رفتن به بالا

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الخميس ۲۴ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 6 May

به گزارش جامعه نیوز:  ماجرای تولید الکل از غلات آلوده در اصفهان چیست؟ به گزارش خبرگزاری فارس از لنجان، زمانی در کشورمان غلات آلوده را امحاء می‌کردند و مسؤولان همواره نگران انتشار آن در سطح جامعه بودند اما امروز با وجود فناوری های نوین این امکان فراهم شده است که این تهدید تبدیل به فرصت […]

به گزارش جامعه نیوز:

 ماجرای تولید الکل از غلات آلوده در اصفهان چیست؟

به گزارش خبرگزاری فارس از لنجان، زمانی در کشورمان غلات آلوده را امحاء می‌کردند و مسؤولان همواره نگران انتشار آن در سطح جامعه بودند اما امروز با وجود فناوری های نوین این امکان فراهم شده است که این تهدید تبدیل به فرصت شده و از این غلات آلوده محصولی با ارزش افزوده چندبرابری تولید شود.

با این وجود چندی پیش خبری در فضای مجازی مبنی بر انتقال غلات آلوده به استان اصفهان و با هدف تولید الکل دست به دست شد، موضوعی که برخی از افراد و یا حتی شرکت های تولید الکل نسبت به آن انتقاد داشتند. چراکه مدعی هستند فرآیند و یا حتی فناوری ساخت الکل از غلات آلوده در این مجموعه وجود ندارد.

البته این موضوع شروعی برای گمانه زنی های نگران کننده در جامعه بود که با پاسخ صریح معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان همراه شد.

 ابوالفضل اصلانی در گفتگو با خبرنگار فارس در لنجان، با اشاره به نحوه انتقال غلات آلوده به استان اصفهان اظهار کرد: در مورد فرایند حمل و نقل غلات آلوده و نگهداشت آنها، در دانشگاه مبدا کل محموله با حضور نمایندگان حراست، بازرسی و کارشناسان اداره غذا پلمب شده و تحت الحفظ سازمان صنایع دفاع با نظارت نیروهای ناظر آنها منتقل شده و در شرکت نور زکریای رازی با حضور نمایندگان حراست و کارشناسان اداره غذا دانشگاه فک پلمب شده و صورتجلسه مربوطه تنظیم می‌گردد. 

وی تصریح کرد: در خصوص نظارت بر اجرای دقیق فرایند تولید الکل، مرحله تبدیل غلات آلوده صرفا تا مرحله هیدرولیز، تهیه شربت و فیلتراسیون آن در شرکت مذکور انجام می پذیرد که نظارت کامل بر تمامی این مراحل توسط کارشناسان کنترل مواد غذایی به همراه واحد حراست شبکه بهداشت و درمان شهرضا صورت می‌پذیرد.

این خبر را هم ببینید:  دولت با خطاکاران و موانع حوزه تولید برخورد قاطع کند

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان افزود: کلیه پسماندهای حاصل از فرایند تبدیل غلات آلوده (در مورد ذرت) پلمب و جهت تعیین تکلیف توسط اداره کل دامپزشکی در محل شرکت توقیف گردیده است.

اصلانی تاکید کرد: باتوجه به اینکه مراحلی که در اصفهان انجام می گیرد صرفا هیدرولیز آنزیمی است و شربت حاصله بدون برجای گذاشتن پساب به کارخانه پارچین حمل می‌شود، موضوع آلودگی زیست محیطی منتفی است.

وی در خصوص آخرین محموله غلات انتقالی به استان اصفهان و نظارت بر روند انتقال یادآور شد: آخرین بازدید هفته قبل زمان ورود گندم نصر خوزستان توسط کارشناسان ذیربط جهت فک پلمب محموله صورت گرفته است که در زمان فعالیت کارخانه کارشناسان مواد غذایی دانشگاه حضور داشته، همچنین کلیه فرآیند توضیح داده شده تحت نظارت دوربین‌های مدار بسته انجام می‌گردد.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در پاسخ به این سؤال که در استان چه مراکزی در زمینه تخریب غلات آلوده و تبدیل آن به الکل فعالیت دارند، خاطرنشان کرد: در حال حاضر در استان اصفهان صرفا شرکت نور زکریای رازی در زمینه تبدیل غلات آلوده فعالیت می‌کند و مرحله تبدیل شربت به الکل در سایت پارچین گروه شیمیایی صنایع دفاع انجام می‌پذیرد و انتقال شربت جهت تبدیل به الکل تحت نظارت و با مسؤولیت گروه شیمیایی صنایع دفاع انجام می‌پذیرد.

یک منبع آگاه هم در گفتگو با خبرنگار فارس در لنجان، اظهار کرد: هیچ گونه الکلی از طریق تخریب غلات آلوده در صنایع دفاع اصفهان که صنایع شیمیایی در آن واقع شده تولید نمی‌شود و هیچ آثاری از پسماندهای زیست محیطی و حتی پساب فاضلاب مربوط به فرآیند تخمیر و تسویه فاضلاب در این مجموعه وجود ندارد.

این خبر را هم ببینید:  برگزاری رزمایش همدلی و احسان به همت گروه پدافندهوایی حضرت معصومه (س)

با توجه مباحث مطرح شده این گونه برداشت می شود که تنها شرکت نور زکریای رازی واقع در شهرضا در زمینه تبدیل غلات آلوده فعالیت می‌کند، البته این فعالیت هم تنها محدود به مرحله هیدرولیز، تهیه شربت و فیلتراسیون است و مابقی مراحل در کارخانه پارچین صورت می‌گیرد.

انتهای پیام/۶۳۰۸۱/


اخبار مرتبطتبلیغات

جديدترين خبرها