رفتن به بالا

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

تعداد اخبار امروز : 1 خبر


  • سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الثلاثاء ۶ شوال ۱۴۴۲
  • 2021 Tuesday 18 May

به گزارش جامعه نیوز:  ظرفیت تولید صنایع پلیمر می‌تواند به ۳ برابر افزایش یابد به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، نشست خبری دومین همایش چشم‌انداز اقتصاد صنایع پلاستیک در ایران ١۴٠٠ با حضور برمک قنبرپور دبیر کل همایش، علیرضا میربلوک مشاور علمی و اجرایی و فرزانه علیرضایی دبیر اجرایی همایش و با مشارکت اصحاب رسانه […]

به گزارش جامعه نیوز:

 ظرفیت تولید صنایع پلیمر می‌تواند به ۳ برابر افزایش یابد

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، نشست خبری دومین همایش چشم‌انداز اقتصاد صنایع پلاستیک در ایران ١۴٠٠ با حضور برمک قنبرپور دبیر کل همایش، علیرضا میربلوک مشاور علمی و اجرایی و فرزانه علیرضایی دبیر اجرایی همایش و با مشارکت اصحاب رسانه به صورت آنلاین برگزار شد.

برمک قنبرپور عضو هیات مدیره و رئیس کمیسیون آموزش انجمن ملی صنایع پلیمر ایران در ابتدای این نشست با اشاره به برگزاری دومین همایش اقتصاد صنایع پلاستیک در سال جاری گفت: با توجه به شرایط کشور و برخی بحران‌های جهانی و داخلی، اهمیت علم اقتصاد برای فعالان اقتصادی روز به روز پررنگ‌تر شده است. در سطوح حاکمیتی ۸ سال است که محور اصلی جهت‌دهی مسیر حوزه‌های مختلف جامعه، اقتصاد و تولید است که در نامگذاری‌های سال از سوی مقام معظم رهبری نیز مبرهن است.

وی افزود: مهم ترین ابزار برای پیشرفت در مسیر توسعه، استفاده دقیق از علم اقتصاد است‌. فعالان صنعت پلیمر معتقدند بزرگترین مزیت رقابتی کشور ما در حوزه اقتصاد، صنایع پتروشیمی و پلیمر است، چرا که هر چقدر از خام‌فروشی فاصله گرفته و محصولاتی با ارزش افزوده بیشتر چه در داخل و چه برای صادرات استفاده کنیم، در افزایش تولید ناخالص ملی و در نتیجه رشد و توسعه و پیشرفت کشور تاثیرگذارتر خواهیم بود.

*ظرفیت تولید صنایع پلیمر می‌تواند به ۳ برابر افزایش یابد

دبیر کل همایش چشم‌انداز اقتصاد صنایع پلاستیک در ایران ١۴٠٠ خاطر نشان کرد: صنایع پلیمر ایران، اشتغالزاترین صنایع کشور با بیش از ۷۵۰ هزار نفر نیروی انسانی هستند و نگاه اجمالی به تعداد صدور پروانه‌های تأسیس و بهره‌برداری از سوی وزارت صمت نشان می‌دهد.

قنبرپور گفت: ظرفیت تولید صنایع پلیمر ایران بیش از ۲۰ میلیون تن است، اما امروز با ظرفیت تنها ۵ میلیون تولید فعالیت می‌کند که با همین میزان، ارزآوری بیش از ۱‌.۵ میلیارد دلاری و اشتغالزایی ۷۵۰ هزار نفری برای کشور را رقم زده است و معتقدیم با بهبود قوانین و مقررات، به کارگیری مشوق‌ها و از بین رفتن موانع، به راحتی می‌توانیم به ظرفیت تولید بیش از ۳ برابر ظرفیت کنونی دست یابیم. این ۳ برابر شدن تولید تاثیر بسزایی در ارزآوری و اشتغال نیز خواهد داشت‌.

این خبر را هم ببینید:  کاهش 6 تا 12 درجه‌ای دما در گیلان

وی گفت: از مهم ترین سرفصل های فعالیت انجمن ملی صنایع پلیمر ایران، بهسازی منابع انسانی و افزایش دانش و مهارت و آموزش منابع انسانی و بالا بردن توان رقابتی بنگاه‌هاست.  در همین راستا دوره های آموزشی و همایش های مرتبط برگزار می شود که همایش اقتصاد در صنعت پلیمر نیز به همین منظور دو سال متوالی برگزار ‌شده است.

*توسعه صنایع پلیمر منجر به توزیع ثروت منابع نفتی می‌شود

علیرضا میربلوک دبیر کل خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران و مشاور و عضو کمیته علمی و اجرایی این همایش نیز در ادمه خاطر نشان کرد: صنایع پلاستیک هم در کشورهایی با منابع نفتی و هم کشورهایی بدون این منابع، صنایعی اشتغالزا و ثروت آفرین هستند و این صنایع برای کشور ما ادامه زنجیره خام‌فروشی است، اما برای کشورهایی مثل آلمان، ترکیه و ژاپن سرفصل جدیدی محسوب شده و برای آنها صنایعی عدالت محور اقتصادی است، به عبارتی در توزیع ثروت در صنایع کوچک و متوسط صنعت پلاستیک در رتبه اول یا دوم قرار دارد.

وی افزود: قدمت صنایع پلیمر در ایران به سال ۱۳۳۶ برمی‌گردد و اولین پلیمر گرانولی ایران مربوط به سال ۱۳۷۱ است و البته پیش از این‌ها در اوایل دهه ۲۰ ما قطعه سازی در ایران داشتیم. رشد چنین صنعت ریشه داری نشان می‌دهد تداوم اجتماعی و فرهنگی این صنعت نیز بالاست و امتحان خود را در کشور پس داده است.

*همایش چشم‌انداز اقتصاد صنایع پلیمر در ایران ١۴٠٠ برگزار می‌شود

فرزانه علیرضایی دبیر کل انجمن ملی صنایع پلیمر ایران و دبیر اجرایی همایش نیز در ادامه این نشست به بیان اهداف اصلی برگزاری این همایش پرداخت و گفت: با توجه به مشاهده برخی سردرگمی‌ها در سرمایه‌گذاری و توسعه، و عدم پیش‌بینی و تحلیل شرایط  آینده در میان واحدهای تولیدی و همچنین با وجود ظرفیت های بالای انجمن ملی با عضویت ۱۴ تشکل که طیف گسترده ای از فعالیت‌ها در صنعت پلیمر را شامل می شود، تصمیم گرفتیم دید کلی و برآورد صحیحی از آینده این صنعت را در ابتدای هر سال برای فعالان ترسیم کنیم و به همین منظور سال ۹۸ اولین دوره همایش اقتصاد در صنعت پلیمر برگزار و با استقبال بالایی همراه شد.

این خبر را هم ببینید:  یک بازیکن دیگر پرسپولیس در راه قطر/نوراللهی در آستانه حضور در الاهلی

وی افزود: در سال جاری نیز دومین دوره این همایش در ۷ محور و ۲ قسمت سخنرانی های عمومی و سخنرانی‌های مرتبط با صنایع بالادست و پایین دست برگزار می شود که از ظرفیت صاحب نظران دولتی و خصوصی، متخصصین حوزه اقتصاد و پلیمر استفاده شده است.

* موانع توسعه صنعت پلیمر در ایران چیست؟

در ادامه این نشست خبرنگاران سوالات خود را مطرح کردند.برمک قنبرپور عضو هیات مدیره و رئیس کمیسیون آموزش انجمن ملی صنایع پلیمر ایران در پاسخ به سوالی مبنی بر درآمدهای وارداتی و صادراتی صنایع پلیمر گفت: یکی از شاخصه‌های توسعه یافتگی بحث مصرف پلیمرهاست، نگاه جامعه حهانی به پلیمر به عنوان کالایی در خدمت آسایش و بهداشت جوامع جهانی است که مثال بارز آن در دوران شیوع کووید ۱۹ است که از بسته بندی لوازم شوینده و پزشکی از جمله ماسک و گان و … مصنوعات و محصولات پلیمری هستند. در جوامع توسعه یافته بین ۸۰ تا ۱۲۰ کیلوگرم مصرف پلیمر است و این رقم برای ایران حدود ٣٠ الی ۳۵ گرم و بسیار پایین‌تر از میانگین جهانی است اما برخی تبلیغات گسترده مبنی بر مصرف بالای پلاستیک در ایران به صورت غیرعلمی صورت گرفته است.

فرزانه علیرضایی دبیر کل انجمن ملی صنایع پلیمر ایران و دبیر اجرایی همایش نیز در پاسخ به سوالی به وجود مباحثی مثل فرصت‌های سرمایه‌گذاری در همایش اشاره کرد که حوزه‌های داخلی و جهانی را شامل می شود.

در ادامه علیرضا میربلوک دبیر کل خانه صنعت، معدن و تجارت استان تهران در پاسخ به پرسشی در خصوص موانع موجود در صنعت پلیمر برای رسیدن به اهداف افزایش تولید و توسعه ای گفت: مهم ترین عامل تاثیرگذار در سرمایه‌گذاری تورم است.

وی در ادامه گفت: از آنجایی که شخص سرمایه‌گذار می تواند با قرار دادن سرمایه خود در بانک یا خرید ملک، سود بیشتری ایجاد کند، تمایل به سرمایه‌گذاری در صنایع کاهش پیدا می‌کند و این موضوع یکی از مهم‌ترین موانع توسعه در بسیاری از صنایع است. بر این اساس می‌توان گفت که بزرگترین تهدید صنایع پلاستیک، در داخل این صنعت نیست و سرمایه‌گذاران به دلیل این که در بازارهای موازی به شدت سود کسب می‌کنند، وارد این صنعت نمی‌شوند. این در حالی است که صنعت پلاستیک به دلیل افزایش قیمت مواد اولیه، بسیار سرمایه بر شده است.

این خبر را هم ببینید:  مسائل اقتصادی دستوری نیست و باید تعامل باشد

در مورد این پرسش، برمک قنبرپور عضو هیات مدیره و رئیس کمیسیون آموزش انجمن ملی صنایع پلیمر ایران نیز اظهار کرد: تورم یکی از مهم‌ترین موانع سرمایه‌گذاری و توسعه است، اما موضوعاتی مانند ثبات نرخ ارز و تعیین نرخ ارز بر مبنای سیستم عرضه و تقاضا که باید طی یک برنامه و مسیر مشخص محقق شود نیز بسیار در وضعیت توسعه صنعت پلیمر موثرند.

وی ادامه داد: مانع دیگر موضوع ارتباط ما با جهان است که تقریبا در سال‌های گذشته قطع شده است و مساله ارتباط با جهان باید حل شود؛ چرا که بسیاری از مواد اولیه مناسب برای صنعت پلاستیک در کشور وجود ندارد و برای کسب دانش فنی و دستیابی به مواد اولیه با کیفیت، موضوع ارتباط با جهان باید جدی گرفته شود.

قنبرپور در ادامه گفت: موضوع دیگر این است که قوانین و دستورالعمل‌هایی در کشور بدون در نظرگرفتن دیدگاه‌های کارشناسی و یاری گرفتن از تشکل‌های بخش خصوصی تدوین می‌شود که مانعی جدی برای توسعه محسوب می شود.

وی اظهار کرد: منابع انسانی، یکی دیگر از موانع موجود برای توسعه است. متاسفانه در کشور ما در سال‌های اخیر شاهد آن بوده‌ایم که فارغ التحصیلان بهترین دانشگاه‌های کشور، نیاز به دوره‌های آموزشی جدی دارند تا بتوانند وارد کار شوند. این مساله هزینه‌هایی را به بنگاه‌های اقتصادی تحمیل می‌کند و توان رقابتی صنایع ما را با سایر کشورها کاهش می‌دهد.

عضو هیات مدیره انجمن ملی صنایع پلیمر ایران در خاتمه نیز افزود: یکی دیگر از موانع موجود این است که موضوع تخصیص منابع مالی به صورت صحیح است. برای مثال می‌توان گفت که منابع مالی به بخش‌هایی تخصیص داده می‌شود که توان ایجاد ارزش افزوده را ندارند. از این رو باید سازوکاری دقیق برای تخصیص منابع مالی ایجاد شود که در این راستا می‌توان از ظرفیت‌های تشکل‌ها به صورت جدی کمک گرفت.

انتهای پیام/ب


اخبار مرتبطتبلیغات

جديدترين خبرها