رفتن به بالا

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

تعداد اخبار امروز : 58 خبر


  • شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۰
  • السبت ۵ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Saturday 17 April

به گزارش جامعه نیوز:  قطعنامه شورای حکام جای توجیه برای اقدامات غربی‌ها نمی‌گذارد/ برجام بزرگترین خطای استراتژیک ایران بود ابوالفضل ظهره‌وند، عضو سابق تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس با اشاره به صدور قطعنامه ضدایرانی شورای حکام آژانس اتمی به بهانه عدم همکاری ایران با تحقیقات آژانس، گفت: قطعنامه‌ای که امروز صادر شد، […]

به گزارش جامعه نیوز:

 قطعنامه شورای حکام جای توجیه برای اقدامات غربی‌ها نمی‌گذارد/ برجام بزرگترین خطای استراتژیک ایران بود

ابوالفضل ظهره‌وند، عضو سابق تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس با اشاره به صدور قطعنامه ضدایرانی شورای حکام آژانس اتمی به بهانه عدم همکاری ایران با تحقیقات آژانس، گفت: قطعنامه‌ای که امروز صادر شد، نشان‌دهنده استیصال طرف‌های اروپایی در برجام است. کشورهای اروپایی به‌جای اینکه متوجه تکالیف بر زمین مانده خود در برجام باشند، کماکان با وقاحت تمام این بحث را مطرح می‌کنند که به مطالبات غیرقانونی آن‌ها در چارچوب برجام عمل کنیم.

اروپایی‌ها باید سوخت را تا سقف ۳۰۰ کیلو از ما خریداری می‌کردند 

ظهره‌وند ادامه داد: اروپایی‌ها در حالی بحث افزایش میزان سوخت را مطرح می‌کنند که متوجه مسئولیت خودشان در این زمینه نیستند، چرا که آن‌ها می‌بایست این سوخت را تا سقف ۳۰۰ کیلو از ما خریداری می‌کردند و ایران هم کماکان این آمادگی را داشته و دارد که بفروشد، امّا از آنجایی که آن‌ها از آمریکا حساب می‌برند و اراده‌ای در مقابل آمریکا ندارند، می‌خواهند بی‌ارادگی خودشان را با صدور قطعنامه ‌و دادن آدرس غلط به افکار بین‌المللی جبران کنند و این نکته مهمی است.

عضو سابق تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای با بیان اینکه آژانس بین‌المللی انرژی و سه کشور اروپایی هیچگاه تا این حد مسلوب‌الاراده نبوده‌اند، تصریح کرد: برجام آزمون خوبی بود برای اثبات بی‌ارادگی و ناتوانی اروپایی‌ها در مقابل رفتارهای غیرقانونی آمریکا.

برجام برای این بود که ما یک طرفه بازنده باشیم‌ 

ظهره‌وند با بیان اینکه ما از ابتدا می‌دانستیم و امروز هم باید بدانیم که از دیگ اروپایی‌ها آبی گرم نمی‌شود، اظهار داشت: برجام برای این نبود که ما به یک توافق برد ـ‌ برد برسیم. بلکه موضوع این بود که ما یک طرفه بازنده باشیم‌ و آن‌ها مطالبات غیرقانونی خودشان را دنبال کنند.

این خبر را هم ببینید:  رحمانی فضلی: همه مقدمات قانونی برگزاری همزمان ۴ انتخابات فراهم می‌شود

۲ سال قبل اعلام کردم که مسئله PMD حل نشده؛ چرا می‌گفتند حل شده است؟

وی ادامه داد: ما می‌بایست مسیر گذشته خودمان را قوی‌تر ادامه دهیم. البته در این میان، دیپلماسی رسانه‌ای بسیار مهم است. چرا که حافظه افکار عمومی ‌عمر کوتاهی دارد. ۲ سال قبل اعلام کردم که مسئله PMD حل نشده؛ چرا می‌گفتند حل شده است؟ آقای آمانو مدیرکل وقت آژانس، پرونده PMD را نیمه‌باز گذاشت و از حالت سیاه به خاکستری تبدیل کرد و آن را باز گذاشت. ما به جای اینکه رفتارهای طرف مقابل را توجیه کنیم و در مقابل اقدامات آن‌ها منفعل باشیم باید سیاست فعال را در پیش بگیریم.

ظهره‌وند افزود: اکنون که ایالات متحده و غربی‌ها در مسئله تبعیض نژادی و نابرابری اجتماعی در موضع انفعال هستند و قدرت‌شان در حال افول است، رفتارهای آن‌ها در قضیه پرونده هسته‌ای را هم برای افکار بین‌المللی توضیح بدهیم. نگوییم خب قطعنامه صادر شده و بعد هم به شورای امنیت می‌رود. این نکته مهمی است که سکوت و انفعال ما رفتارهای غیرقانونی و سلطه‌طلبانه آن‌ها را تشدید می‌کند. 

ساکتیم چون همواره خواسته‌ایم برجام را به‌عنوان یک دستاورد وانمود کنیم

وی با تأکید بر اینکه باید به اقدام اخیر آژانس واکنش نشان دهیم و روی این موضوع مانور دهیم، گفت: ما متأسفانه ساکت هستیم. حتی قبل از اینکه قطعنامه را صادر کنند، در نشستی که چند روز پیش در آژانس برگزار شد، واکنش حساب‌شده‌ای ندیدیم، چرا؟ چرا چون همواره خواسته‌ایم برجام را به‌عنوان یک دستاورد وانمود کنیم. در حالی که به اعتقاد بنده بزرگترین خطای استراتژیک در جمهوری اسلامی توافق‌نامه برجام بود و امروز ضعف‌های پنهان و آشکار برجام علیه امنیت ملّی ما دارد آشکارتر می‌شود.

این خبر را هم ببینید:  نمایندگان تهران امشب با موکلین خود دیدار می‌کنند

ظهره‌وند با بیان اینکه باید از برجام عبور کنیم و موضع فعال بگیرم، تصریح کرد: غرب امروز در موضع انفعال قرار دارد، اگر در موضع قدرت بودند چه می‌کردند.

عضو سابق تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای افزود: پیش‌بینی می‌شود رفتارهای زیاده‌خواهانه غربی‌ها در قبال ایران و برنامه هسته‌ای ما ادامه خواهد داشت.

انتهاب پیام/


اخبار مرتبطتبلیغات

جديدترين خبرها