پایگاه خبری جامعه نیوز دیگر بروز رسانی نمی شود و از این پس اخبار را در پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین دنبال کنید - رفتن به پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین
لزوم اجرای سند جامع خدمات سلامت در داروخانه‌ها - پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

اخبار ویژه

لزوم اجرای سند جامع خدمات سلامت در داروخانه‌ها

به گزارش جامعه نیوز:

 لزوم اجرای سند جامع خدمات سلامت در داروخانه‌ها

به گزارش گروه سلامت خبرگزاری فارس، حمید خیری، مدیر روابط عمومی انجمن داروسازان ایران با تبریک روز داروساز گفت: روز داروساز که هر ساله در۵ شهریور ماه برگزار می شد در سالجاری با توجه به اتفاقات اخیر و شیوع بیماری کرونا و مناسبت ها  از جمله ماه محرم، در روز های ۲۲ تا ۲۴ مرداد ماه و به صورت مجازی برگزار می شود.

وی افزود: امیدوارم جامعه داروسازی در سراسر کشور با تلاش هایی که در زمینه های مختلف داشته اند در کار خود موفق شوند و آرزوی سلامتی برای تمام مردم ایران و جهان را دارم.

خیری ادامه داد: داروسازان در سال های اخیر متاسفانه با مشکلات بسیاری مواجه هستند که امیدواریم با تصویب و اجرای سند جامع خدمات سلامت در داروخانه ها نقش داروسازان پررنگ تر دیده خواهد شد که از مسئولین درخواست داریم تا این سند را با زیرساخت های اساسی در داروخانه ها اجرایی نمایند و در حد حرف نباشد.

وی اظهار داشت: سال‌هاست که از همه کشورها در حوزه ارائه خدمات دارویی عقب مانده ایم و خدماتی که الان در بیمارستان ها توسط داروسازان ارائه می‌شود، با خدماتی که در دنیا ارایه می‌شود، متفاوت است و به نوعی یک ضعف در نظام سلامت ما محسوب می‌شود.

مدیر روابط عمومی انجمن داروسازان ایران ادامه داد: وی با اشاره به اینکه اغلب خدماتی که در سند جامع خدمات سلامت ابلاغی آمده است به جز چند مورد (داروهای ترکیبی و نسخه‌ای) مابقی خدماتی هستند که به صورت داوطلبانه و بنا به درخواست بیمار و یا حتی پزشک ارائه می‌شود، اظهار کرد: این سند یک سند چشم انداز ۲۰ ساله است، علیرغم اینکه خدمات این سند در اغلب کشورها در حال ارائه است، اما پیش بینی کرده‌ایم که قادر به انجام چنین تغییر و تحولی در سیستم سلامت به یک باره نباشیم، بنابراین طبق این سند در ۲۰ سال آینده انتظار داریم که داروسازان در نظام سلامت ایران همانند سایر کشورها خدمات سلامت را به بیماران ارائه کنند و در این چارچوب جای گیرند.

این خبر را هم ببینید:  تخصیص قیر رایگان به پروژه‌های عمرانی مطلوب است اما باید جلوی مفاسدش را گرفت

خیری گفت: در این هدف گذاری، داروسازان نقش لیدر مراقبتی و پایش سلامت را بر عهده خواهند داشت البته نه جایگزین پزشک درمان گر.

وی همچنین اضافه کرد: با تصویب این سند و اجرا شدن آن،  مشکلات بکارگیری داروسازان از جمله آزاد یا دولتی برطرف خواهد شد.

عضو هیأت مدیره انجمن داروسازان ایران در ادامه گفت: داروسازان از ابتدای شیوع بیماری کرونا در کشور مشکلات زیادی را متحمل شده اند و با همه این مشکلات صبوری کرده‌اند و خدمات بسیار مناسب و با کیفیتی را به جامعه ارائه داده اند و متاسفانه مسئولین هم این خدمات را ندیده اند ودر این بین تعدادی از داروسازان هم در مبارزه با ویروس کرونا فوت شده اند که انتظار داریم مسئولین خدمات داروسازان را در سراسر کشور که در خط اول مبارزه با این بیماری قرار دارند توجه ویژه داشته باشند.

خیری با بیان اینکه از ابتدای شیوع بیماری کرونا، متاسفانه بی مهری‌های بسیاری به داروسازان صورت گرفت اظهارداشت: یکی از مسائلی که داروسازان را در ارائه خدمات به جامعه دچار مشکل کرده کمبود ماسک و یا نبود ماسک است و با توجه به اینکه مردم انتظار دارند ماسک در داروخانه ها با قیمت مناسب موجود باشد.

وی افزود: متاسفانه مسؤولین در این زمینه کم کاری کردند و داروخانه‌ها را زیر سوال بردند و و توزیع ماسک به داروخانه ها به درستی صورت نگرفت در صورتی که فروشگاه‌های غیر مرتبط با سلامت به عرضه ماسک با قیمت‌های بسیار زیاد اقدام کردند که در بیشتر موارد ماسک‌های موجود در مراکز غیر از داروخانه کیفیت مناسبی نیز نداشت ولی متاسفانه داروخانه‌ها همچنان با مشکل کمبود ماسک مواجه هستند که امیدواریم مسؤولین مدیریت مناسبی داشته باشند و ماسک با قیمت و تعداد مناسب در اختیار داروخانه ها قرار دهند تا مردم در استفاده ماسک مشکلی نداشته باشند.

این خبر را هم ببینید:  جلسه کمیسیون سیاسی، اجتماعی و فرهنگی مجلس خبرگان رهبری برگزار شد

انتهای پیام/