رفتن به بالا

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • یکشنبه ۶ مهر ۱۳۹۹
  • الأحد ۹ صفر ۱۴۴۲
  • 2020 Sunday 27 September
اوقات شرعی

به گزارش جامعه نیوز:  مجلس بودجه اجرای طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده را پیش‌بینی کند حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده شاهین‌شهر، برخوار و میمه در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، با اشاره به بررسی طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده در کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: این طرح قرار است بزودی […]

به گزارش جامعه نیوز:

 مجلس بودجه اجرای طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده را پیش‌بینی کند

حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده شاهین‌شهر، برخوار و میمه در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، با اشاره به بررسی طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده در کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: این طرح قرار است بزودی در صحن مجلس مطرح و تصمیماتی در خصوص رشد جمعیت در کشور گرفته شود.

وی با بیان اینکه مسئله کاهش جمعیت در کشور بسیار مهم است، افزود: در سال گذشته یک میلیون و ۱۹۶هزار و ۱۳۵ نوزاد در کشور متولد شدند که ۱۲ درصد نسبت به سال ۹۷ کاهش نشان می‌دهد. یعنی در سال گذشته ۱۷۰ هزار نوزاد نسبت به مدت مشابه کمتر متولد شده‌اند و این آمار به نسبت به سال ۹۳ حدود ۲۲ درصد کاهش نشان می‌دهد.

عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی با تأکید براینکه اقداماتی که برای رشد جمعیت در سال‌های گذشته انجام شده متناسب با شدت کاهش جمعیت نیست، اظهار داشت: تنها کاری که انجام شده این بوده که قانون لغو محدودیت جمعیت که در سال ۷۲ مصوب شده بود، حذف شود.

حاجی دلیگانی با بیان اینکه مهم‌ترین کاستی در خصوص طرح مذکور این است که پیش‌بینی مالی مورد نیاز برای آن نشده است، گفت: این موضوع چالش اصلی طرح مذکور است.

وی با تأکید براینکه طرح مذکور نباید مغایر با اصل ۷۵ قانون اساسی باشد، افزود: دولت هم چون لایحه‌ای ارائه نداده عدم پیش‌بینی بودجه در این طرح موجب طفره رفتن دولت از اجرای قانون مصوب مجلس خواهد بود.

عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: البته یک اعتبار ۲۱۸ میلیارد تومانی در بودجه امسال برای افزایش جمعیت پیش‌بینی شده که این رقم به نسبت سال ۱۳۹۳ حدود ۶۰ درصد کاهش نشان می‌دهد و این عدد برای افزایش جمعیت کافی نیست.

حاجی‌دلیگانیخاطرنشان کرد: به نظر می‌رسد این طرح باید راهکارهایی برای تأمین مالی داشته باشد.

وی افزود: باید قانون تسهیل ازدواج جوانان همزمان با تصویب این طرح مجلس اصلاح شد تا مکمل طرح مذکور باشد.

اصل هفتاد و پنجم  می گوید «طرح های قانونی و پیشنهادها و اصلاحاتی که نمایندگان در خصوص لوایح قانونی عنوان می کنند و به تقلیل درآمد عمومی یا افزایش هزینه های عمومی می انجامد, در صورتی قابل طرح در مجلس است که در آن طریق جبران کاهش درآمد یا تامین هزینه جدید نیز معلوم شده باشد».

انتهای پیام/


اخبار مرتبطتبلیغات

جديدترين خبرها