پایگاه خبری جامعه نیوز دیگر بروز رسانی نمی شود و از این پس اخبار را در پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین دنبال کنید - رفتن به پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین
زارعی: تضمینی نیست در مذاکرات، منافع ملی را فدای اهداف انتخاباتی نکنند/ انتشار فایل صوتی ظریف تعمدی بود - پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

اخبار ویژه

زارعی: تضمینی نیست در مذاکرات، منافع ملی را فدای اهداف انتخاباتی نکنند/ انتشار فایل صوتی ظریف تعمدی بود

به گزارش جامعه نیوز:

 زارعی: تضمینی نیست در مذاکرات، منافع ملی را فدای اهداف انتخاباتی نکنند/ انتشار فایل صوتی ظریف تعمدی بود

به گزارش خبرنگار تشکل های دانشگاهی خبرگزاری فارس، اولین نشست از سلسله «نشست‌های گفتمان‌سازی دولت جوان حزب‌اللهی» با حضور مجازی سعدالله زارعی کارشناس مسائل بین الملل واستاد دانشگاه علامه طباطبائی از سوی قرارگاه دانشجویی شهید رجایی (قدر) بسیج دانشجویی برگزار شد.

*  سیاست خارجی یک انقلاب اسلامی با غیراسلامی حتما متفاوت است

در این نشست زارعی، شاخص‌های سیاست خارجی تراز انقلاب را در ۶ عنوان بیان کرد و اظهار داشت: اسلام، یک سیاست خارجی مشخص مختص به خود دارد و نمی‌توانیم تصور کنیم سیاست خارجی، یک امر کاملا عمومی است و این امر فرا دین و فرا جغرافیا و فرا قوم و فرافرهنگ است.

کارشناس مسائل بین الملل با تأکید بر اینکه سیاست خارجی یک انقلاب اسلامی با غیراسلامی حتما متفاوت است، تصریح کرد: براساس این مسئله و با این نگاه که سیاست خارجی اسلام با سیاست‌های خارجی دیگر متفاوت است، سئوال پیش می‌آید که سیاست خارجی اسلام چیست؟ که در صحبت‌های مقام معظم رهبری که به عنوان اسناد بالادستی ما محسوب می‌شوند، این شاخص‌ها توضیح داده شده است که به آن می‌پردازیم.

وی مصالح مسلمین را از اولین این سیاست‌ها عنوان کرد و گفت: مسلمان‌ها به عنوان امت واحده و مثل دندانه‌های یک شانه با هم برابرند؛ قرآن می فرماید: هرکجا که مسلمان و مظلومی فریاد دادخواهی سر داد بقیه مسلمانان موظف به کمک هستند.

زارعی با اشاره به جنبه جغرافیایی مصالح مسلمین بیان کرد: مثل مسئله فلسطین از دیگر جمله مصالح مسلمین است از دیگر موارد مصالح مسلمین، ارزش‌های اسلامی است که ممکن است در معرض آسیب باشد، همچون اهانت به پیامبر در روزنامه‌های اروپایی.

وی میراث فرهنگی و سیاسی را که ممکن است در معرض آسیب باشد، از دیگر موارد مصالح مسلمین دانست و ادامه داد: دعوت، مورد دیگر سیاست اسلامی است، همچنان که قرآن مارا فراخوانده که مسلمان‌ها و مردم را دعوت به حق کنیم پس ما باید هرجا جامعه آماده‌ای بود، اسلام را گسترش دهیم.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: منافع عامه، از دیگر موارد سیاست اسلامی است که یک تفاوت بنیادینی میان سیاست‌های اسلامی و نقطه‌های مقابل دین است و قابل علامت گذاریست.

زارعی ام القرایی را از دیگر خصیصه‌های سیاست اسلامی دانست و با بیان اینکه اسلام یک مرکزیت و یک پیرامونی دارد، تصریح کرد: مرکزیت امت اسلامی به عنوان نقطه فرماندهی است؛ مثلا وقتی جنگی بود بین ایران و عراق و در حقیقت بین قدرت‌های فاسد عربی و غربی، ما آن زمان نمی‌توانستیم در دو جبهه بجنگیم، ولی الان می‌توانیم در پنج جبهه بجنگیم مثل لبنان، فلسطین، سوریه، عراق، افغانستان. لذا حضرت امام فرمودند که اولویت این است که از جمهوری اسلامی دفاع بشود.

این خبر را هم ببینید:  موسوی: مجلس به‌دنبال احیای واحدهای تولیدی راکد است

به عقیده وی نفی سبیل، در سیاست اسلامی، به معنای این است که سیاست خارجی اسلامی باید به گونه‌ای باشد که مانع نفوذ و سیطره کفار و مشرکین و منافقین بر جامعه اسلامی بشود.

زارعی با تاکید بر اینکه جامعه اسلام در مقابل این‌ها نباید آسیب ببیند، مرز بندی با دشمن را از دیگر عناوین تفاوت سیاست اسلامی با سیاست‌های دیگر دانست و گفت: دشمن شناسی، فاصله‌گذاری با دشمن، مخلوط نشدن مرزها، از جمله موارد آن است و باید با ایجاد سامانه‌ای که دشمن نتواند بر آن سیطره پیدا کند، بر جامعه اسلامی حکومت کند و راه آن این است که مسلمان‌ها یک جبهه داشته باشند و ذیل یک خیمه قرار بگیرند و مانع نفوذ دشمن بشوند.ما امروزه براساس آنچه که تاکنون در‌کارنامه انقلاب اسلامی می‌بینیم، می‌توانیم شهادت بدهیم که انقلاب اسلامی امروزه توانسته تا حد زیادی این شش شاخص را رعایت کرده است.

* وضعیت ایران امروز در حوزه تکنولوژی و نظامی بسیار خوب است

وی با اشاره به اینکه وضعیت ایران امروز در حوزه تکنولوژی و نظامی بسیار خوب است و ما در سایر حوزه‌ها هم فعال بوده‌ایم، خاطرنشان کرد: درخصوص منافع عام هم انقلاب اسلامی همواره مستضعفان را مخاطب قرار داده و در این جهت حرکت کرده است؛ و هم‌اکنون هم بسیاری از مردم تحت پوشش انواع حمایت‌های ایران اسلامی قرار دارند.

این کارشناس مسائل بین الملل در ادامه، به اقتدار در صف‌آرایی مدرن فضای بین‌الملل با ظرفیت پیاده‌سازی دیپلماسی اشاره کرد و افزود: متناسب با آن اهداف و فلسفه‌ای که سیاست خارجی‌ کشور یا ملت دارد و با کشورهای دیگر متفاوت است.

زارعی، دیپلماسی سیاسی، دیپلماسی فرهنگی، دیلماسی اجتماعی و حتی گاهی ورزشی، نامتقارن، کلاسیک امثال آن را بیان کننده روبه‌رویی با انواعی از دیپلماسی دانست و تصریح کرد: وزارت خارجه مدعی است که کار سیاست خارجی در‌ حوزه‌هایی گسترده‌تر از وزارت خارجه دارد دنبال می‌شود و همین اعتراف به این است که ما یک دیپلماسی گسترده خارج از وزارت خارجه هم داریم که ارکان زیادی در آن تاثیرگذار است.

این خبر را هم ببینید:  رهبر انقلاب: شیوه صحیح جمهوری اسلامی از اول، همراهی حرکت انقلابی با عقلانیت بوده است

این استاد دانشگاه با یادآوری اینکه این دیپلماسی‌ها با احزاب شیعی، کردی، سنی و حتی اشخاص هم ارتباط مستقیم دارد و در واقع یک رابطه محبت‌آمیز مبتی بر تبادل آگاهی‌ها ایجاد کردیم و در بخش‌های آموزشی هم ما ارتباطات گسترده‌ای با دانشگاه‌های عراق داریم، ادامه داد: با احزاب و گروه‌های سیاسی، با مجموعه‌های عظیمی مثل آموزش‌های عالی و دانشگاه‌ها امروزه ارتباطات گسترده‌، و در عین حال، کارآمدی داریم این نوع نفوذ و دیپلماسی ما را نشان می‌دهد.

زارعی در پاسخ به سوال دانشجویان در مورداینکه در مورد عملکرد ما در جبهه مقاومت نقد است که فقط در حوزه نظامی و دفاعی فعال هستیم؛ آیا چنین نقدی وارد است ؟ اظهار داشت: اولا واقعا عملکرد ما محدود و منحصر به حوزه نظامی نیست؛ مثلا ما با تمام دانشگاه‌های عراق توافق داریم، تبادل دانشجو و اساتید داریم، تبادل متن داریم، درحوزه آموزشی هم ارتباطات خوبی داریم. همچنین جریانی تحت عنوان اتحادیه رادیو تلویزیون‌های اسلامی وجود دارد و خود این خیلی تاثیرگذار است؛ الان مبادلات ما با عراق به حدود ۱۴ میلیارد دلار می‌رسد. خب این چگونه ایجاد شده است؟ این مقدار معادل یک چهارم درآمدهای ارزی ما می‌شود.

وی درپاسخ به این سئوال که مذاکره با قدرت‌های غرب و شرق، کجای این اصول شش‌گانه است؟ گفت: ما در‌ واقع دو جبهه داریم، یکی جبهه صلح و دیگری جنگ یعنی یک کشورهایی با هر ایدئولوژی حاضرند با ما کار کنند و با ما نمی‌جنگند، اینجا دستور اسلام همکاری است، پس همکاری شکل می‌گیرد؛ اما جایی دیگر دارند دشمنی می‌کنند و طرف دشمن شماست حالا شما باید چه کار کنید؟ خب باید مقایله کنید. پس وقتی ما دشمن داریم، کاری نداریم دین او چیست؟ ما باید مقابله کنیم. بحث این است جبهه مقابل ما دشمن است یا خیر. اگر دشمن باشد وضعیت ما امتناع است.

* تضمینی وجود ندارد اهداف انتخاباتی و حزبی را در مذاکرات وین فدای منافع ملی نکنند

زارعی در پاسخ سوال الان برجام یک فرزند بی‌هویتی است، نه دولت مسولیت پذیرشش را قبول می‌کند نه مجلس؛ آیا برجام خواست کلیت نظام بود یا خیر؟ گفت: نمی‌توان در یکی دو جمله به این سوال جواب داد اما به اختصار می‌گویم، هدف این بود ما بنشینیم توافقی کنیم؛ حتی قبل از ریاست جمهوری روحانی همچین تصمیمی گرفته شده بود؛ پس اصل این توافق و قرارداد بوده، ولی کدام توافق؟ توافقی که هیچ کدام از شرایط رهبری را برآورده نکرده؟ اما اینکه امضا شده از طرف آقای دکتر ظریف کدام یکی از این شروط را به همراه خودش داشت؟ تقریبا هیچ‌کدام! اما آیا آن چیزی که امضا شده، از طرف نظام محترم شمرده شده؟ بله، چون ما پروژه اراک‌ و انواعی از فعالیت‌های هسته‌ای را متوقف کردیم. اما اگر کسی بگوید این چیزی که انجام شده همان چیزی است که رهبری گفته؟ خیر! چنین نیست.

این خبر را هم ببینید:  تاکید مخبر برضرورت نظارت مستمر بر وضعیت بازار

این استاد دانشگاه در پاسخ به این سوال که در مورد مذاکره وین الان چه تضمینی وجود دارد که آقایان اهداف انتخاباتی و حزبی را فدای منافع ملی نکنند و شبیه امضای ضرب‌العجلی برجام برای اثرگذاری بر انتخابات ۹۶ ؟ تأکید کرد: هیچ تضمینی وجود ندارد! من جزئیات توافقات وین را روزانه پیگیری می‌کنم؛ هیچ تضمینی وجود ندارد.

وی گفت: اما آیا آلان امریکایی‌ها حاضرند یک چیزی به این دولت بدهند؟ آیا حاضرند امتیازی به دولت روحانی بدهند؟ آمریکا می‌گوید ما حق داریم. یا روی همه چیز توافق می‌کنیم یا روی هیچ چیز، این شعار آنهاست. پس این‌ها نمی‌توانند با این روند این مذاکرات را پیش ببرند. از امروز حدودا پنج هفته مانده تا انتخابات و آمریکایی‌ها هم به این داستان واقفند؛ ممکن است همچین هدفی را دنبال کنند.

وی با تصریح بر اینکه مقام معظم رهبری یک قراری گذاشتند که تصمیم در تهران گرفته ‌شود نه در وین؛ تصریح کرد: کمتر از وزیر، امضایش امضای نظام تلقی نمی‌شود؛ پس شرط گذاشته شد که امضا در تهران و با موافقت دستگاه‌ها باید صورت گیرد نه در وین.

* انتشار فایل صوتی ظریف تعمدی بود

زارعی در پاسخ به این سوال که آیا انتشار فایل صوتی ظرفیت را تعمدی می‌بینید یا انتشار آن را در راستای نفوذ و رخنه امنیتی تحلیلی می‌کنید؟ بیان کرد: از دیدگاه بنده، انتشار آن فایل صوتی، قطعا تعمدی بوده است. بنده این را یک سناریو برای تخریب ظریف از جانب دولت می‌دانم و عامل آن را هم  قدرت‌طلبی و جنگ قدرت در دولت می‌دانم.

انتهای پیام/