رفتن به بالا

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰
  • الثلاثاء ۱ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Tuesday 13 April
اوقات شرعی

به گزارش جامعه نیوز:  ساخت و سازهای مسکن تنها با اختصاص منابع بانکی به این حوزه فعال می‌شود علیرضا پاک فطرت عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، درباره لزوم تخصیص سالانه حداقل ۲۰ درصد از تسهیلات پرداختی بانک‌ها به بخش مسکن اظهار داشت: در اکثر کشورهای پیشرو و […]

به گزارش جامعه نیوز:

 ساخت و سازهای مسکن تنها با اختصاص منابع بانکی به این حوزه فعال می‌شود

علیرضا پاک فطرت عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، درباره لزوم تخصیص سالانه حداقل ۲۰ درصد از تسهیلات پرداختی بانک‌ها به بخش مسکن اظهار داشت: در اکثر کشورهای پیشرو و توسعه یافته، دولت‌ها نزدیک ۸۰ درصد از قیمت تمام شده ساخت مسکن را با تسهیلات مالی پوشش می‌دهند؛  این کار هم معمولا توسط بانک‌ها و نهادهای مالی صورت می‌گیرد.

وی در ادامه افزود: در ایران هم این موضوع باید عملیاتی شود؛ درحال حاضر سهم بخش مسکن از کل تسهیلات پرداختی بانک‌ها کم است؛ در سال ۱۳۹۹ کمتر از ۵ درصد از کل تسهیلات پرداختی بانک‌ها مربوط به بخش مسکن بوده است.

عضو کمیسیون عمران مجلس با اشاره به نیاز سالانه کشور به مسکن گفت: باتوجه به اینکه در کشور سالانه نزدیک ۱ میلیون واحد مسکونی باید ساخته شود، کمیسیون عمران مجلس به دنبال این است که حداقل از ۲۰ درصد از کل تسهیلات پرداختی نظام بانکی در هر سال به بخش مسکن اختصاص داده شود.

وی در ادامه افزود: در صورت تحقق این موضوع، قیمت مسکن کنترل و عقب ماندگی‌های آن جبران می‌شود. درحال حاضر عرضه و تقاضا مسکن به دلیل کاهش ساخت مسکن تناسبی با هم ندارد؛ وقتی عرضه و تقاضا در بازار متناسب نباشد یعنی تقاضا بیشتر از عرضه باشد، هر چه وام خرید بیشتر پرداخت شود، قیمت مسکن بالاتر می‌رود؛ به همین دلیل تسهیلات بخش مسکن بانک‌ها باید بیشتر مربوط به ساخت و تولید مسکن باشد تا تعداد واحدهای مسکونی افزایش یابد.

این خبر را هم ببینید:  اولین واکنش نمایندگان به وزیر پیشنهادی صمت/ رزم حسینی مجبور به ترک مجلس شد

نماینده مردم شیراز در پایان تصریح کرد: درحال حاضر مردم سالانه ۴۰۰هزار واحد مسکونی می‌سازند؛ درصورتی که حداقل از ۲۰ درصد از کل تسهیلات پرداختی نظام بانکی در هر سال به بخش مسکن اختصاص یابد می‌توانیم شاهد این باشیم که در هر سال ۱ میلیون ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در کشور ساخته شود.

انتهای پیام/ 


اخبار مرتبطتبلیغات

جديدترين خبرها