن روحانی، وزیر راه، چند نماینده مجلس افتتاح شد. این پروژه که سال ۱۳۸۷ کلنگ زنی شده، ۲۶ کیلومتر طول دارد و قرار است روزانه ۲۵۰ هزار مسافر را جابجا کند. اجرای این پروژه بر عهده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا بوده و یکی از مزیت‌های آن، ایمنی بالا معرفی شده است.

اما بهاره آروین، عضو شورای شهر تهران اعلام کرده که این خط ایمنی لازم را ندارد و راه اندازی آن تحت فشار دولت برای صورت گرفته است. خبرگزاری فارس به نقل از خانم آروین نوشت: «راه‌اندازی این خط در هیچ‌یک از اسناد و مصوبات شورای اسلامی شهر تهران از جمله بودجه سنواتی و برنامه پنج‌ساله دوم و سوم شهر تهران مورد اشاره قرار نگرفته است، چه رسد به آن‌که در اولویت قرار گیرد.»

آروین عنوان کرده که خط متروی هشتگرد – گلشهر از حداقل تجهیزات و استانداردهای ایمنی لازم برخوردار نیست و تکمیل نهایی آن به دستکم ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد. او افزوده که شهردار تهران باید بهبود خدمات دهی در متروی تهران را در اولویت می‌گذاشت اما با وجود مخالفت اولیه و با فشار بخش‌های ذیربط در دولت، حاضر شد مسئولیت راه اندازی و افتتاح خط متروی گلشهر هشتگرد را بر عهده بگیرد: «… در این اوضاع و شرایط مالی و اقتصادی که شهرداری تهران در خدمات‌رسانی به شهروندان با مشکلات جدی مواجه است، جای پرسش است که چرا یک افتتاح صوری و نصفه نیمه از سوی دولت باید چنین هزینه هنگفتی را روی دست شهر و شهروندان تهرانی بگذارد؟ چرا ناایمنی جدی این خط که جان همه مسافران این خط را تهدید می‌کند، باید به دوش شورا و شهرداری تهران گذاشته شود؟»

این خبر را هم ببینید:  آتش سوزی و دست های پشت پرده

این عضو هیات رئیسه شورای شهر، از شهردار پرسیده که با کدام مجوز شورا، چنین هزینه‌ای را به مردم پایتخت تحمیل کرده است: «چرا ایشان به جای ایستادگی بر سر وصول سهم دولت از حمل و نقل عمومی در برابر فشارهای ناموجه برای افتتاح و برش روبان یک خط کاملا ناایمن و نصفه کاره توسط مسئولان دولتی کوتاه می‌آیند آن هم بدون این که حداقل بخشی از مطالبات شهرداری تهران از دولت در مورد هزینه‌های تمام شده مترو را وصول کرده باشند.»

محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران نیز اذعان کرده که خط متروی هشتگرد کامل نیست. او گفته که بهره‌برداری از خط متروی هشتگرد آزمایشی خواهد بود و  بخشی از تجهیزات متروی هشتگرد از جمله سیگنالینگ کنترل و مخابرات بعدا تکمیل می‌شود. خبرگزاری ایلنا به نقل از هاشمی نوشت: «این خط  تنها دو الی سه ساعت در روز و از ساعت ۱۱ تا ۱۳ خدمات رسانی خواهد کرد و پس از اینکه کمبودها برطرف شد به صورت کامل بهره برداری می‌شود. قرار شد در این زمان هم از مسافران پول نگیرند.»

او در پاسخ به انتقاد بعضی از خبرنگاران درخصوص ناایمن بودن مترو گفت مسئله را از دولت پیگیری کنند.

ایستگاه متروی هشتگرد با ۹۱درصد پیشرفت افتتاح شده و اعتبار آن بالغ بر هزار میلیارد تومان بوده است. حبیب‌الله طاهرخانی، معاون وزیر راه ابراز امیدواری کرده که با انتقال سفرهای خودرویی به ریل در مسیر هشتگرد-کرج – تهران، تصادفات جاده‌ای کاهش یابند و آلودگی هوا در پایتخت نیز کمتر شود.

حال در این میان چه کسی مسئول جان مردم و مسافران است کسی نمیداند و اگر اتفاقی رخ دهد مرجع پاسخگو شورای شهر است و یا دولت باید دید این بازی های سیاسی نزدیک انتخابات چه عواقبی برای مردم خواهد داشت.

این خبر را هم ببینید:  همایش «اسلام و نفی خشونت» در رم برگزار شد

/ پایان خبر