رفتن به بالا

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

تعداد اخبار امروز : 31 خبر


  • سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹
  • الثلاثاء ۸ ربيع ثاني ۱۴۴۲
  • 2020 Tuesday 24 November
اوقات شرعی

به گزارش جامعه نیوز:  مجلس و دولت تسهیل درمان ناباروری را در اولویت قرار دهند/ پیری جمعیت را جدی بگیریم محدثه رشید فعال دانشجویی و عضو سابق شورای مرکزی جنبش عدالت‌خواه دانشجویی در گفت‌وگو با خبرنگار تشکل‌های دانشگاهی خبرگزاری فارس، با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب درباره جمعیت گفت: مهم ترین شاخص جمعتی هر […]

به گزارش جامعه نیوز:

 مجلس و دولت تسهیل درمان ناباروری را در اولویت قرار دهند/ پیری جمعیت را جدی بگیریم

محدثه رشید فعال دانشجویی و عضو سابق شورای مرکزی جنبش عدالت‌خواه دانشجویی در گفت‌وگو با خبرنگار تشکل‌های دانشگاهی خبرگزاری فارس، با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب درباره جمعیت گفت: مهم ترین شاخص جمعتی هر کشوری، نرخ باروری زنان آن کشور است. شاید در گذشته کمتر خانواده‌ای که از نعمت فرزند محروم بود؛ می‌توانست پیشرفت‌های پزشکی را متصور شود اما با این وجود، ناباروران برای بهره‌مندی از مزایای تکنولوژی باید از استطاعت مالی خوبی برخوردار باشند؛ چرا که هزینه‌های درمان ناباروری در مراکز درمانی سر به فلک کشیده‌اند. 

رشید با بیان اینکه هزینه ‌های درمان ناباروری به حدی سنگین است که زوجین نابارور توان پرداخت آن را ندارند، تاکید کرد: در حال حاضر ایران ۳ میلیون زوج نابارور دارد که تسهیل درمان آن ها باید در اولویت عملکردی دولت و مجلس قرار گیرد. 

وی گفت: بیشتر مراجعه کنندگان به مراکز درمان ناباروی از مسافت های دور برای درمان از  روستا به شهرهایی مثل تهران می‌آیند و علاوه بر هزینه رفت و آمد و اسکان با هزینه های سرسام آور درمان نیز روبه رو هستند.

این فعال دانشجویی تصریح کرد: در حال حاضر اگر خانوارهای دهک پنجم جامعه به مدت یکسال هیچ هزینه ای برای خوراک و پوشاک خود نکنند باز هم نمی‌تواند از پس این هزینه ها بربیاید. هزینه هایی که موجب استرس زوجین می‌گردند و نتیجه فعالیت درمانی را تحت الشعاع قرار می‌دهند و علاوه بر آن سن زوجین از سن باروری خارج می‌شود و این خود نیز مشکلی بر مشکلات دیگر است. در این راستا نقش حمایتی بیمه های درمانی برای تأمین هزینه های درمانی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. 

رشید با بیان اینکه خطر پیری جمعیت را باید جدی گرفت، تاکید کرد: به دنبال ابلاغ سیاست‌های کلی جمعیت در سال ۱۳۹۳ در قوانین بودجه سنواتی برنامه‌ای تحت عنوان کمک به اجرای سیاست های جمعیتی کشور ذیل ردیف های هزینه‌ای ستادی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قررار گرفت.

وی ادامه داد: انجام اقدامات و بسته های اجرایی جمعیتی کشور، ترویج زایمان طبیعی و درمان ناباروری از جمله فعالیت های تعریف شده ذیل این برنامه بوده است، در سال های ۱۳۹۴و ۱۳۹۷، اعتبار این فعالیت ۱۵۰۰ میلیارد ریال و در نیمه سال ها ۲۰۰۰ میلیارد ریال بوده است. از سال ۱۳۹۸ که اعتبارات تحول سلامت از محل منابع حاصل از موضوع مالی ماده (۴۶) تنظیم مقررات تعیین شده فعالیت حمایت از درمان ناباروری در ذیل برنامه ارائه خدمات درمانی طرح تحول سلامت قرار گرفت.

این فعال دانشجویی اضافه کرد: لذا هزینه خدمت کل این ظرفیت برای سال مالی ۱۳۹۹ با احتساب ۹۰ درصد تعرفه دولتی خدمات درمان ناباروری ۱۸۹ میلیارد تومان است که از محل انتقال ردیف « درمان ناباروری» وزارت بهداشت به صندوق های درمانی بیمه‌های پایه قابل تأمین است، بنابراین قرار دادن خدمات IVF و  ICSI تحت پوشش بیمه های پایه از محل اعتبارات منابع عمومی در سال ۱۳۹۹ نیازمند اعتباری بیش از آنچه در لایحه درج شده، نیست.

وی گفت: با بررسی درآمدهای خانوارها با وجود ویروس کرونا، این نتیجه حاصل می شود که زوجین نابارور در مراکز دولتی ۵۰ درصد و در مراکز خصوصی ۱۳۰ درصد درآمد خود را باید بابت درمان ناباروری بپردازند. به عبارت دیگر درمان این موضوع در مراکز دولتی ۲۰ میلیون تومان و در مراکز خصوصی ۵۰ میلیون تومان هزینه دارد.

رشید افزود: کلا ۲۰ درصد زوجین کشور معادل ۳.۵ میلیون زوج نابارور هستند ولی کل ظرفیت خدمات دهی به علت کمبود پزشک ۳۰ هزار سیکل درمان است. بر اساس برآوردها، خرید خدمت این میزان سیکل درمان کمتر از ۲۰۰ میلیارد تومان می شود که این رقم در بودجه کشور، عددی ناچیز است. این پول در حال حاضر در بودجه کشور وجود دارد و تنها باید ردیف برای آن اختصاص داد. چرا که آنها هزینه درمان ۳.۵ میلیون زوج را برآورد می کنند، در عین حال که خدمت دهی به همه زوج‌ها امکان پذیر نیست. ادعایی وجود دارد؛ که در حال حاضر بخشی از خدمات ناباروری تحت پوشش صندوق‌های بیمه‌ قرار دارد.

عضو سابق شورای مرکزی جنبش عدالت‌خواه دانشجویی در پایان گفت: برای انجام خدمات ناباروری در کشور اعتباری بالغ بر ۵ هزار میلیارد تومان لازم است و به طور کلی شرایط کشور در این خصوص خوب ارزیابی شده، اما باید زمینه بهتر شدن این شرایط در کشور انجام شود.

انتهای پیام/


اخبار مرتبطتبلیغات

جديدترين خبرها