رفتن به بالا

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

تعداد اخبار امروز : 2 خبر


  • جمعه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الجمعة ۲۵ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Friday 7 May

به گزارش جامعه نیوز:  روایت دنباله دار مشکلات فاضلاب اینبار در شادگان به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان شادگان، شادگان، شهر تالاب و نخل‌های بلند، به عنوان بخشی از استان خوزستان، همچون دیگر نقاط این استان بهره‌مند از منابع نفتی و غیرنفتی است ولی محرومیت‌هایی که این شهر با آن دست و پنجه نرم می‌کند […]

به گزارش جامعه نیوز:

 روایت دنباله دار مشکلات فاضلاب اینبار در شادگان

به گزارش خبرگزاری فارس از شهرستان شادگان، شادگان، شهر تالاب و نخل‌های بلند، به عنوان بخشی از استان خوزستان، همچون دیگر نقاط این استان بهره‌مند از منابع نفتی و غیرنفتی است ولی محرومیت‌هایی که این شهر با آن دست و پنجه نرم می‌کند بی‌شک با شرایط خاص آن همخوانی ندارد.

شرایط در شادگان به گونه‌ایست که در برخی معابر شهر امکان عبور مردم هم مهیا نیست و رودخانه‌ای از فاضلاب در برخی مناطق آن ایجاد شده که واقعا در شان مردم محروم شادگان نیست.

اگر عنوان شود که این روزها دیگر شمار مشکلات مردم شادگان با عدد و رقم قابل بیان نیست، این را نمی‌توان در قالب سیاه نمایی طبقه بندی کرد. از فقر، بیکاری، کم آبی و مشکلات آب شرب گرفته تا فاضلاب‌هایی که با بی تدبیری مسوولان امر در خیابان‌های شهر سرازیر می‌شوند، همه و همه زندگی و سلامت مردم نجیب این شهر را تهدید می‌کند.

بدیهی‌ترین حق یک شهروند داشتن فضای امن، سالم و مناسب است که این حق با مشکل فاضلاب‌های روان و بوی نامطبوع، از مردم شادگان سلب شده و آن‌ها را از داشتن کم‌ترین‌ها محروم کرده است. به نظر می‌رسد تاکنون پای هیچ مسوول ارشدی در استان به معابر اصلی شهر شادگان باز نشده است تا مشاهده کند که وضع فاضلاب چگونه زندگی عادی مردم را تحت تاثیر قرار داده است.

مسوولان استانی و شهرستانی باید بدانند که حل مشکلات مردم تنها با جلسه گرفتن پشت درهای بسته و یا توبیخ فلان مسوول نیست بلکه نیاز به مدیریت جهادی و حضور میدانی دارد تا مشکلات و درد مردم محروم شادگان را از نزدیک لمس کرده و نسبت به رفع آن اقدام شود.

این خبر را هم ببینید:  لرستان به لحاظ بیماری کرونا در وضعیت مطلوبی نیست/ آمادگی برگزاری انتخابات الکترونیکی را داریم

14000207000882 Test NewPhotoFree - روایت دنباله دار مشکلات فاضلاب اینبار در شادگان

 

بوی نامطبوع فاضلاب آزار دهنده است 

یکی از شهروندان شادگانی به خبرنگار فارس گفت: متاسفانه فاضلاب خیابان ما  بیش از یک ماه طغیان کرده است و بوی نامطبوع بسیار بدی دارد اما متاسفانه تا اکنون هیچ اقدامی از سوی مسوولان مربوطه ندیدیم.

وی ادامه داد: این طغیان فاضلاب نه تنها موقع تردد در خیابان ما را اذیت می‌کند بلکه بوی بد آن حتی در خانه‌هایمان نیز وارد شده و ما را کلافه کرده است.

بالغ بر ۷۰ درصد شبکه فاضلاب شادگان بروز است

محمود ناصر سرپرست اداره آب و فاضلاب شهرستان شادگان در گفتگو با خبرنگارفارس در خصوص فاضلاب شادگان با بیان اینکه شبکه فاضلاب شادگان تقریبا از بروز‌ترین شبکه‌های فاضلاب استان خوزستان است اظهار کرد: بالغ بر ۷۰ درصد این شبکه نو  و از جنس پلی اتیلن است و تنها کمبود آن موضوع تصفیه خانه فاضلاب است که امیدواریم در ماه‌های آینده به بهره برداری برسد.

وی افزود: در تمام فعالیت‌های مربوط به خدمات شهری یک اداره خدماتی به تنهایی نمی‌تواند مدعی شود که من تمام خدمات را ارائه دادم مثلا اداره آب و فاضلاب بدون همکاری شهرداری نمی‌تواند خدمات مطلوبی در حوزه دفع فاضلاب ارائه نماید.

سرپرست اداره آب و فاضلاب شهرستان شادگان گفت: شبکه فاضلاب قرار است که فاضلاب را پمپاژ کند که شامل آب فاضلاب تمامی واحدهای مسکونی و تجاری است و شهرداری مسوول شبکه جوی‌های روباز و آب‌های سطحی مثل آب باران است. 

وی ادامه داد: در شبکه‌های فاضلاب ما به وفور شن، ماسه و انواع زباله وجود دارد که این امر سبب ایجاد انسداد شبکه می‌شود.

این خبر را هم ببینید:  آخرین خبرها از سی‌سخت/ بازسازی مناطق زلزله‌زده طبق برنامه زمان‌بندی بنیاد مسکن

14000207000881 Test NewPhotoFree - روایت دنباله دار مشکلات فاضلاب اینبار در شادگان

 

نبود آشغالگیر در جوی‌های روباز شهری

ناصر گفت: تمام محل‌های اتصال شبکه جوی‌های روباز شهری به شبکه فاضلاب شهری نظام‌مند و استاندارد و مجهز به آشغالگیر نیستند. هیچ کنترلی بر ساخت و ساز و جمع آوری آوارهای ساختمانی وجود ندارد، اکثر محلات دارای خیابان‌های آسفالت نشده هستند، مکانیزم صحیحی برای جمع آوری آب‌های باران وجود ندارد، در هر خیابان متعدد انباشت ماسه‌های ساختمانی بی‌مصرف وجود دارد که باید مالکین مکلف به جمع آوری آن شوند. این‌ موارد دلایل ایجاد انسداد در شبکه می‌شوند. 

وی پدیده دزدی درب‌های منهول را یک معضل بزرگی دانست و عنوان کرد: ایستگاه‌ها و شبکه‌های ما بروز هستند ولی عدم ساماندهی دست‌فروشان که مستقیما زباله‌های خود را وارد شبکه می‌کنند نیز یک معضل است.

سرپرست اداره آب و فاضلاب شهرستان شادگان بیان کرد: سالانه حداقل یک‌بار باید شبکه را فقط شستشو دهیم اما متاسفانه به دلیل وجود مشکلاتی که عنوان شد، اگر هر دو ماه شبکه را بطور کامل لایروبی کنیم باز هم با مشکل مواجه می‌شویم.

14000207000887 Test NewPhotoFree - روایت دنباله دار مشکلات فاضلاب اینبار در شادگان

 

شبکه فاضلاب شهری شادگان توسعه می‌شود

ناصر ادامه داد: خوشبختانه اعتبار خوبی به شهرستان شادگان در سال جاری برای بستن قرارداد اصلاح و توسعه فاضلاب تخصیص داده شده و تمامی نقاطی که به شبکه فاضلاب شهری وصل نیستند، وصل خواهند شد.

وی افزود: ما تا زمانی که خدمات را به صورت نظام‌مند برای یک شهروند تعریف نکنیم، همین مشکلات را در شبکه فاضلاب شهری خواهیم داشت.

ناصر گفت: عدم لایروبی منظم شبکه‌های جمع‌آوری آب‌های سطحی توسط شهرداری‌، رها کردن نخاله‌های ساختمانی در شهر و همچنین بستن جوب‌های روباز توسط مردم از جمله مشکلاتی است که باعث شده شبکه فاضلاب شادگان با مشکل مواجه شود.

این خبر را هم ببینید:  آقای ظریف، استغفار کنید

ناصر عنوان کرد: برخی نقاط‌ شهر از جمله منطقه‌ام الچرد و سیدشرف شبکه آن‌ها قدیمی و نیاز به اصلاح دارند که پس از تامین اعتبار آن‌‌ها اصلاح خواهند شد.

سرپرست اداره آب و فاضلاب شهرستان شادگان اذعان کرد: ما در این اداره هیچ بودجه‌ای برای هزینه‌های جاری از حقوق و بهره‌برداری دریافت نمی‌کنیم و تمام این هزینه‌ها از قبوضی که توسط مردم پرداخت می‌شوند، تامین می‌کنیم ولی متاسفانه انشعابات غیرمجاز زیادی وجود دارند که آب زیادی مصرف اما حقوق قانونی را پرداخت نمی‌کنند و به مردم و خدمات رسانی به سایر مشترکین ضربه جدی وارد می‌کنند.

14000207000885 Test NewPhotoFree - روایت دنباله دار مشکلات فاضلاب اینبار در شادگان

 

مردم قبوض آب و فاضلاب را کنند

وی ادامه داد: همکاران ما در اداره به صورت خودگردان کار می‌کنند چرا که ما به دلیل تعویق در پرداخت قبوض آب توسط مردم توان پرداخت حقوق آن‌ها را نداریم و از مردم درخواست دارم که در پرداخت قبوض آب کوتاهی نکنند.

ناصر افزود: از مردم تقاضا داریم از ایجاد انشعابات غیرمجاز جلوگیری کنند و همچنین قبوض آب و فاضلاب را به موقع پرداخت کنند.

انتهای پیام/


اخبار مرتبطتبلیغات

جديدترين خبرها