رفتن به بالا

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • پنجشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۹
  • الخميس ۱۴ جماد ثاني ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 28 January
اوقات شرعی

به گزارش جامعه نیوز:  طرح شفافیت آراء به تحقق شعارهای مجلس کمک شایانی می‌کند/ شفافیت منجر به افزایش اعتماد مردم خواهد شد حجت الاسلام سید محمدرضا میرتاج‌الدینی نایب رئیس کمیسیون برنامه بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، درباره طرح شفافیت آرای نمایندگان اظهار داشت:‌ من طرح شفافیت را قبول […]

به گزارش جامعه نیوز:

 طرح شفافیت آراء به تحقق شعارهای مجلس کمک شایانی می‌کند/ شفافیت منجر به افزایش اعتماد مردم خواهد شد

حجت الاسلام سید محمدرضا میرتاج‌الدینی نایب رئیس کمیسیون برنامه بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، درباره طرح شفافیت آرای نمایندگان اظهار داشت:‌ من طرح شفافیت را قبول داشته و از امضا کنندگان آن بودم زیرا شفافیت آرا در چارچوب قانون اساسی و عمل به آن است و مردم باید در جریان امور مجلس قرار گیرند؛ ضمن اینکه مردم بر اساس همین طرح شفافیت عملکرد باید از کارهای نمایندگان مطلع باشند چراکه به نماینده در حرکت و مسیر اجرای شعارهای داده شده از سوی وکلای ملت در انتخابات کمک خواهد کرد. 

نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تصریح کرد: شفافیت آراء نباید طوری تنظیم شود که نمایندگان برای ایفای وظایف دست‌شان بسته شود بلکه باید کمک حال آنان برای احقاق حقوق مردم باشد. 

میرتاج‌الدینی اظهار داشت: نمایندگان مجلس در تمامی دوره‌های انتخابات شعارها و برنامه‌هایی را ارائه کرده‌اند که بایستی حرف‌های آنها در عملکرد ۴ ساله شان ظهور و بروز داشته باشد و در همین راستا طرح شفافیت آرا می‌تواند برای اجرای شعارهای آنان کمک شایانی کند. 

وی گفت: مردم وقتی به نمایندگان مجلس رای می‌دهند انتظار دارند که با همان رویکرد که اعلام کرده‌اند در امورات شان حرکت داشته باشند که شفافیت آرا روشنگر این مسیر است؛ ضمن اینکه این اقدامات در صورتی امکان پذیر است که مذاکرات و گفت‌وگوها و آرای نمایندگان شفاف بوده و مردم در جریان تمامی امور مجلس قرار گیرند.

این خبر را هم ببینید:  آغاز جلسه علنی امروز مجلس / بررسی تشکیل کمیسیون ویژه‌ باشگاه تحریمی‌ها

نماینده تبریز در مجلس خاطرنشان کرد: یکی از نظارت‌هایی که می‌تواند مجلس را کنترل کند نظارت مردمی است که این کار بر اساس اصل هشتم قانون اساسی یعنی امر به معروف و نهی از منکر که معنایش نظارت عمومی است، می‌باشد و وقتی این اصل دقیقاً اجرا شود تمامی آحاد مردم در جریان کارهای نمایندگان و کلیت مجلس قرار خواهند گرفت. 

وی گفت: شفافیت آرا به افکار عمومی و در جریان امور بودن مردم از اقدامات صورت گرفته در مجلس کمک می‌کند؛ همچنین افکار عمومی ناظر بالادستی برای سه قوه محسوب می‌شوند که شفافیت آرا و شفافیت عملکرد می‌تواند منجر به افزایش اعتماد مردم و افزایش سرمایه اجتماعی شود.

وی تصریح کرد: نظارت مردم بر مسئولان اعم از مجلس و دولت باعث می‌شود که مدیران در مسیر درست حرکت کنند.

میرتاج الدینی خاطر نشان کرد:‌ شفافیت آرا کاملاً با روح قانون اساسی سازگاری دارد زیرا در قانون تاکید شده که بایستی مذاکرات مجلس از رادیو پخش شده تا مردم در جریان امور قرار گیرند؛ حتی اگر جلسه مجلس غیرعلنی هم باشد بایستی کلیت آن نشست به اطلاع مردم برسد.

وی درباره فضای مجلس در این باره افزود: فضای خوبی بین نمایندگان درباره طرح شفافیت آرا وجود دارد که با برخی پیشنهادات حتماً به غنای کلی این طرح افزوده خواهد شد و به نظرم رای خوبی در صحن می‌آورد.

میرتاج‌الدینی در پایان خاطرنشان کرد: اگر شفاف بودن رای نماینده در برخی موضوعات مجلس مشکلاتی را به وجود آورد این اجازه طبق قانون به او داده شده که آرام مخفی شود. 

انتهای پیام/

این خبر را هم ببینید:  دستور امیر حیدری به بیمارستان‌های نزاجا برای کمک به بیماران کرونایی


اخبار مرتبطتبلیغات

جديدترين خبرها