پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

اخبار ویژه سرخط اخبار روز

فارس من| لزوم تشکیل معاونت محرومیت‌زدایی در استانداری‌های کشور

به گزارش جامعه نیوز:

 فارس من| لزوم تشکیل معاونت محرومیت‌زدایی در استانداری‌های کشور

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری فارس، مخاطبان خبرگزاری فارس اخیرا در کمپینی با عنوان «پیشنهاد تشکیل معاونت محرومیت‌زدایی در استانداری‌های کشور»، پیشنهاد تشکیل معاونت محرومیت زدایی و امداد مستضعفان در استانداری‌ها و فرمانداری‌های سراسر کشور را داده بودند.

در همین رابطه، احمد وحیدی وزیر کشور نیز در برنامه نگاه یک از توجه به رفع محرومیت در کشور اشاره کرد.

وی در این گفت‌وگو تاکید داشت که « ۲هزار و۷۰۰ محله داریم که دچار آسیب‌های اجتماعی هستند و برنامه ریزی هایی برای حل این مسائل داریم و باید محرومیت ها را رفع کنیم». 

نکته مورد اشاره وزیر کشور نشان از اهتمام جدی رفع محرومیت در دوره جدید وزارت کشور دارد. استانداران و فرمانداران در سراسر کشور به عنوان مجریان اصلی تصمیمات وزارت کشور تلقی می‌شوند و می‌توانند موضوع عدالت محوری در تصمیمات را به خوبی دنبال کنند. 

در این بین، تجربه خود آیت الله سید ابراهیم رئیسی در دوران تصدی آستان قدس رضوی و تاسیس معاونت امداد مستضعفان نیز نشان می‌دهد، تمرکز بر رفع محرومیت می‌تواند نتیجه بخش باشد و موجبات تسریع در رفع بی عدالتی در کشور شود.

رهبر معظم انقلاب نیز در دیدار اخیر خود با اعضای هیات دولت سیزدهم به اهمیت عدالت اشاره کردند و فرمودند: «هر مصوبه، لایحه و تصمیم دولت باید «پیوست عدالت» داشته باشد و کاملاً مراقبت شود که این دستور یا تصمیم و مصوبه، به طبقات محروم و به عدالت ضربه نزند».

 

14000608000637 Test NewPhotoFree - فارس من| لزوم تشکیل معاونت محرومیت‌زدایی در استانداری‌های کشور

 

با نگاهی به چارت سازمانی استانداری‌های کشور خلاء وجود معاونتی برای پیگیری امورات مربوط به ایجاد عدالت و رفع محرومیت احساس می‌شود هر چند هم اکنون نیز معاونت هماهنگی امور اقتصادی در تمامی استانداری‌ها فعالیت می‌کند اما در شرح وظایف این معاونت رفع محرومیت زدایی تعریف نشده است.

این خبر را هم ببینید:  داور مسابقات سراسری قرآن باشید و جایزه بگیرید

احمد وحیدی وزیر کشور در مورد همین نبود هماهنگی در بسیاری از دستگاه ها بیان داشت:«هماهنگ سازی، میدان‌داری و موتور محرک بودن از کارکردهای حکمرانی است که باید در وزارت کشور رخ دهد…وزارت کشور باید در جایگاه اصلی خود بنشیند و ارتقای کیفیت و کفایت حکمرانی رخ دهد. البته حکمرانی مشمول جریانات دولتی نیست، یک امر عمومی است که باید بین مردم و دولت تعریف شود. موفقیت و هنر بزرگ این است که نقش بیشتر را به مردم بدهیم». 

مساله بعدی تذکری است که رهبر انقلاب به دولتمردان گفتند و به نقش عدالت در تصمیمات تاکید داشتند. با وجود معاونت محرومیت زدایی می‌توان در استانداری‌ها که نمایندگان دولت در هر منطقه هستند نیز موضوع عدالت را پیگیری کرد.

غلامرضا شریعتی دبیر فراکسیون محرومیت زدایی و گروه های جهادی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس نیز در مورد لزوم ایجاد معاونت محرومیت زدایی در استانداری‌های کشور تصریح کرد: به نظر من جزء کارهای واجب است که در همه وزارتخانه باید این موضوع شکل گیرد.

وی تاکید کرد: برخی افراد در طبقات جامعه هستند که دستشان به جایی نمی رسد کارهایشان در ادارات می‌ماند و کار بسیار واجبی است تا دست این افراد گرفته شود. باید در استانداری ها این معاونت شکل گیرد و در وزارتخانه ها هم با یک مجموعه کوچک معاونت پیگیری امورات مستضعفان راه‌اندازی شود.

نقش مردم در توسعه و رفع محرومیت در کشور جایگاهی مهم و حیاتی است. همانطور که وزیر کشور معتقد است برای حل مشکلات کشور از جمله محرومیت، نیازمند هماهنگی و حضور مردم خواهد بود که با راه‌اندازی معاونت محرومیت زدایی در استانداری های کشور بسیاری از نقاط دارای این مشکلات شناسایی خواهند شد.

این خبر را هم ببینید:  اجرای طرح کاداستر در اراضی کشاورزی با محدودیت اعتبار مواجه است

انتهای پیام/


LEAVE A RESPONSE

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *