پایگاه خبری جامعه نیوز دیگر بروز رسانی نمی شود و از این پس اخبار را در پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین دنبال کنید - رفتن به پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین
عربستان ۲ نامه ایران درباره حج را بی‌جواب گذاشته است - پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

اخبار ویژه

عربستان ۲ نامه ایران درباره حج را بی‌جواب گذاشته است

به گزارش جامعه نیوز:

عربستان ۲ نامه ایران درباره حج را بی‌جواب گذاشته است

به گزار خبرنگار حج و زیارت خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام سیدعبدالفتاح نواب نماینده مقام معظم رهبری در امور حج و زیارت در گفت‌وگو با رادیو گفت‌وگو با اشاره به آمادگی ایران برای انجام مناسک حج تمتع اظهار داشت: تشکیل کاروان، معرفی مدیران و روحانیون کاروان‌ها و همچنین عوامل اجرایی انجام شده است. علاوه بر این، کلاس‌های آموزشی و پس از آن معاینات پزشکی زائران خانه خدا صورت پذیرفت و تمامی اقدامات برای اعزام زائران به حج تمتع سال جاری همچون سال‌های گذشته پیگیری شد. 

وی با بیان اینکه پس از انجام فعالیت‌ها برای اعزام زائران به خانه خدا، منتظر تصمیم عربستان برای برپایی حج تمتع بودیم، گفت: تا قبل از ماه مبارک رمضان به نظر می‌رسید که عربستان تصمیم دارد که حج تمتع امسال را برگزار کند، اما هر چه گذشت امیدها به یاس تبدیل شد و بر اساس آمارها وضعیت کرونا در عربستان بیشتر شده و با وضع موجود احتمال برپایی حج از سوی عربستان کاهش پیدا کرد. البته گزارش‌هایی می‌رسید که عربستان برای انجام حج با کاهش سهمیه در حال آمادگی است و مقدمات انجام می‌گیرد.

حجت‌الاسلام نواب با بیان اینکه هر ساله از قبل از ماه مبارک رمضان وزیر حج عربستان هر ۱۰ روز اطلاعیه‌ای به منظور آمادگی عربستان برای برپایی حج و وضعیت آنجا برای تمام کشورها صادر می‌کرد، افزود: در این مدت هیچ نامه‌ یا اطلاعیه‌ای از سوی عربستان صادر نشد. علاوه بر این، با توجه به اینکه در دهه سوم ماه رمضان، عمره رمضانیه که برای عربستان بسیار اهمیت دارد، انجام نگرفت، ما اطمینان پیدا کردیم که عربستان قصد اجرای حج را ندارد و در این زمینه با مشکلاتی روبرو است.

این خبر را هم ببینید:  امیر صباحی فرد: رشد چشمگیر نیروی پدافند هوایی ارتش در همه زمینه ها ملموس است

نماینده ولی فقیه در حج و زیارت از ارسال دو نامه به عربستان خبر داد و گفت: در این مدت دو نامه از سوی ایران به عربستان ارسال شد؛ هم برای همکاری برای اجرای حج در صورتی که امکانات ایجاب کند، و هم در رابطه با مشخص شدن وضعیت حج تمتع سال جاری. تاکنون از این دو نامه جوابی نگرفتیم، اما امیدواریم به زودی عربستان تصمیم نهایی را بگیرد و زائران را از بلاتکلیفی در بیاورد. ما نیز بر اساس شیوه‌ای که عربستان اعلام کند، برنامه‌ریزی کرده و اقدامات اجرایی را انجام خواهیم داد.

به گزارش فارس، امسال ۸۷ هزار و ۵۰۰ ایرانی قرار بود از ۶ تیرماه به حج تمتع مشرف شوند که تاکنون عربستان درباره وضعیت حج سال جاری تعیین تکلیف نکرده است و با وجود اینکه یک هفته تا آغاز اعزام‌ها باقی مانده است، به نظر می‌‌رسد که سعودی‌ها آمادگی اجرای حج تمتع را ندارند.

انتهای پیام/