پایگاه خبری جامعه نیوز دیگر بروز رسانی نمی شود و از این پس اخبار را در پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین دنبال کنید - رفتن به پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین
صادرات ۵ میلیون دلاری گل و گیاه به ۲۳ کشور - پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

اخبار ویژه

صادرات ۵ میلیون دلاری گل و گیاه به ۲۳ کشور

به گزارش جامعه نیوز:

صادرات ۵ میلیون دلاری گل و گیاه به ۲۳ کشور

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از گمرک، سید روح الله لطیفی، سخنگوی گمرک اظهار داشت : کشورمان در ۳ ماهه اول سال جاری اقدام به صادرات بیش از ۲هزار و۳۵۶ تن گل وگیاه وانواع نباتات به ارزش ۵ میلیون و ۳۳۳ هزار و ۶۶۰ دلار به ۲۳ کشور جهان کرده است.

وی افزود: کشور عراق با  خرید بیش  ازیک هزار و ۵۴۳ تن محصول برابر با ۲ میلیون و ۳۸۹ هزارو  ۶۹۴ دلار اصلی ترین خریدار محصولات گل و گیاهی کشورمان بوده است.

دبیر شورای اطلاع رسانی گمرک در ادامه گفت: کشور های ویتنام با خرید بیش از ۱۵ تن انواع گل و گیاه و کشورهلند با خرید بیش از ۵ تن گل سرخ و ارمنستان با ۲۲۶ تن انواع نباتات، مقاصد اصلی وشرکای تجاری گل وگیاه ایران هستند.

لطیفی در توضیح محصولات گیاهی صادراتی افزود: انواع درخت، بوته، درختچه های دارای میوه خوراکی، انواع نباتات، غنچه گل، گل خشک، گل سرخ وسایر گل های زینتی محصولات صادراتی کشور هستند. 

لطیفی  خاطر نشان کرد: در خصوص واردات گل وگیاه نیز در مدت زمان ۳ ماه اخیر صرفا بیش از ۲۸ تن انواع درختچه و گل وگیاه از ۳ کشور ترکیه ، آلمان وهلند، به ارزش ۱۲۱ هزار و۱۷۲ دلار واردات شده است.

لطیفی گفت: در دنیا مقام هفدهم تولید گل و گیاه را داریم ولی در صادرات آن در مقام ۱۰۷ قرار گرفته‌ایم.

همچنین وی ادامه داد: سالانه سه میلیارد شاخه گل و گیاه تولید می‌شود که از این میان فقط ۲۰۰ میلیون آن صادر می‌شود که ۱۰۰ میلیون شاخه گل و ۱۰۰ میلیون آن گیاه آپارتمانی هستند و ارزآوری این میزان برای کشورظرفیتی برابر با ۲۰۰ میلیون دلار برآورد شده است.

لطیفی در تشریح دشواریهای صادرات گل وگیاه گفت: مهم‌ترین دشواریهای صادرات در این بخش را می‌توان به بحث‌هایی مانند گرانی نرخ کرایه حمل هوایی، مشکلات حمل زمینی از محل کشت، پایانه، مشکلات مربوط به تنظیم زمان‌بندی تولید و حمل و در نتیجه عدم تحقیق به موقع محصول متناسب با نیاز مشتری و همچنین ورود انفرادی صادر کنندگان ایرانی به بازار‌های جهانی و عدم پیروی از یک استراتژی مشترک می‌توان اشاره کرد.البته طبیعی است که ورود کشور‌های جدید و نوپا در عرصه صادرات گل و گیاه و فشرده شدن رقابت در بازار‌های جهانی هم در این امر بی تاثیر نبوده است.

این خبر را هم ببینید:  کره جنوبی تعهدات خود را در قبال ایران زیر پا گذاشته/ ممنوعیت واردات لوازم خانگی در راستای بهبود اشتغال و فضای کسب و کار است

وی افزود: از سوی دیگر افزایش فروش گل به قیمت پایین به واحد‌های فرآوری در خارج از کشور به دلیل نبود امکانات فرآوری در ایران و همچنین بروز ضایعات فراوان و تبدیل به زباله گل به دلیل نبود سیستم‌های نگهداری و فرآوری که منجر به افزایش تناژ و کاهش عرضه این محصول می‌شوند از دیگر موانعی به شمار می‌رود که بر سر صادرات این محصول وجود دارد.

انتهای پیام/