پایگاه خبری جامعه نیوز دیگر بروز رسانی نمی شود و از این پس اخبار را در پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین دنبال کنید - رفتن به پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین
فارس من| از گلایه‌های کارکنان کانون پرورش فکری تا اخذ مجوز برای افزایش حقوق - پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

اخبار ویژه

فارس من| از گلایه‌های کارکنان کانون پرورش فکری تا اخذ مجوز برای افزایش حقوق

به گزارش جامعه نیوز:

 فارس من| از گلایه‌های کارکنان کانون پرورش فکری تا اخذ مجوز برای افزایش حقوق

خبرگزاری فارس ـ گروه آموزش و پرورش: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان را کمتر کسی است که نشناسد؛ این کانون سال‌هاست که در حوزه کودکان و نوجوانان کار می‌کند و کلی هم عضو از این گروه دارد؛ خیلی از مردم با فعالیت‌های کانون در زمینه کتابخوانی، داستان، قصه و پویانمایی، فیلم و نقاشی آشنا هستند.

سال تأسیس کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به ۱۳۴۴ بر می‌گردد اما بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، انتخاب مدیرعامل و نظارت آن به وزارت آموزش و پرورش سپرده شد؛ هدف از ایجاد این کانون، ایجاد امکانات لازم برای رشد و پرورش فکری و ذوقی کودکان و نوجوانان و کمک به شکوفایی استعدادهای آنان در اوقات فراغت است.

وظایف کانون شامل «تأسیس مراکز عرضه کتاب و آموزش‌های فرهنگی، هنری و ادبی مخصوص کودکان و نوجوانان در کشور»، «کمک به توسعه و تکمیل کتابخانه‌های عمومی، مساجد، مدارس برای ایجاد بخش‌های مخصوص کودکان و نوجوانان»، «تهیه و استفاده از وسایل سمعی و بصری،‌ تدارک وسایل آموزشی، تولید، توزیع، نمایش و فروش فیلم‌های سینمایی و تولید تئاتر مخصوص کودکان و نوجوانان»، «کمک به توسعه و ترویج ادبیات کودکان و نوجوانان از طریق تشویق نویسندگان، طراحان، هنرمندان و ناشران و همکاری با آنان»، «برگزاری جشنواره‌ها و نمایشگاه‌های ادبی، هنری و فرهنگی مخصوص کودکان و نوجوانان»، «تولید سرگرمی، اسباب‌بازی، بازی‌های رایانه‌ای، عروسک و …»، «ایجاد واحدهای کتاب‌رسانی سیار برای عرضه کتاب به بچه‌ها در روستاها»، «همکاری با مؤسسه‌های ایرانی و غیرایرانی که با کانون هدف‌های مشترک دارند» و «فعالیت‌های فرهنگی و ‌هنری» است.

13990307000713 Test PhotoN - فارس من| از گلایه‌های کارکنان کانون پرورش فکری تا اخذ مجوز برای افزایش حقوق

همانطور که می‌بینید وظایف سنگین و گسترده‌ای بر عهده کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان است و در این سال‌ها هم به خوبی درخشیده است اما حالا مدتی است که تعدادی از کارکنان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نسبت به وضعیت حقوقی خود گلایه دارند.

یکی از کارکنان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در این خصوص گفت: کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان وابسته به وزارت آموزش و پرورش است؛ سازمانی فرهنگی، آموزشی و تربیتی که سال‌هاست نام و عنوانش در تعلیم و تربیت کودکان و نوجوانان این مرز و بوم درخشیده است و هنرمندان بزرگی از دامن پر مهر آن برخاسته‌اند اما این خوشنامی حاصل سال‌ها تلاش مربیان زحمتکش و صبور مراکز کانون است. در این میان، تخصصی‌ترین بخش‌های کانون که همانا آموزش‌های هنری و ادبی هستند توسط مربیان حق‌التدریسی انجام می‌شود و کارگاه‌های تخصصی کانون را فقط مربیان حق التدریسی برگزار می‌کنند.

کم لطفی به مربیان حق‌التدریس کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان

وی ادامه داد: این مربیان که بسیاری از آنها با سابقه بیش از دو دهه فعالیت در کانون همواره نسبت به آنها کم لطفی صورت گرفته سال‌هاست خواهان تبدیل وضعیت هستند و سال‌هاست با بیمه ناقص، حقوق اندک، بدون مزایایی مانند اضافه کار، حق اولاد و عائله‌مندی، حق بدی آب و هوا، حق مناطق مرزی، حق ایاب و ذهاب و تمام حق‌های دیگر و با عیدی و پاداش ناقص و ناچیز که آن هم در سالهای دورتر اصلا پرداخت نشده، همچنان مجبور به ادامه فعالیت هستند.

این خبر را هم ببینید:  دستور جلسات صحن مجلس| بررسی اعتبارنامه تاجگردون/ انتخاب رئیس کمیسیون اصل 90

این فرد اضافه کرد: در سال ۱۳۹۳ بدون هماهنگی و مشورت با نیروهای حق التدریسی کانون، عنوان «مربی حق التدریس» از حکم‌های کارگزینی آنها حذف و عنوان «مربی پاره وقت» به آنها اطلاق شد؛ آیا سزاوار است مربیانی که در ماه ۱۲۰ ساعت در خدمت یک سازمان هستند و ۶ روز در هفته در محل کار خود مشغول کار هستند مربی پاره وقت نامیده شوند و از حقوق اولیه خود محروم باشند؟

13990103000497 Test PhotoN - فارس من| از گلایه‌های کارکنان کانون پرورش فکری تا اخذ مجوز برای افزایش حقوق

وی افزود: مربیان متخصص ادبی و هنری که بار اصلی فعالیت‌های تخصصی کانون را به دوش می‌کشند و هر کدام در رشته تخصصی خود بسیار آموزش دیده و با تجربه هستند اما شامل هیچ نوع حمایت مادی قرار نمی‌گیرند. چگونه یک مربی آقا که مسؤول تأمین مخارج زندگی خانواده است در حالی که ۶ روز در هفته در خدمت کانون و بچه‌های عضو کانون است با حقوق یک میلیون و ششصد هزار تومان با شرایط گرانی و تورم فعلی نیازهای خانواده‌اش را تامین کند؟

تغییر عنوان «مربیان حق‌التدریس» به «مربیان پاره وقت»

این پرسنل کانون پرورش فکری کودکان و  نوجوانان گفت: خوشبختانه ظاهرا با افزایش حقوق ۵۰ درصدی سایر کارکنان کانون در سال جاری موافقت شده اما باز هم مربیان حق التدریسی یا به زعم کانونی‌ها «مربیان پاره وقت» نادیده گرفته شده‌اند و این افزایش ۵۰ درصدی شامل حال این مربیان شده است. مربیان خانم در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان حق مرخصی زایمان ندارند و توجهی به نقش مادری آنها نشده است و گاها مجبور هستند در یک روز به دو تا سه مرکز در مکان‌های دور مراجعه کنند و کودکان خود را به سختی همراه ببرند یا در خانه تنها بگذارند.

وی افزود: هیچ هزینه ایاب و ذهابی هم برای این مربیان و مربیان آقا تعلق نمی‌گیرد. هیچ وقت هیچ اضافه کاری برای آنها در نظر گرفته نمی‌شود و حتی حقوق آنها در برخی استان‌ها در شرایط کرونایی ناقص و نصف پرداخت شد.

13990209000409 Test PhotoN - فارس من| از گلایه‌های کارکنان کانون پرورش فکری تا اخذ مجوز برای افزایش حقوق

برای پاسخگویی به این گلایه‌ها، هیچکس بهتر از معاون توسعه و مدیریت منابع کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نیست.

مهدی مشفق معاون توسعه و مدیریت منابع کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در خصوص این گلایه کارکنان این کانون، شناسایی راهکارهای جدید تأمین مالی، رعایت عدالت در توزیع امکانات و تقویت انگیزه‌های کاری کارکنان را از مهم‌ترین مأموریت‌های واگذار شده از سوی مدیرعامل کانون به این معاونت برشمرد و گفت: افزایش‌های حقوق اعلام شده به همکاران نیازمند اخذ مجوز از مراجع قانونی بود از این رو تلاش خواهیم کرد تا با اخذ مجوز لازم، افزایش‌ بهینه و عادلانه در حقوق و مزایای همکاران ایجاد شود.

این خبر را هم ببینید:  خرید گندم مازاد بر نیاز کشاورزان از ۷.۱ میلیون تن فراتر رفت

اخذ مجوز برای اعمال افزایش حقوق کارکنان کانون از سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی ضروری است 

وی با اشاره به نقش و جایگاه ویژه نیروی انسانی در کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، سرمایه انسانی را مهم‌ترین و بلکه تنها سرمایه کانون برشمرده و بر تقویت انگیزه، توسعه مهارت و قابلیت‌ها و استفاده بهینه از تمام ظرفیت‌های سرمایه انسانی کانون تأکید کرد.

مشفق درباره موضوع حقوق کارکنان، اخذ مجوز برای اعمال افزایش حقوق کارکنان را از سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی ضروری دانست و تأکید کرد: دستگاه‌های اجرایی بدون اخذ مجوز مکتوب از این سازمان مجاز به اعمال افزایش‌های ناشی از تغییرات امتیاز‌های فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری نیستند و اقدام قبلی معاونت در صدور و ارسال احکام بدون اخذ مجوز، وجاهت قانونی نداشت؛ از این رو در نخستین قدم ما تلاش برای دریافت این مجوز را به‌صورت جدی شروع کرده‌ایم و کارهای خوبی هم صورت گرفته است.

وی تصریح کرد: در قوانین و دستور‌العمل‌های دولت، تفاوتی بین حقوق همکاران رسمی و پیمانی و همکاران قراردادی وجود دارد و با افزایش‌های جدید هم، این فاصله قابل ترمیم نبود. از این رو یکی از دلایل تردید اولیه صورت گرفته در اجرای بخشنامه اخیر، موضوع همکاران قراردادی و لزوم ایجاد زمینه برای افزایش بهتر حقوق آنان و حفظ مزایا بود.

13981204000134 Test PhotoN - فارس من| از گلایه‌های کارکنان کانون پرورش فکری تا اخذ مجوز برای افزایش حقوق

معاون توسعه و مدیریت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان افزود: بنا بر دستور صریح و روشن مدیرعامل کانون، مجموعه همکاران معاونت در تلاش هستیم تا پس از اخذ مجوز، به دنبال تامین منابع مالی برای پرداخت این افزایش‌ها باشیم چرا که دولت این افزایش‌ها را منوط به عدم ایجاد هرگونه بار مالی مازاد بر اعتبار مصوب کرده و می‌بایست از محل صرفه‌جویی در هزینه‌های دستگاه‌های اجرایی، فروش اموال و دارایی‌های منقول و غیرمنقول مازاد با رعایت قوانین و مقررات مربوطه و سایر موارد پیشنهادی دستگاه‌های اجرایی با تأیید سازمان برنامه و بودجه کشور تامین شود.

به دنبال تأمین منابع مالی برای پرداخت افزایش‌ها هستیم

به گفته مشفق، درصد این افزایش با توجه به تامین منابع مالی و بر اساس بررسی بیشتر موضوع صورت می‌گیرد اما برخی از سازمان‌ها در تهران ۱۰، ۲۰، حتی ۳۰ درصد و بالاتر افزایش حقوق را اعمال کرده‌اند و ما هم تلاش می‌کنیم حداکثر ممکن در این خصوص انجام شود. البته شاید به سبب مشکلات ناشی از کرونا و لزوم ایجاد محل‌های مناسب تأمین مالی، شاید مبالغ ناشی از افزایش را به صورت معوقه و کمی دیرتر به همکاران پرداخت کنیم.

این خبر را هم ببینید:  نظر رئیس مجلس درباره طرح شفافیت آراء نمایندگان

معاون توسعه و مدیریت منابع کانون در همین حال درباره‌ صدور احکام اداری همکاران در پایان سال گذشته توضیح داد که این اقدام در شرایط عادی صورت گرفته و بر اساس آن تصمیم و در همان مقطع، قرار شد که پاداش مجمع و اضافه‌کار نیز حذف بشود اما ما در فروردین به دلیل شیوع بیماری کرونا و کاهش درآمدهای کانون و کانون زبان ایران با شرایطی ویژه و مشکلات مالی روبرو شدیم که البته امیدواریم از این شرایط سخت به‌خوبی عبور کنیم.

وی درباره‌ نحوه اعمال اضافه‌کار در حقوق همکاران در سال جاری با بیان این‌‌که به دلیل تعطیلی فعالیت‌های اجرایی و فرهنگی کانون در دو ماه اول سال و شاید ماه‌های دیگر و کاهش ساعت اداری و حضور تنها دو سوم کارکنان در محل کار به‌صورت عملی، موضوع اضافه کار فعلا موضوعیت ندارد، در عین حال یادآوری کرد: پس از گذشت این شرایط و با اعمال افزایش امتیازات فصل دهم، بی‌تردید نحوه توزیع و ارایه اضافه کار در کانون دچار تغییر خواهد شد چرا‌که روش سابق باعث افزایش فاصله بین حقوق همکاران می‌شد و باید جلوی هرگونه بی‌عدالتی گرفته شود در این صورت نوع نگاه ما به اضافه‌کاری تغییر خواهد کرد و روش تخصیص اضافه کار و جدول‌های آن را منتشر خواهیم کرد. البته مشاغلی که دارای اضافه کار اجتناب‌ناپذیر هستند، نیز پس از عادی شدن شرایط شناسایی و نحوه پرداخت اضافه کار آنها مشخص خواهد شد.

مشفق همچنین درباره‌ پرداخت دستمزد همکاران پاره‌وقت کانون توضیح داد: با توجه به دستور مدیرعامل مبنی بر توجه به معیشت و زندگی این همکاران به عنوان سرمایه‌های انسانی مجموعه، در ماه فروردین و بر مبنای حقوق اسفند پرداخت به آنها انجام شد اما پرداخت‌های دیگر به این همکاران تا زمان تعطیلی مراکز، بر مبنای فعالیت‌های انجام شده آنها در فضای مجازی و تأیید نهایی معاونت فرهنگی صورت خواهد گرفت.

به گزارش فارس، برخی مخاطبان این خبرگزاری در سامانه فارس من با ثبت سوژه‌ای با عنوان «درخواست افزایش حقوق مربیان کانون پرورش فکری کودکان» خواستار پیگیری این موضوع شدند و اکنون باید دید که پیگیری‌های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برای رسیدن به این نتیجه و افزایش حقوق، چه زمانی به ثمر می‌نشیند.

انتهای پیام/