پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

اخبار ویژه سرخط اخبار روز

قالیباف: طرح شفافیت در هفته‌های آتی در دستور کار مجلس قرار می‌گیرد

به گزارش جامعه نیوز:

 قالیباف: طرح شفافیت در هفته‌های آتی در دستور کار مجلس قرار می‌گیرد

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، محمدباقر قالیباف در نطق پیش از دستور خود در نشست علنی امروز مجلس یکشنبه (۱۱ مهر ماه) گفت:‌در هفته‌های آتی بررسی مجدد طرح شفافیت آراء نمایندگان در دستور کار مجلس قرار خواهد گرفت. 

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: مراحل اصلاح این طرح با اعمال نظر نمایندگان محترم در کمیسیون آئین‌نامه داخلی به پایان رسیده و به رأی نمایندگان گذاشته خواهد شد.

وی افزود: اگر این طرح تصویب شود مجلس در مقایسه با تمامی دستگاه‌های اداری کشور در عرصه شفافیت روندها و فرآیندها فاصله غیرقابل مقایسه‌ای پیدا خواهد کرد. 

قالیباف خاطرنشان کرد: هدف این طرح این است که علاوه بر شفافیت آراء نمایندگان در حوزه‌های بسیار مهم فرآیندهای تصمیم‌سازی مجلس را نیز شفاف کند، در صورت تصویب نهایی این طرح جلسات کمیسیون‌ها به صورت علنی برگزار می‌شوند و برای پخش این جلسات از طریق صدا و سیما بستری قانونی فراهم خواهد شد.حاضران، غایبان و آراء نمایندگان در جلسات کمیسیون‌ها به صورت عمومی منتشر می‌شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت:‌ در جلسات بررسی طرح‌ها و لوایحی که مطابق اصل ۸۵ قانون اساسی در کمیسیون‌های تخصصی یا مشترک مورد بررسی و تصمیم‌گیری قرار می‌گیرند به صورت علنی برگزار خواهند شد. گزارش‌ مأموریت‌های کاری نمایندگان مردم و مشروح مذاکرات ظرف یک ماه در اختیار عموم قرار خواهد گرفت سایر موارد نیز به تفصیل در متن این طرح آمده است.  

وی افزود: از عموم دلسوزان و پیگیران بحث شفافیت درخواست می‌کنم که تمامی جوانب این طرح را مدنظر قرار دهند و نتایج مهم این میزان از شفافیت در فرآیندهای کاری مجلس را در سطح جامعه تبیین کنند.

این خبر را هم ببینید:  شاکری: ربط دادن مشکلات اقتصادی به تحریم نوعی خودتحریمی است

قالیباف خاطرنشان کرد: امیدوارم نمایندگان محترم نیز به این طرح مهم و ضروری رأی دهند و اگر هم نظر اصلاحی داشته‌اند در بررسی جزئیات طرح نظراتشان را پیگیری کنند و با رأی خود مجلس را در عرصه شفافیت پیشتاز نهادهای قانونی کشور سازند. 

رئیس مجلس اظهار داشت: مجلس یازدهم شفاف‌سازی را از خودش آغاز کرده است، لذا جهت‌گیری اقدامات این مجلس در امور قانون‌گذاری و نظارت بگونه‌ای خواهد بود که همه دستگاه‌های اداری کشور به سمت شفافیت و مدیریت تعارض منافع پیش روند. 

ادامه دارد…


LEAVE A RESPONSE

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *