رفتن به بالا

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹
  • السبت ۸ صفر ۱۴۴۲
  • 2020 Saturday 26 September
اوقات شرعی

به گزارش جامعه نیوز:  زنگنه: در وزارت نفت اتاق تاریک نداریم/ مگر من سهمیه بندی بنزین را لغو کردم؟ به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت صبح امروز (سه‌شنبه ۲۵ شهریور ماه)در جلسه علنی مجلس پس از استماع سخنان نمایندگان اظهار داشت: نمایندگان محترم می‌توانند در مذاکرات و کارهای ما حضور […]

به گزارش جامعه نیوز:

 زنگنه: در وزارت نفت اتاق تاریک نداریم/ مگر من سهمیه بندی بنزین را لغو کردم؟

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت صبح امروز (سه‌شنبه ۲۵ شهریور ماه)در جلسه علنی مجلس پس از استماع سخنان نمایندگان اظهار داشت: نمایندگان محترم می‌توانند در مذاکرات و کارهای ما حضور داشته باشند. ما واقعا برای شما (نمایندگان مجلس) اتاق تاریک نداریم ولی برای دشمنان داریم.

وی افزود: ما واقعا می‌خواهیم کار کنیم؛ بچه‌های ما (مسئولان و پرسنل وزارت نفت) شب و روز زحمت می‌کشند. تمام دستگاه‌ها در ارتباط با ما هستند. شما می‌توانید از آنها سؤال کنید و ببینید.

وزیر نفت با تاکید بر اینکه گاز رسانی با قدرت انجام می‌شود، گفت: طبق مصوبات شورای اقتصاد باید در بدترین شرایط هم هزینه یک انشعاب به ۲۰ میلیون نرسد. الان بعضی اوقات این هزینه صد میلیون است و این توجیهی ندارد.

* نمی توانم نقشه عملیات دور زدن تحریم را لو دهم

زنگنه با بیان اینکه یکی از نمایندگان امروز گفت که محصولات صادرات پالایشی و پتروشیمی مشکل تحریم ندارد، گفت: اینگونه نیست همه تحریم هستند.ما هر چه صادر می‌کنیم به اسم ایران نیست. چندین بار تغییر می‌کند حتی سندها هم تغییر می‌کند، مشخصات هم همینطور. می‌گویند که چرا برنامه‌هایت را برای دور زدن تحریم‌ها توضیح ندادید من اگر برنامه‌ها را توضیح دهم نقشه عملیات را لو داده‌ام، من فقط می‌توانم نتایج را خدمت نمایندگان بگویم.

وی در پاسخ به پرسش یکی از نمایندگان مبنی بر اینکه رابطه نفت با علم و فناوری چیست، گفت: این یک خط سؤال است اما یک ساعت و نیم پاسخ می‌خواهد. اما اینکه تصریح داشتند که اقتصاد غیرنفتی باید صورت بگیرد باید بگویم که من برای اقتصاد پتروشیمی باید چه کار می‌کردم. سال دیگر ظرفیت تولید پتروشیمی ما به ۲۵ میلیارد دلار می‌رسد و در سال ۱۴۰۴ این عدد به ۳۷ میلیارد دلار خواهد رسید و مقام معظم رهبری از این موضوع ابراز رضایت فرمودند. البته ما باید بالاتر از این کار کنیم و وظیفه‌مان است.

*اقدامات ما دیده نشد

وزیر نفت از نمایندگان مجلس گلایه کرد چرا باید این اقدامات دیده نشود؟ و ادامه داد: یک نفر حداقل به ما بگوید که دست شما درد نکند و بیشتر باید کار کنید. همه‌اش توی سر ما می‌زنند. الان صادرات مجموع نفت فراورده ما را با تحریم قبلی مقایسه کنید و ببینید چگونه است. من نمی‌توانم همه اینها را علنی بگویم اما شما (نمایندگان) که می‌توانید بیایید ببینید.

* خستگی به تن ما ماند

زنگنه گفت:‌من می‌دانم شما (نمایندگان)‌افراد منصفی هستید اما فشارهایی که به شما وارد می‌شود سبب شکل‌گیری این شرایط می‌شود اما نباید یک نفر به ما بگوید دست شما درد نکند؟ چرا هر بار ما می‌آییم باید خستگی به تن بچه‌ها ما بماند. اینها (پرسنل وزارت نفت) مجاهدین و سربازان گمنام هستند.

وی در پاسخ به سؤال یکی از نمایندگان مبنی بر اینکه اطلاعات مناطق حیاتی نفتی به قطری‌ها داده شده است،‌گفت: ما در سال ۹۶ مصوبه شورای امنیت ملی دادیم که چگونه اطلاعات داده شود و ما طبق آن مصوبه عمل کردیم و گفتند برنامه توسعه انرژی داده نشود و دولت این برنامه توسعه را تصویب کرده است. 

* مگر سهمیه بندی بنزین را من لغو کردم؟

وزیر نفت در مورد سهمیه‌بندی بنزین که علیرضا زاکانی رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس تصریح کرده بود که ۱۵۰ هزار میلیارد تومان به دلیل لغو سهمیه‌بندی بنزین خسارت دیدیم،‌گفت: مگر سهمیه‌بندی بنزین را من لغو کردم؟ سهمیه‌بندی بنزین تصمیم دولت بوده و مجلس نیز در زمان خودش هیچ مخالفتی با آن نکرد.

زنگنه توضیح داد: تصویب سهمیه‌ بندی بنزین در سال ۱۳۹۴ تک نرخی شد و هیچ کسی هم به این اعتراض نکرد. حالا از من بعد از ۵-۶ سال می‌پرسند چرا این مصوبه در دولت تصویب شده است. افزایش مصرف هم ناشی از آن نبوده است.

وزیر نفت  بار دیگر خواستار تشکیل کارگروه نفتی دولت و مجلس برای بررسی تخصصی مسائل این حوزه شد.

ادامه دارد..


اخبار مرتبطتبلیغات

جديدترين خبرها