پایگاه خبری جامعه نیوز دیگر بروز رسانی نمی شود و از این پس اخبار را در پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین دنبال کنید - رفتن به پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین
قوه قضاییه مجازات‌های لازم را برای مسبّبان خسارت برجام در نظر بگیرد - پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

اخبار ویژه

قوه قضاییه مجازات‌های لازم را برای مسبّبان خسارت برجام در نظر بگیرد

به گزارش جامعه نیوز:

 قوه قضاییه مجازات‌های لازم را برای مسبّبان خسارت برجام در نظر بگیرد

به گزارش خبرنگار تشکل‌های دانشگاهی خبرگزاری فارس، شوراهای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشگاه‌های کشور طی بیانیه‌ای به قطعنامه اخیر شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی واکنش نشان داد.

متن بیانیه شوراهای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشگاه‌های کشور به شرح است:

” من توصیه‌ام این است که به اروپایی‌ها هم اعتماد نکنید. در مورد آمریکا هم من از دو، سه سال پیش که این بحث‌های مذاکرات مربوط به هسته‌ای برقرار بود دائماً، هم خصوصی به مسئولین میگفتم، هم در جلسات عمومی ـ در سخنرانی‌ها ـ مکرّر گفتم که من اعتمادی به اینها ندارم. به اینها اعتماد نکنید”

مقام معظم رهبری ۱۹ بهمن ۱۳۹۷

در حالی که جمهوری اسلامی ایران در چند سال اخیر بالاترین سطح از همکاری با آژانس را داشته است شاهد این بودیم که قطعنامه شورای حکام علیه ایران صادر شد. این قطعنامه که پیش نویس آن را سه کشور اروپایی انگلستان، فرانسه و آلمان تهیه کرده بودند با ۲۵ رای موافق و ۲ رای مخالف (روسیه و چین) تصویب شد. در حالی که شاهد رویکرد تهاجمی و حداکثری علیه ایران و مقاومت در منطقه هستیم آمریکا از همه عناصر خود برای افزایش این فشار استفاده می کند. آمریکا که خود بر خلاف تمام قوانین بین المللی از برجام خارج شد از زمان خروج برجام با فشار بر کشورهای اروپایی آن ها را نیز تحت سلطه خود قرار داده و نظرات خود را از طرق آنان اعمال می کند. کشورهای اروپایی که تعهدات خود را انجام نداده اند با این اقدام قصد فرار رو به جلو و گریز از مسوولیت های خود در قبال ایران را دارند.

این خبر را هم ببینید:  ربیعی: میزان رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی به ۶۰ درصد کاهش یافته است

دولت به اصطلاح تدبیر و امید در سال ۹۲ با ایجاد گفتمان مذاکره و پیوند زدن تمام مشکلات داخلی به تحریم های آمریکا، خود را کاربلد مذاکره نامید و پس از کسب رای، تمام ظرفیت های کشور را در حالت تعلیق قرار داد تا مذاکرات به نتیجه برسد. پس از مدتی خروجی مذاکرات، برجام ی شد که در آن ابتدا طرف ایرانی باید به تعهدات خود عمل کند و سپس طرف های غربی. هر چند طرف ایرانی به تمام تعهدات خود جامه عمل پوشانید اما به محض زمان اجرای تعهدات طرف دیگر، آمریکا عملا از توافق خارج شد و کشورهای اروپایی نیز عملا به هیچکدام از تعهدات خود عمل نکردند.

نکته تاسف برانگیز برجام نیز آنجا بود که ایران حق شکایت از بدعهدی طرف های دیگر را نداشت اما مکانیزم ماشه فقط برای طرف های غربی فعال است. پس از برجام نیز تمام ظرفیت های کشور و حتی منطقه در راستای راستی آزمایی برآمد و منفعل ماند اما این تعهد عملا برای ایران هیچ خروجی مثبتی نداشت. مسوولان در آن روزها مدال دریافت می کردند اما وضع اقتصادی مردم روز به روز بدتر از گذشته شد.

با توجه به تجربه مذاکره در سالیان اخیر امروزه همگان می دانند که نباید به آمریکا و حتی کشورهای اروپایی اعتماد کرد و اگر جمهوری اسلامی در مقابل آنان کوتاه بیاید زیاده خواهی های آنان تمامی ندارد.

بدون شک امروز راه پیشرفت کشور از “مقاومت” می گذرد. تجربیات موفق مقاومت چه در عرصه نظامی توسط سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی و چه مصادیقی مانند ارسال نفت به ونزوئلا شاهد مثال این مدعاست. باید در ابتدا ظرفیت های داخلی و خارجی جمهوی اسلامی شناخته شود و آن ها را فعال کرد. روابط پولی دو جانبه با کشورهای هم پیمان ایران و استفاده از ظرفیت های کشورهای همسایه در راستای وارادات و صادرات و هم چنین شناخت و فعال سازی ظرفیت های منطقه از راهکار های پیشنهادی برای افزایش اقتدار ملی، اثر گذاری بیشتر و کاهش وابستگی به کشورهای غربی است.

این خبر را هم ببینید:  حاج علی اکبری در پیامی درگذشت فرزند معاون دادسرای ویژه روحانیت را تسلیت گفت

دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی به جای رویکرد دفاعی ـ انفعالی باید با هجوم و مقابله همه جانبه با استکبار و ایادی آن برخورد کند زیرا که اتفاقات اخیر از قبیل عدم مدیریت در مقابله با ویروس کرونا و هم چنین ناتوانی در آرام کردن معترضان آمریکایی نشان داد که قدرت آمریکا رو به افول است. بدون شک کشورهای موافق با منزوی کردن ایران باید بهای سیاست های خود علیه ایران را بدهند.

انتظار می رود وزارت خارجه  از تمامی ابزار‌های دیپلماتیک، اقتصادی، فرهنگی و … خود در جهت نپذیرفتن این ظلم استفاده کند خروج دیر هنگام از برجام و اگر نتیجه بخش تر بخواهیم خروج از NPT می تواند حداقلی ترین پاسخ به اینگونه دست درازی ها باشد زیرا که هر زمانی که جلوی ضرر گرفته شود منفعت است.

هم چنین از نمایندگان مجلس شورای اسلامی انتظار می رود اکنون که مردم ایران چشم امیدشان به آن هاست امید ملت ایران را ناامید نکنند. اکنون وقت آن است که مجلس شورای اسلامی با توجه به قوانین خود به این مسئله ورود کند و طبق قوانین نظارت خود را بیش از پیش ادامه دهد و نیز باید از تکرار این اشتباهات در ادامه مسیر جلوگیری کند و نباید اجازه دهد همان مسیر دوباره طی بشود.

قوه قضاییه نیز باید با ورود جدی خود به این مسئله، خسارت های وارده از برجام را بررسی و سپس مجازات های لازم را برای افرادی که باعث این خسارت به کشور شده اند را در نظر بگیرد.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان چهار محال و بختیاری
شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان سمنان
شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان خراسان جنوبی
شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان خراسان رضوی
شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان خراسان شمالی
شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان آذربایجان غربی
شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان آذربایجان شرقی
شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان فارس
شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان قم
شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان یزد
شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان اردبیل
شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان سیستان و بلوچستان
شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان هرمزگان
شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان البرز
شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان زنجان
شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان کرمان
شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان بوشهر
شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان خوزستان
شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان مرکزی
شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان قزوین
شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان مازندران
شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان ایلام
شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان کرمانشاه
شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان کهگیلویه و بویراحمد
شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان کشور

این خبر را هم ببینید:  سخنگوی کمیسیون اصل نود: اعضای ستاد انتخاباتی روحانی در زیر مجموعه‌های شستا به‌کارگیری شده‌اند

انتهای پیام/