پایگاه خبری جامعه نیوز دیگر بروز رسانی نمی شود و از این پس اخبار را در پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین دنبال کنید - رفتن به پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین
سامانه نظارت بر بازدید از زندان‌های نظامی افتتاح شد - پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

اخبار ویژه

سامانه نظارت بر بازدید از زندان‌های نظامی افتتاح شد

به گزارش جامعه نیوز:

 سامانه نظارت بر بازدید از زندان‌های نظامی افتتاح شد

به گزارش خبرنگار قضایی خبرگزاری فارس، با حضور رئیس سازمان قضایی نیرو‌های مسلح و جمعی از معاونان و مدیران کل این سازمان، سامانه نظارت بر بازدید از زندان‌های نظامی و کتابخانه و بایگانی الکترونیکی تخصصی پیشگیری از وقوع جرم سازمان قضایی نیرو‌های مسلح به بهره برداری رسید.

در این مراسم، محمود صفری معاون قضایی و حقوقی سازمان قضایی نیرو‌های مسلح در خصوص کتابخانه و بایگانی الکترونیکی تخصصی پیشگیری از وقوع جرم گفت: کار‌های برجسته و بزرگی طی بیش از ۲۰ سال گذشته در حوزه پیشگیری از وقوع جرم نیرو‌های مسلح انجام شده که حفظ اسناد و مدارک آن خیلی مهم و حیاتی است.

وی گفت: با تلاش‌های به عمل آمده همه اسناد و مدارک و سوابق ارزشمند پیشگیری از وقوع جرم به صورت الکترونیکی درآمده و بخشی از تحقیقات و پژوهش‌ها به کتاب الکترونیکی تبدیل شده است.

معاون قضایی و حقوقی سازمان قضایی نیرو‌های مسلح درباره سامانه نظارت بر بازدید از زندان‌ها گفت: با راه‌اندازی این سامانه، از این پس بازدید‌های مدیران و قضات از زندان‌ها و بند‌های نظامی دقیق و بروز ثبت و ضبط می‌شود.

مدیرکل پیشگیری از وقوع جرم، عفو و سجل قضایی سازمان قضایی نیرو‌های مسلح نیز در این مراسم، طراحی این سامانه‌ها را دو اقدام زیرساختی برشمرد و گفت: در سامانه نظارت بر بازدید از زندان‌ها، شناسنامه الکترونیکی زندان‌های نظامی سراسر کشور به همراه اطلاعات مربوط به بازدید‌های قضات و مقامات به صورت روزآمد ثبت و ضبط می‌شود.

حجت الاسلام صالحی افزود: در این سامانه برای هر یک از مقامات موظف مانند رئیس سازمان قضایی نیرو‌های مسلح استان، دادستان نظامی استان و قاضی ناظر زندان کاربرگ‌های مجزایی تهیه شده تا گزارش کاملی از بازدید و حتی ساعت ورود و خروج را ثبت کنند.

این خبر را هم ببینید:  میثم مطیعی از دلتنگی برای امام رضا(ع) خواند

وی افزود: همچنین فعالیت‌های اصلاحی و تربیتی فرهنگی، ورزشی، فوق برنامه و… نیز بروز ثبت می‌شود و مجموع این گزارش ها، ملاک ارزیابی فعالیت روسای سازمان‌های قضایی، دادستان‌های نظامی و قضات ناظر زندان در حوزه زندان‌ها قرار می‌گیرد.

صالحی، اطلاع دقیق از آمار تعدا زندانیان به تفکیک محکومان و بازداشتی‌ها را از دیگر ویژگی‌های این سامانه برشمرد و گفت: ارتقاء نظارت و ارزیابی و شفافیت فعالیت‌ها در حوزه زندان و زندانیان و افزایش بازدید‌های منظم از زندان‌ها و بند‌های نظامی، از اهداف طراحی این سامانه است.

مدیرکل پیشگیری از وقوع جرم، عفو و سجل قضایی سازمان قضایی نیرو‌های مسلح درباره کتابخانه و بایگانی الکترونیکی تخصصی پیشگیری از وقوع جرم اظهار داشت: طبقه بندی یافته‌های مجامع و شورا‌های استانی، شناسنامه دار کردن تحقیقات و پژوهش‌های پیشگیری از وقوع جرم و تولید کتاب الکترونیکی از تحقیقات و پژوهش‌های پیشگیرانه سازمان قضایی نیرو‌های مسلح محتوای اصلی کتابخانه و بایگانی الکترونیکی را تشکیل می‌دهد.

صالحی گفت: در کتابخانه تخصصی پیشگیری از وقوع جرم که برای قضات و کارمندان سازمان قابل دسترسی است تاکنون ۱۶۰۳ کتاب تخصصی با استاندارد‌های کتابخانه ملی ایران ثبت شده و ۹۵ کار تحقیقی سازمان قضایی در حوزه پیشگیری شناسنامه دار شده است.

وی از تولید ۲۶ کتاب پژوهشی الکترونیکی در زمینه پیشگیری از وقوع جرم خبر داد و افزود: این کتاب‌ها در قالب نرم افزار کتاب ساز تولید و در اختیار نیرو‌های مسلح و محققان سازمان قضایی نیرو‌های مسلح قرار گرفته است.

این مقام قضایی همچنین از تلخیص، جمع بندی و تولید اسناد الکترونیکی درباره راهکار‌ها و علل پیشگیری از وقوع جرم خبر داد و افزود: ۲۵ هزار صفحه صورت جلسات مجامع استانی پیشگیری از وقوع جرم سال‌های ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۶ تلخیص و جمع بندی شده و راهکار‌های پیشگیری از جرایم و علل وقوع آن‌ها بر اساس عوامل معیشتی، اقتصادی، درون سازمانی و برون سازمانی به سه روش پیشگیری فرهنگی- اجتماعی، وضعی – انتظامی و قضایی – کیفری در قالب اسناد الکترونیکی دسته بندی شده اند.

این خبر را هم ببینید:  دولت باید درباره اجرای طرح راهبردی برای لغو تحریم علاوه بر کمیسیون امنیت ملی به کمیسیون انرژی هم گزارش دهد

وی گفت: کتابخانه داخلی سازمان قضایی نیرو‌های مسلح از طریق درگاه الکترونیکی آماده عضوگیری از کارکنان است.

در ادامه، کارت عضویت کتابخانه رئیس سازمان قضایی نیرو‌های مسلح صادر و به ایشان اعطاء شد. حجت الاسلام و المسلمین بهرامی در این مراسم بر تولید کتاب‌های الکترونیکی از کتب و پژوهش‌های مختلف سازمان قضایی نیرو‌های مسلح تأکید کرد.

وی همچنین خواستار الزامی شدن بازدید نوبه‌ای فرماندهان و مسؤولان نیرو‌های مسلح از زندان‌ها و بند‌های نظامی شد و آن را کارگشا دانست.

انتهای پیام/