پایگاه خبری جامعه نیوز دیگر بروز رسانی نمی شود و از این پس اخبار را در پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین دنبال کنید - رفتن به پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین
شاخص کل بورس تا اواخر تیر به 1 میلیون و 400 می رسد - پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

اخبار ویژه

شاخص کل بورس تا اواخر تیر به ۱ میلیون و ۴۰۰ می رسد

به گزارش نبض بازار ، از ابتدای سال ۹۹ و با رشد شارپی شاخص کل بورس گمانه های زیادی در مورد آینده آن مطرح شد. تیتر بسیاری از خبرگزاریها و سایهای اقتصادی با عناوینی مانند حباب بورس ، شرکتهای کاغذی و بیم و امیدهای بورس پر شد. در ایام کرونا و درست در زمانیکه بازارهای قدرتمند جهانی با رکود مواجه شدند بازار بورس ایران و شاخص کل بورس همچنان به روند رو به رشد خود ادامه می داد. علن این امر در بخشهای مختلفی قابل بررسی است. فروش صندوق های ETF ، آزدسازی سهام عدالت و معرفی حمایتگرها از بازار سرمایه همگی نشان از تصمیم جدی دولت برای حمایت از بازار سرمایه دارد. قاسم صادقی کارشناس بورس در این ارتباط به خبرنگار نبض بازار گفت: همانطور که مشاهده شد شاخص مجدد به یک میلیون واحد رسید و راهش برای صعود هموارتر شد. شاخص بین ۹۰۰ هزار و ۱ میلیون ۱۰۰ کمی ممکن است نوسان داشته باشد.

صادقی اضافه کرد: نقدینگی خوبی توسط حقیقی ها به بازار بورس وارد شد این امکان وجود دارد که در ۱ میلیون و ۱۰۰ کمی اتلاف زمانی داشته باشیم. که اگر در این عددد حقوقی ها حمایت بکنن و حقیقی ها به همین روند ادامه دهند احتمالا تا ۱ میلیون و ۴۰۰ شاخص را خواهیم دید و پیش بینی ما اینست ک تا آخر تیرماه شاخص به این عدد خواهد رسید. البته باید اشاره کرد که این روند بصورت رشد شارپی فروردین و اردیبشهت نخواهد بود.

این کارشناس بازار بورس در مورد گروههایی که در روند جدید حرکت شاخص بازار می توانند برای سهامداران مفید باشند گفت: صنایع دارویی و تعدادی از غذایی ها اصلاح خوبی داشتند و جای رشد خوبی دارند و برخی از آنها با توجه به اینکه زیر ارزش ذاتی خود قرار دارند و با اینکه شاخص رشد داشته اما اینها هنوز به رشد مورد نظر نرسیده اند.خودرویی ها با لیدر بودن خساپا و خودرو کمی صعودشان شکل گرفت و در اصلاح بسر بردند و اصولا گروه خودرویی به این دو سهم و سیاستهایی که در مورد آنها اتخاذ می شود بستگی دارند. اما با مثبت شدن شاخص این دو سهم نیز باز هم برای رشد با توجه به افزایش سرمایه ای که داشته اند جا دارند.

این خبر را هم ببینید:  بازگشت شرکت‌های منحله «آوای سلامت» با نام جدید!

صادقی در مورد حضور و تأثیر شرکتهای کاغذی در بورس گفت: باید قبول کرد که برخی از این شرکتها وجود دارند اما تعداشان بسیار محدود است البته آن هم نه بصورت کاملا کاغذی بلکه این شرکتها ممکن الان فعالیت خاصی نداشته باشند اصولا نمی توان پذیرفت که شرکتی در بورس فعالیت کند اما تنها یک اسم باشد.

صادقی در ادامه در خصوص برخی از شائبه ها درباره حباب موجود در بورس توضیح داد: این موضوع ارتباط مستقیم به دولتمردان ما و سایستهایشان دارد اگر بعد از عرضه سهام دولتی حمایت از سمت دولت صورت نگیرد چالشهایی خواهیم داشت. دولت باید زمینه ای را فراهم کند که مردم در این بازار بهتر آموزش ببینند.