پایگاه خبری جامعه نیوز دیگر بروز رسانی نمی شود و از این پس اخبار را در پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین دنبال کنید - رفتن به پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین
روضه‌خوانی از سنخ عبادت است/ لازم نیست روضه‌خوان محقق تاریخ باشد - پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

اخبار ویژه

روضه‌خوانی از سنخ عبادت است/ لازم نیست روضه‌خوان محقق تاریخ باشد

به گزارش جامعه نیوز:

روضه‌خوانی از سنخ عبادت است/ لازم نیست روضه‌خوان محقق تاریخ باشد

به گزارش خبرگزاری فارس، جلسات هفتگی حجت‌الاسلام حامد کاشانی استاد دانشگاه امام صادق علیه‌السلام و محقق تاریخ اسلام از روز گذشته (جمعه ۱۳ تیر) با موضوع «مقتل‌شناسی» ویژه برادران آغاز شد.

وی در این جلسه طی سخنانی با بیان اینکه بحث مقتل و روضه ابعاد مختلفی دارد، گفت: «روش» در مسأله روضه خیلی موضوع مهمی است. عموم جامعه اسلامی یا روضه‌خوان هستند یا روضه شنو، کمتر بحثی است که این‌قدر در میان مردم جامعه، شمول داشته باشد و مخاطبان گسترده‌ای را شامل شود.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه زمانی که من روضه می‌خوانم غرضم این نیست که بگویم آنچه نقل می‌کنم همان واقعه است، تصریح کرد: لازم نیست هر روضه‌خوانی، محقق تاریخ باشد و همه نقل‌ها را بررسی کند و کسی که نقل‌های مختلف را بیان می‌کند، دروغگو نیست؛ احتمال صدق دارد.

کاشانی با اشاره به اینکه روضه‌خوانی از سنخ عبادت است که ائمه اطهار (ع) آن را به ما یاد داده‌اند و هیچ وقت نگفتند که روضه‌خوان باید محقق باشد، تأکید کرد: اگر ملاک روضه‌خوانی، محقق تاریخ بودن باید باشد پس باید همه روضه‌خوانی‌ها را تعطیل کرد؛ چون محقق خیلی جاها، ادله کافی برای اظهارنظر ندارد و لذا توقف می‌کند؛ مثلاً سه روز آب را بر امام حسین علیه‌السلام بستند یا کمتر؟ ممکن است به نتیجه نهایی نرسد که چقدر آب را بستند، نمی‌داند، پس سکوت می‌کند.

صوت کامل این سخنرانی را اینجا بشنوید:

 

 

براساس این گزارش، این مراسم در خیابان دولت، خیابان شهید نعمتی (کیکاووس)، نبش کوجه هفتم، پلاک پرچم برگزار می‌شود. البته این نشانی موقت است و در هفته‌های بعدی احتمال تغییر وجود دارد.

این خبر را هم ببینید:  دولت ایران باید روی 1+4 فشار بیاورد تا مانع اقدام یکجانبه‌گرایانه آمریکا شود

انتهای پیام/