پایگاه خبری جامعه نیوز دیگر بروز رسانی نمی شود و از این پس اخبار را در پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین دنبال کنید - رفتن به پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین
ضربه سنگین برگزاری محدود حج به اقتصاد مردم سومالی - پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

اخبار ویژه

ضربه سنگین برگزاری محدود حج به اقتصاد مردم سومالی

به گزارش جامعه نیوز:

ضربه سنگین برگزاری محدود حج به اقتصاد مردم سومالی

به گزارش خبرنگار اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس به نقل از عرب‌نیوز، برگزاری مراسم حج و قربانی کردن میلیون‌ها دام کوچک و بزرگ در عید قربان همواره محلی برای خوشحالی مردم سومالی بود. دامداران و کشاورزان به همراه تجار سومالی سالانه میلیون‌ها رأس دام برای عید قربان به عربستان صادر می‌کردند اما شرایط پیش آمده ناشی از شیوع ویروس کرونا و برگزاری محدود مراسم حج باعث شد دام‌های دامداران سومالی روی دستشان بماند. 

یحیی حسن، کارمند بازار دام موگادیشو پایتخت سومالی می‌گوید بازار خیلی بد است و تأثیر شیوع ویروس کرونا بسیار نمایان است. 

وی گفت: کشورهای عربی در حال حاضر به دام تولید شده در سومالی نیازی ندارند و از طرف دیگر مردم روستایی که دام خود را برای مبادله به شهر می‌آورند از ترس کرونا مراجعه نمی‌کنند. 

مورحسن یک معامله‌گر دیگر بازار موگادیشو می‌گوید شاهد بازار قابل توجهی برای دام نیستیم. 

به گفته وی، کاهش تقاضای خارجی برای دام سومالی فاجعه‌بار بوده است. 

در حالی که در دوره‌های قبل میلیون‌ها مسلمان در مراسم حج شرکت می‌کردند اما سعودی ها مجوز حضور ۱۰ هزار حاجی آن هم اکثر از داخل عربستان را صادر کردند که همین امر باعث شد تا تعداد دام‌های ذبح شده در عید قربان به شدت کاهش یابد. 

عربستان همه ساله مقصد دوسوم دام تولید شده در سومالی است و در سال ۲۰۱۵ و گزارش بانک جهانی ۵ میلیون رأس دام کوچک و بزرگ از سومالی به عربستان صادر شد. به خاطر شیوع ویروس کرونا و اعمال محدودیت در مسافرت‌های بین‌المللی انتظار می‌رود صادرات دام سومالی به عربستان نصف شود.

این خبر را هم ببینید:  روح‌الله عقیقی دبیر انجمن اسلامی دانشگاه امیرکبیر شد

انتهای پیام/