رفتن به بالا

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰
  • الثلاثاء ۱ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Tuesday 13 April
اوقات شرعی

به گزارش جامعه نیوز: فارس من| تعمیق ساخت داخل با کاهش ۱۰ میلیارد دلاری واردات به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، کاربران سامانه فارس من با ثبت سوژه ای با عنوان «دولت به جای یارانه به واردات، ازتولید داخلی حمایت کند» بر لزوم حمایت دولت از تولیدکنندگان داخلی در راستای تحقق جهش تولید تاکید کرده اند. در توضیح این […]

به گزارش جامعه نیوز:

فارس من| تعمیق ساخت داخل با کاهش ۱۰ میلیارد دلاری واردات

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، کاربران سامانه فارس من با ثبت سوژه ای با عنوان «دولت به جای یارانه به واردات، ازتولید داخلی حمایت کند» بر لزوم حمایت دولت از تولیدکنندگان داخلی در راستای تحقق جهش تولید تاکید کرده اند. در توضیح این مخاطبان آمده است: پرداخت یارانه به واردات به معنای حمایت از رونق تولید در چین و هند و کشورهایی است که از آن‌ها کالا وارد می‌کنیم، اگر یارانه فعلی را به تولید داخل بدهند فضا برای رانت‌خواری وجود نخواهد داشت و سود آن به جیب تولیدکننده و مصرف‌کننده داخلی خواهد رفت. سال رونق تولید است نه سال رونق واردات.

در این خصوص سید مهدی نیازی، دبیر قرارگاه جهش تولید وزارت صنعت با بیان اینکه وزارت صمت در مدیریت جدید ۴ رویکرد را دنبال می کند، اظهار داشت: ۴ رویکرد جهش تولید و تعمیق ساخت داخل، تکمیل طرح های نیمه تمام و سرمایه گذاری، مدیریت واردات و توسعه صادرات، تنظیم بازار در وزارت صمت طراحی و برنامه ریزی شد که ۳ مورد در راستای جهش تولید برنامه ریزی شده و برنامه های وزارتخانه نیز بر همین مبنا برای تحقق جهش تولید است.

وی افزود: یکی از نهادهایی که با رویکرد رفع موانع تولید شروع به فعالیت کرد، قرارگاه جهش تولید است که در دوره جدید ۱۰ جلسه با حضور سرپرست وزارت صمت در این قرارگاه برگزار شده است و نمایندگان بانک مرکزی و گمرک نیز در جلسات حضور دارد و موانع تولید در حوزه بانکی و مالیات با توجه به قانونی که در مجلس تصویب شده است و آیین نامه آن در سال گذشته ابلاغ شد، بررسی می شود.

این خبر را هم ببینید:  نتیجه تفحص دیوان محاسبات/ قرارداد واگذاری هفت‌تپه لغو شود

نیازی گفت: هدف میان مدت سه ساله برای تعمیق ساخت داخل برنامه ریزی شده که در همین راستا ۱۰ میلیارد دلار کاهش واردات برنامه ریزی شده که با استفاده از ظرفیت های داخلی، تکمیل طرح های نیمه تمام ،فعال سازی ظرفیت ها و افزایش تولید در واحدهای صنعتی مختلف برای کاهش ۱۰ میلیارد دلار واردات برنامه ریزی شده است.

وی اضافه کرد: امسال میزان هدف گذاری برای کاهش واردات نسبت به سال های گذشته بالاتر است و نسبت به سال جهش تولید در نظر گرفته شده است که بر اساس ضوابط و مقررات وزارت صمت مدیریت واردات برای کالاهای ساخت داخل اتفاق افتاده است، همچنین مدیریت کالاهای غیر ضرور را نیز در برنامه داریم.

دبیر قرارگاه جهش تولید وزارت صمت افزود: تامین مواد اولیه و تامین ارز مورد نیاز، محور اساسی قرارگاه جهش تولید است و سیاست های لازم در این زمینه اتخاذ شده است.

کاهش ۲۳۰۰ تعرفه وارداتی

نیازی تصریح کرد: ۲۳۰۰ تعرفه وارداتی کاهش یافته است و واردات ممنوع اعلام شده است و از ۴۰ میلیارد دلاری که واردات داشتیم، عموم واردات مواد اولیه بوده است.

وی گفت: اقداماتی که در وزارت صمت در مقابله با بیماری کرونا انجام شده، کار تاریخی در سطح کشور بوده است. در تامین ملزومات حوزه مقابله با کرونا به صورت جدی ورود کردیم.

رشد تولید بیشتر کالاهای منتخب در ۴ ماهه امسال

دبیر قرارگاه جهش تولید وزارت صمت افزود: در تولید کالای منتخب اغلب تولیدات در ۴ ماه اول سال رشد داشته است. در تولید خودرو که سال قبل با مشکل مواجه بودیم، ۴۰ درصد افزایش تولید داشته ایم. در حوزه لوازم خانگی، فولاد، محصولات پتروشیمی نیز افزایش تولید داشتیم و این در شرایطی است که در سایر کشورهای دنیا با توجه به شرایط کرونا افت تولید داشته اند.

این خبر را هم ببینید:  میثم مطیعی از دلتنگی برای امام رضا(ع) خواند

نیازی گفت: با توجه به شرایط سخت امسال تصمیمات متناسب با جنگ اقتصادی در شرایط فعلی گرفته می شود. کشور باید متناسب با شرایط سازماندهی شود و قوانین و مقرراتی که مانع جهش تولید است، بررسی و برطرف شود.

وی ادامه داد: اولویت امسال بر اساس تامین کالای اساسی و تامین ارز و مواد اولیه است. در تامین مواد اولیه که بیشتر در حوزه پتروشیمی و فولاد است مقدمات فراهم شده است و در پتروشیمی نیز اصلاح ساختار صورت گرفته است.

هدف گذاری تکمیل ۲۰۰ طرح کلان ملی

دبیر قرارگاه جهش تولید وزارت صمت تصریح کرد: امسال تکمیل طرح های نیمه تمام نیز در دستور کار است که با تکمیل ۲۰۰ طرح کلان ملی ۴۱ هزار شغل ایجاد خواهد شد که با جذب ۱۷۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در بخش تولید و تکمیل طرح ها ۴۱ هزار شغل ایجاد خواهد شد.

انتهای پیام/


اخبار مرتبطتبلیغات

جديدترين خبرها