رفتن به بالا

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

تعداد اخبار امروز : 42 خبر


  • شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۰
  • السبت ۵ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Saturday 17 April

به گزارش جامعه نیوز:  محدود کردن شرایط ثبت‌نام انتخابات ریاست جمهوری ضرورتی ندارد به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز پارلمان، در جریان بررسی جزئیات طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری، اظهار داشت: قانون نباید دارای ابهام باشد. وی افزود: در بند (ب) و (چ) […]

به گزارش جامعه نیوز:

 محدود کردن شرایط ثبت‌نام انتخابات ریاست جمهوری ضرورتی ندارد

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز پارلمان، در جریان بررسی جزئیات طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری، اظهار داشت: قانون نباید دارای ابهام باشد.

وی افزود: در بند (ب) و (چ) ماده (۱) اصلاح قانون انتخابات شاهد ابهام در قانون‌گذاری هستیم؛ آیا در تصویب بند (ب) مربوط به معاونین قوا، مقصود معاونین رئیس قوا مانند معاونین قوانین یا نظارت در مجلس است یا نواب رئیس؟ بند (چ) نیز مشخص نکرده است که مقصود از کلانشهر چه شهرهایی است؛ کلانشهر یک واژه کلی است که نباید در قانون بیاید لذا درخواست دارم در این موارد رفع ابهام صورت گیرد.

در ادامه محمدباقر قالیباف رئیس مجلس در پاسخ به این اخطار اظهار داشت: باید توجه داشت که موارد مصوب در قانون مربوط به تشخیص صلاحیت افراد نیست بلکه این موارد فقط برای ثبت‌نام افراد در انتخابات است. پیش از این هر کس که سواد خواندن و نوشتن داشت در انتخابات ثبت‌نام می‌کرد و این قانون برای ساماندهی این مسئله است.

وی افزود: نباید فضا را محدود و تنگ کرد چرا که ما در این قانون کار تشخیص صلاحیت را انجام نمی‌دهیم. البته چون به مسئله کلانشهرها اشاره کردید باید عنوان کنم که کلانشهر در وزارت کشور دارای تعریف است و شهرهایی که بالای یک میلیون جمعیت دارند کلانشهر محسوب می‌شوند. در مورد معاونین هم رفع ابهام صورت گرفته است.

قالیباف خاطرنشان کرد: محدود کردن شرایط ثبت‌نام چه ضرورتی دارد، تشخیص صلاحیت افراد پس از ثبت‌نام به عهده شورای نگهبان است و مجلس فقط وضعیت نابسامان پیش از ثبت‌نام را ساماندهی می‌کند. لذا باید اجازه دهیم افراد بیشتری در این چارچوب بتوانند ثبت‌نام کنند.

این خبر را هم ببینید:  ستاد ملی کرونا شنبه محدودیت‌های تردد نوروز را اعلام می‌کند/ وزارت کشور مانع تجمع‌های انتخاباتی شود

انتهای پیام/


اخبار مرتبطتبلیغات

جديدترين خبرها