پایگاه خبری جامعه نیوز دیگر بروز رسانی نمی شود و از این پس اخبار را در پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین دنبال کنید - رفتن به پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین
عضو کمیسیون انرژی مجلس: لازمه تسریع در ساخت فازهای 2 و 3 نیروگاه بوشهر تهاتر نفتی است - پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

اخبار ویژه سرخط اخبار روز

عضو کمیسیون انرژی مجلس: لازمه تسریع در ساخت فازهای ۲ و ۳ نیروگاه بوشهر تهاتر نفتی است

به گزارش جامعه نیوز:

 عضو کمیسیون انرژی مجلس: لازمه تسریع در ساخت فازهای ۲ و ۳ نیروگاه بوشهر تهاتر نفتی است

هادی‌بیگی‌نژاد عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، با تأکید بر لزوم افزایش تولید برق هسته‌ای در سبد تولید برق کشور اظهار داشت: ما باید سبد تولید برق در کشور را هم متنوع کنیم؛ تولید برق باید هم از طریق برق‌آبی باشد و هم از طریق حرارتی (سیکل ترکیبی – حرارتی)، تجدیدپذیر (بادی و خورشیدی).

وی افزود: وزارت نیرو اگر اراده لازم را برای توسعه برق هسته‌ای داشته باشد می‌تواند کمک حال سازمان انرژی اتمی باشد اما چون چنین اراده‌ای وجود ندارد این کار را نمی‌کند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس تصریح کرد: تهاتر نفتی که در بودجه ۱۴۰۰ توسط مجلس یازدهم در نظر گرفته شد و قرار است در بودجه سال ۱۴۰۱ هم  تمدید شود؛ باید بکوشیم بدهی‌های خارجی و داخلی‌مان را از طریق تهاتر نفتی تسویه کنیم. دولت سابق خیلی اراده جدی برای تهاتر نفتی برای انجام کارهای کوچک و بزرگ را نداشت اما امیدواریم دولت فعلی این کار را انجام دهد؛ اگر تهاتر نفتی انجام شود قرارداد احداث  نیروگاه برق هسته‌ای با ظرفیت تولید ۲ هزار مگاوات که با روسیه داریم و هم اکنون فاز ۲ و ۳ نیروگاه اتمی بوشهر محسوب می‌شود عملیاتی خواهد شد. این در حالی است که پایه‌های فاز دوم این نیروگاه گذاشته شده و در مرحله فنداسیون است و خاکبرداری فاز سوم هم انجام شده است.

بیگی نژاد گفت: برای احداث فازهای ۲ و ۳ نیروگاه تولید برق هسته‌ای بوشهر به ۱۰ میلیارد دلار اعتبار نیاز داریم؛ این کار فقط با تهاتر نفتی امکانپذیر است. این در حالی است که در سال جاری مجلس ۸ میلیارد دلار اعتبار برای واردات کالاهای اساسی آن هم به مدت یک سال در نظر گرفت.

وی خاطرنشان کرد: ساخت نیروگاه‌ هزینه زیادی لازم دارد در حالیکه ساخت نیروگاه برق هسته‌ای هزینه بیشتری می‌برد اما وقتی برق هسته‌ای تولید می‌شود هزینه تمام شده آن کمتر می‌شود اما به مرور زمان این هزینه‌ها جبران می‌شود. 

عضو کمیسیون انرژی مجلس افزود: اخیراً در طرح مانع‌زدایی از صنعت برق اقداماتی خوبی برای گره‌گشایی از برق هسته‌ای کشور در نظر گرفته شده و تلاش داریم با تصویب قوانین، حمایت لازم را از صنعت برق داشته باشیم و فقط باید اراده لازم بین قوا، وزارتخانه‌ها و سازمان‌های مختلف وجود داشته باشد.

وی تصریح کرد: دولت سیزدهم اخیراً به صراحت از برنامه‌ریزی برای تولید ۱۰ هزار مگاوات برق هسته‌ای خبر داده است که معنای آن تنوع بخشی بیشتر به سبد تولید برق هسته‌ای است که در آینده باید برق هسته‌ای ۲۰ درصد از تولید برق هسته‌ای را به خود اختصاص دهد.
انتهای پیام/

 

این خبر را هم ببینید:  خضریان: بررسی پرونده بورسیه‌ها با حضور زلفی گل در کمیسیون اصل ۹۰