رفتن به بالا

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

تعداد اخبار امروز : 433 خبر


  • جمعه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الجمعة ۲ شوال ۱۴۴۲
  • 2021 Friday 14 May

به گزارش جامعه نیوز:  ضرورت تغییر کشاورزی آذربایجان غربی از حالت سنتی به مدرن بهمن حسینی در گفت‌‌وگو با خبرنگار فارس در ارومیه، اظهار داشت: معضل اصلی سیب و سایر محصولات کشاورزی استان آذربایجان‌غربی پیروی از سیستم سنتی کشاورزی بوده، به طوری‌که تمام چرخه‌های تولید و توزیع این بخش سنتی است. وی تصریح کرد: چندی […]

به گزارش جامعه نیوز:

 ضرورت تغییر کشاورزی آذربایجان غربی از حالت سنتی به مدرن

بهمن حسینی در گفت‌‌وگو با خبرنگار فارس در ارومیه، اظهار داشت: معضل اصلی سیب و سایر محصولات کشاورزی استان آذربایجان‌غربی پیروی از سیستم سنتی کشاورزی بوده، به طوری‌که تمام چرخه‌های تولید و توزیع این بخش سنتی است.

وی تصریح کرد: چندی پیش یکی از کشورهای همسایه با کشت بیش از یک میلیارد نهال استاندارد رویشی، امروز توانسته بازار داخلی محصولات کشاورزی خود را با این نهال‌ها تامین کند.

عضو هیات علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه ارومیه با اشاره به پیشرفت‌های علمی در حوزه کشاورزی، افزود: در کشور ما انواع بذرهای گندم وجود دارد، حال بستگی به خودمان دارد که از کدام بذر استفاده کنیم.

حسینی اعلام کرد: متاسفانه صنعت کشاورزی ما از یک روال سنتی پیروی می‌کند و امروز بیشتر نهال‌های کاشته شده سیب در آذربایجان‌غربی نهال گواهی شده نیستند به طوری‌که بعد از هشت سال، نهال میوه نوبرانه می‌دهد، اگر این بذرها از مراکز و شرکت‌های دانش‌بنیان خریداری، در بازه زمانی کمتر از ۳ سال عملکرد یک نهال ساده ۱۰ ساله را نشان می‌دهد.

عضو هیات علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه ارومیه بیان کرد: ما در بحث تامین نهاده‌های کشاورزی که اولین رکن آن تامین نهال است، مشکلاتی داریم بر همین اساس در حوزه‌های کاشت، داشت و برداشت قیمت تمام شده افزایش می‌یابد.

حسینی خاطرنشان کرد: حجم سموم مصرفی برای یک هکتار باغ  بذری بیش از ۱۰ هزار لیتر بوده و این در حالی است که حجم مصرف سم برای یک هکتار باغ رویشی ۴ هزار لیتر در استان است؛ یعنی ما با تغییر بذر و نهال می‌توانیم بیش از ۶ هزار  لیتر در سم کشاورزی صرفه‌جویی و هزینه تولید را کاهش دهیم.

این خبر را هم ببینید:  خبرخوش فرماندار گچساران/ از افزایش تسهیلات نوسازی بافت فرسوده تا کسب مقام دومی طرح اقدام ملی مسکن در گچساران

وی ادامه داد: در نهال‌های رویشی با برداشت سالانه زمینه کاهش هزینه های تولید، بازه زمانی  برداشت محصولات کشاورزی را فراهم می‌آورد.

عضو هیات علمی دانشکده کشاورزی دانشگاه ارومیه اظهار داشت:  در منطقه آذربایجان غربی یک عادت دیرینه ای وجود دارد که برای تامین آهن بر تنه درخت یا خاک میخ می زنند این درحالی است که علم پیشرفت کرده و کشاورز می تواند با ریزمغذی ها کمبود آهن نهال ها و درختان خود را در مدت کمتر از یک هفته تامین کند.

حسینی گفت: دلیل اصلی استفاده کشاورزان از روش مخ زدن این است که خاک‌های آذربایجان‌غربی آهکی هستند و درختان و نهال‌های سیب نیاز بیشتری به آهن دارند.

وی با انتقاد از گران بودن آزمایش خاک در سطح استان آذربایجان غربی، گفت: متاسفانه قیمت آزمایش خاک در آذربایجان غربی بیش از ۷ میلیون ریال است؛ کشاورزان نیز هیچگونه اطلاعاتی از ترکیبات معدنی و خاکی ندارند و همین موضوع سبب می‌شود که میزان تولید باغ های استان نسبت به سایر استانها و کشورهای همسایه نسبت به واحد هکتار، کمتر باشد لذا دولت و سایر بخش‌ها می‌توانند با سرمایه‌گذاری در این حوزه، به کمک بخش کشاورزی بیایند.

وی با بیان اینکه  میانگین عملکرد در  پایه رویشی بیش از ۵۰ تن و در  پایه های بذری ۱۵ الی ۲۰ تن است، گفت: بیش از ۸۰ درصد میوه نهال‌های استاندارد از نوع درجه یک هستند به طوری که در پایه های بذری کم تر از ۳۰ درصد میوه از نوع درجه یک است و همین موضوع به اقتصاد کشاورزی آسیب وارد می کند و تازمانی که دانش و علوم کشاورزی به باغ ها و زمین های کشاورزی نرسد ما با این مشکل ها روبه رو خواهیم بود.

این خبر را هم ببینید:  حسینی: روی غفلت گل بچه گانه خوردیم/این مدل برنامه ریزی ها برای تیم هایی مثل ما سخت است

انتهای پیام/


اخبار مرتبطتبلیغات

جديدترين خبرها