رفتن به بالا

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

تعداد اخبار امروز : 94 خبر


  • چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹
  • الأربعاء ۵ صفر ۱۴۴۲
  • 2020 Wednesday 23 September
اوقات شرعی

به گزارش جامعه نیوز:  روند علمی در کشور حتی یک روز تعطیل نشد/حافظه تاریخی ملت ایران را حفظ کنیم به گزارش خبرگزاری فارس، اسحاق جهانگیری معاون اول رییس‌جمهور عصر امروز(دوشنبه ۳ شهریورماه) در نشست با مدیران ارشد سازمان اسناد و کتابخانه ملی و رونمایی از سامانه‌های سنا و حافظه ملی ایرانیان، گفت: این سازمان در مقطع […]

به گزارش جامعه نیوز:

 روند علمی در کشور حتی یک روز تعطیل نشد/حافظه تاریخی ملت ایران را حفظ کنیم

به گزارش خبرگزاری فارس، اسحاق جهانگیری معاون اول رییس‌جمهور عصر امروز(دوشنبه ۳ شهریورماه) در نشست با مدیران ارشد سازمان اسناد و کتابخانه ملی و رونمایی از سامانه‌های سنا و حافظه ملی ایرانیان، گفت: این سازمان در مقطع فعلی به کانون امیدی برای کسانی تبدیل شده که به دنبال دانش و فرهنگ هستند و بسیاری از پیشکسوتان این حوزه و جوانان جویای دانش علاقمند به استفاده از آثار ارزشمند جمع آوری شده در سازمان اسناد و کتابخانه ملی هستند.

جهانگیری با قدردانی از همه کسانی که در سال‌های گذشته و مدیریت فعلی برای حفاظت و تقویت از سرمایه‌ها و میراث ملی تلاش کرده‌اند، گفت:‌ با وجود شرایط سخت و تنگناهای بسیار نظیر محدودیت منابع مالی کارنامه مدیریت سازمان اسناد و کتابخانه ملی کارنامه درخشانی بوده و کارهای بزرگ و روزآمدی انجام شده که باید به آن افتخار کرد و به خوبی این دستاوردها را به جامعه منعکس کرد.

وی گفت: ملت ایران تمدن و فرهنگی بزرگ دارد و نقش تعیین کننده ای در تاریخ و فرهنگ دنیا داشته است باید از این میراث مهم حفاظت کرد جمع آوری و نگهداری میراث و مستندات کار بزرگی بوده اما از آن مهمتر این است که این دستاوردها در اختیار عموم مردم و جامعه قرار گیرد.

جهانگیری گفت: باید با اقدامی نظام‌مند اطلاع رسانی صحیحی به جامعه درباره این مجموعه انجام شود در غیر این صورت چرخه کار ناقص باقی می ماند، باید تلاش کنیم تا دسترسی به منابع برای مکاتبات تسهیل شود.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به راه اندازی دو سامانه دسترسی به کتب و اسناد و نشریات کشور تصریح کرد: استفاده از روش‌ها و شیوه‌های جدید برای گسترش دامنه مکاتبات اقدامی ارزشمند است که می‌تواند مخاطبان و ذینفعان را افزایش دهد. معنای این نفوذ و گسترش تمدن و فرهنگ ایرانی در سراسر کشور است.

وی افزود: امروز در دورترین نقاط کشور دانشگاه و جوانان نخبه و تحصیلکرده و علاقمندان به پژوهش وجود دارند که خواهان دسترسی به منابع و مراکز علمی از این دست هستند. موضوع عدالت به ویژه عدالت آموزشی و پژوهشی موضوعی مهم است که می توان از چنین راهکارهایی برای گسترش آن استفاده کرد.

معاون اول رییس جمهور از شرایط کرونایی به عنوان یک آزمون بزرگ برای دولت‌ها یاد کرد و گفت: با وجود آنکه ماه ها از آغاز شیوع ویروس کرونا سپری می شود اما همچنان پدیده ای نوظهور و عالمگیر است که مناسبات اقتصادی، سیاسی و بین المللی را تحت تأثیر قرار داده و این آزمون پیش روی دولت ها قرار دارد که آیا در این شرایط فعالیت ها و امور اصلی را تعطیل خواهند کرد یا نه؟

جهانگیری ادامه داد: کارنامه بخش علمی، فرهنگی و آموزشی کشور در شرایط شیوع کرونا، کارنامه ای قابل قبول است و وزارتخانه های آموزش و پرورش و علوم، تحقیقات و فناوری اجازه ندادند به دلیل محدودیت های ناشی از کرونا، روند علم و دانش حتی یک روز در کشور تعطیل شود و با استفاده از راهکارهای مناسب فرایند علم و دانش را استمرار بخشیدند.

وی با اشاره به اینکه زیرساخت‌های کشور تا حد زیادی برای ارائه خدمات غیرحضوری به مردم مهیا شده است، افزود: خوشبختانه دستگاه‌های اجرایی در این دوره محک زده شدند و در این میان سازمان اسناد و کتابخانه ملی نیز تدابیر خوبی را برای ارائه خدمات غیرحضوری اندیشید و با استفاده از سامانه‌ها و ابزارهای الکترونیکی که در این دوره ایجاد کرده‌اند، قادر خواهند بود حتی در شرایط عادی نیز خدمات بهتر و بیشتری را به مخاطبین ارائه دهند.

جهانگیری ادامه داد: این سازمان از همه ابزارها استفاده کرد و شرکت های دانش بنیان و استارت آپ ها را به کار گرفت تا سامانه های مناسبی را برای ارائه خدمات به علاقمندان به علم و دانش ایجاد کند که باید صمیمانه از همه تلاشگران و دست اندرکاران این سازمان قدردانی کنم.

معاون اول رییس جمهور با تأکید بر اهمیت نقش فرهنگ در توسعه و برون رفت از مشکلات کشور تصریح کرد: فرهنگ همواره پیشران اصلی توسعه و پیشرفت بوده است و معتقد هستم ایران توسعه یافته زمانی شکل می گیرد که توسعه فرهنگی به طور کامل انجام شده باشد.

وی با ذکر خاطره ای از دوران تصدی وزارت صنایع اظهار داشت: زمانی که وزیر صنایع بودم گفتگویی با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام دادم و پیشنهاد کردم که شورای فرهنگ و صنعت در کشور ایجاد شود چرا که معتقد بودم هر دوی آنها بر یکدیگر تأثیرگذار هستند و توسعه فرهنگی می تواند به تقویت بخش صنعت کشور منجر شود.

معاون اول رییس جمهور در ادامه با بیان این که امروز در دوران تحریم‌ها فشارهای جدی بر ملت ایران وارد شده است و سختی و دشواری بر زندگی مردم سایه انداخته است، گفت: در این میان فشارهای روانی نیز بر مردم وارد شده و دشمنان ملت ایران تلاش می‌کنند که آینده کشور را تیره و تار جلوه دهند که در این شرایط همه مسئولین، نخبگان، صاحبنظران و اصحاب فرهنگ و هنر نقش موثری دارند که برای جامعه افق گشایی کنند.

جهانگیری با تأکید بر اینکه فرهنگ ایرانی-اسلامی قادر است ایران را از همه مشکلات عبور دهد، تصریح کرد: ایران در قرن‌های مختلف با آسیب‌های متعدد روبرو بوده اما همواره از همه سختی‌ها سربلند بیرون آمده است.

موی افزود: امروز در دوره‌ای هستیم که هم به قوام و انسجام داخلی نیاز داریم و هم نیازمند بالا بردن تاب آوری جامعه برای عبور از سختی‌ها هستیم که در این میان نقش صاحبنظران و مراکز فرهنگی بسیار تعیین کننده است.

معاون اول رییس جمهور در بخش پایانی سخنان خود همه مراکز علمی، فرهنگی، تحقیقاتی و صاحب نظران را به همراهی با دولت برای عبور از مشکلات فراخواند و گفت: خوشبختانه نشانه‌های خوبی دیده می شود و امیدواریم که روزهای خوبی پیش روی کشور باشد و بتوانیم از این دوران عبور کرده و مسیر توسعه و پیشرفت به روال طبیعی خود بازگردد.

وی در ابتدای سخنان خود ضمن تسلیت فرا رسیدن ایام سوگواری اباعبدالله (ع) گفت: پیام عاشورا و این حماسه ماندگار آگاهی و فداکاری در مسیر حق است و همه ما خواهان بهره مندی از شور و شعور حسینی هستیم.

جهانگیری افزود: امسال به حکم دین، اخلاق و قانون و با راهگشایی رهبر معظم انقلاب، مراجع عظام تقلید، اندیشمندان و نخبگان اجتماعات عزاداری متناسب با شرایط کرونا متفاوت از سال های گذشته برگزار می شود و پیام هر خانه یک حسینیه پیامی معنادار است که متناسب با شرایط، نیازها و الزامات تعریف شده است.

در این جلسه وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی، علوم، تحقیقات و فناوری و آموزش و پرورش نیز ضمن قدردانی از اقدامات انجام شده از سوی سازمان اسناد و کتابخانه ملی در طراحی و ایجاد سامانه های مختلف بر لزوم استمرار تلاش های این سازمان برای ارائه خدمات هر چه بهتر به مخاطبین تأکید کردند.

اشرف بروجردی رییس سازمان اسناد و کتابخانه ملی نیز در این نشست گزارشی از اقدامات انجام شده و روند ایجاد سامانه‌های مختلف در این سازمان ارائه کرد و گفت: تبدیل اسناد فیزیکی به اسناد دیجیتال از رویکردهای این سازمان است ضمن آنکه تدوین تاریخ شفاهی نیز از رسالت‌هایی است که با جدیت دنبال می‌کنیم در حال مکتوب کردن اطلاعات افراد و اشخاص مختلف هستیم.

در این مراسم با حضور معاون اول رییس جمهور از دو سامانه سنا و حافظه ملی ایرانیان رونمایی شد. سنا (سامانه نشریات ایران) مشتمل بر فهرست و محتوای دیجیتال نشریات، روزنامه‌ها، مجلات ایران از آغاز تاکنون است و سامانه حافظه ملی ایرانیان نیز جامع‌ترین فهرست کتب، نشریات، اسناد و نسخ خطی کشور است.

انتهای پیام/


اخبار مرتبطتبلیغات

جديدترين خبرها