رفتن به بالا

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الأربعاء ۷ شوال ۱۴۴۲
  • 2021 Wednesday 19 May

به گزارش جامعه نیوز:  سومین همایش علمی دولت‌پژوهی در مشهد آغاز شد/ تاکید رییس دانشگاه فردوسی مشهد بر ضرورت نقد عملکرد دولت‌ها توسط مجامع دانشگاهی به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، صبح امروز سومین همایش علمی دولت‌پژوهی با هدف پاسخگویی به چالش‌ها و بحران‌های دولت، در قالب ارتباط ویدیوکنفرانس با حضور ۲۱ استاد سرشناس از […]

به گزارش جامعه نیوز:

 سومین همایش علمی دولت‌پژوهی در مشهد آغاز شد/ تاکید رییس دانشگاه فردوسی مشهد بر ضرورت نقد عملکرد دولت‌ها توسط مجامع دانشگاهی

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، صبح امروز سومین همایش علمی دولت‌پژوهی با هدف پاسخگویی به چالش‌ها و بحران‌های دولت، در قالب ارتباط ویدیوکنفرانس با حضور ۲۱ استاد سرشناس از دانشگاه‌های سراسرکشور در دانشگاه فردوسی مشهد آغاز شد.

در آغاز این همایش یک روزه، دبیر علمی سومین همایش دولت‌پژوهی هدف از برگزاری این رویداد را تمرکز بر آینده دولت در ایران و چالش‌های بلندمدت در این زمینه عنوان کرد.

وحید سینایی اظهار کرد: در آستانه ورود به سده جدید شمسی، ایران با چالش‌ها و پرسش‌های مهمی روبه‌رو است که نحوه پاسخگویی به آنها می‌تواند آینده‌ دولت و جامعه را بسیار تغییر دهد. 

وی منظور از دولت را که در همایش‌های دولت‌پژوهی به آن پرداخته می‌شود، نهادی فراتر از قوه مجریه و کابینه دانست و گفت: این مفهوم همه نهادها و دستگاه‌هایی که در درون نظام سیاسی و حکومت قرار می‌گیرند را شامل می‌شود.

دبیر علمی سومین همایش دولت‌پژوهی با بیان اینکه این همایش با محوریت ارائه راهبردهایی برای فردای ایران کار خود را از دی ماه سال گذشته آغاز کرد؛  گفت: ۲ پیش نشست برای همایش ترتیب داده شد که پیش نشست اول با همکاری دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) بهمن ماه ۹۹ و دومین پیش نشست یک ماه بعد(اسفند ۹۹ ) به میزبانی دانشگاه تهران برگزار شد. 

سینایی ادامه داد: همایش دولت پژوهی شامل پنل‌های حقوق و قانون اساسی، سیاست‌های داخلی، سیاست‌های خارجی، سیاست‌های اقتصادی و سیاست‌های اجتماعی و فرهنگی است.

عضو هیات علمی گروه علوم سیاسی دانشگاه فردوسی مشهد بیان کرد: در این همایش سخنرانان و استادان صاحب‌نام کشوری در ۲ نوبت صبح و عصر امروز در میزگردهای تخصصی به طرح و بررسی دیدگاه‌های خود درباره چالش‌ها و بحران‌های دولت در ایران و شناخت راهبردها و راهکارهایی برای اصلاح و تغییر ساختار کنونی دولت خواهند پرداخت. 

این خبر را هم ببینید:  پرسپولیس و استقلال حامی «ایران همدل» شدند

وی در ادامه با اشاره به اهداف دوره‌های پیشین همایش دولت پژوهی گفت: نخستین همایش دولت پژوهی اسفند ۱۳۹۵ و با هدف تبیین وجوه نظری، کاربردی و شناسایی آسیب‌های دولت برگزار شد و بیشتر به مباحث نظری و کلانی که در ارتباط با دولت وجود داشت پرداخت؛ در دومین همایش که اسفندماه ۱۳۹۷ و با عنوان «دولت جمهوری اسلامی، بنیان، آسیب و چشم‌انداز» برگزار شد به مسائل دولت جمهوری اسلامی پرداخته شد و مقالات و سخنرانی‌ها بر بنیان‌های نظری و آسیب‌هایی که دولت با آن مواجه است متمرکز بود.

سینایی افزود: با توجه به شرایطی که ایران ظرف ۴۰ سال اخیر در ورطه‌ آن قرار گرفته است، عنوان دولت پژوهی و زیرعنوان‌هایی که برای این همایش‌ها انتخاب می‌شوند این ظرفیت را دارد تا در مقاطع مختلف، موضوع پژوهش و تبادل آرا و نظرات متفاوت قرار گیرد. 

دبیر سومین همایش دولت پژوهی ادامه داد: در همایش‌های دولت پژوهی همواره مسائل حساس و حاد جامعه و دولت در ایران مورد توجه بوده‌اند و در این همایش نیز با طرح پرسش کلیدیِ «چه باید کرد» در جست‌وجوی راهبردهایی اساسی هستیم که بتواند با شناسایی مشکلات و چالش‌های کنونیِ دولت و جامعه، پرتویی بر فردای ایران بیفکند.

وی با بیان اینکه حدود ۶۰ مقاله و چکیده مقاله به دبیرخانه این همایش ارسال شده است که در آینده منتشر خواهد شد، افزود: عناوین منتخب سخرانان نشان می‌دهد که مشکل اصلی در حوزه سیاست‌های جاری کشور است و امیدواریم دولت بتواند با حل کردن چالش‌ها و تنگناهای خود، راهی نوین برای تعالی جامعه در پیش گیرد.

سینایی تصریح کرد: بهتر است دانشوران علوم انسانی و سیاسی با دنیای سیاست عملی ارتباط مناسبی برقرار کنند تا با حفظ فاصله از دولت در کمک به حل چالش‌ها به شکل گیری دنیای بهتر مدد رسانند.

این خبر را هم ببینید:  ضرورت کنترل پوره سن در مزارع آبی و مناطق کوهپایه‌ای

رییس دانشگاه فردوسی مشهد هم در بخش دیگری از  این همایش، گفت: دولت‌ها در ابعاد مختلف در حال فعالیت هستند و ممکن است خودشان همچون ماهی در آب، متوجه عملکرد خود نباشند از این رو نیاز است تا مجامع علمی و دانشگاهی در مسیر بهبود امور نقد و نقش خود به دولتها را در حوزه علوم اجتماعی و انسانی بیان کنند.

محمد کافی با بیان اینکه ضرورت توجه به برنامه‌های دولت و دولت پژوهی بر کسی پوشیده نیست، اظهار کرد: هر جامعه‌ای با توجه به نیازهای خود برای گذران امور و اداره آن در تلاش است و به همین دلیل در نقاط مختلف، دولت به گونه‌های متفاوت از هم اداره می‌شود.

وی ادامه داد: تلاش دولت باید این باشد که نیازهای انسانی در حوزه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی تامین شود، در بسیاری از کشورها مانند ایران دولت‌ها توسط مردم انتخاب می‌شوند ولی این که چه مقدار از برنامه‌های دولت در مسیر رفاه برای مردم است باید مورد کنکاش و نقد قرار گیرد و پیشنهادهای لازم به برنامه‌سازان و تصمیم‌گیران ارائه شود تا دولت در مسیر ارئه خدمت به مردم گام بردارد.

رییس دانشگاه فردوسی مشهد، تامین زندگی آرام و رفاه نسبی برای مردم توسط دولت را وظیفه‌ای مهم برشمرد و گفت: دانشگاه فردوسی مشهد بیش از ۱۰ سال است که سندی راهبردی را سرلوحه کارهای خود قرار داده است و این ادعا را دارد که رویکرد برنامه محوری باید در تمامی امور کشور ساری و جاری شود.

وی اظهار امیدواری کرد که در سومین همایش دولت پژوهی که توسط دانشگاه فردوسی مشهد برگزار می شود، مسایل مختلف دولت مورد کنکاش قرار گیرد و بهترین مسیر و برنامه برای اداره جامعه با نگاه نخبگان علمی کشور قابل اقتباس باشد.

این خبر را هم ببینید:  تقاضا برای جوجه‌ریزی به شدت بالا رفت/ معمای گم شدن یک میلیون جوجه حل شد

انتهای پیام/ ۷۰۰۶۸


اخبار مرتبطتبلیغات

جديدترين خبرها