رفتن به بالا

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

تعداد اخبار امروز : 1 خبر


  • شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹
  • السبت ۲ جماد ثاني ۱۴۴۲
  • 2021 Saturday 16 January
اوقات شرعی

به گزارش جامعه نیوز:  رهبر انقلاب برای وضعیت دهک‌های یارانه‌بگیر دستوراتی به مجمع تشخیص داده‌اند به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، برنامه زنده «به وقت ایران» دوم دی ماه با حضور مهدی عیسی زاده رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی و اسماعیل گرجی پور رئیس دبیرخانه هیات امنا سازمان تامین اجتماعی و صندوق های تابعه […]

به گزارش جامعه نیوز:

 رهبر انقلاب برای وضعیت دهک‌های یارانه‌بگیر دستوراتی به مجمع تشخیص داده‌اند

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، برنامه زنده «به وقت ایران» دوم دی ماه با حضور مهدی عیسی زاده رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی و اسماعیل گرجی پور رئیس دبیرخانه هیات امنا سازمان تامین اجتماعی و صندوق های تابعه با موضوع وعده ها و تحقق آنها از شبکه هفت سیما روی آنتن رفت.

عیسی زاده رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی اذعان داشت: در طول این چهل سال به شعارهای که هر سال از طریق مقام معظم رهبری مشخص می شود، توجه نشده است. اگر از ۱۷سال قبل به هر کدام از این شعارها توجه می شد، به این وضعیت دچار نمی شدیم. صندوق ها خالی شده و امروز نمی توانیم جوابگو باشیم. 

وی افزود: وضعیت سال های آینده صندوق ها نگران کننده است. لذا مقام معظم رهبری به مجمع تشخیص مصلحت ماموریت داده‌اند هم برای صندوق ها و هم برای مجموعه ملتی که در دهک های یارانه بگیر هستند، ساماندهی مناسبی صورت بگیرد.

عیسی زاده اضافه کرد: کشور ما غنی است و منابع موجود است، اگر گفته می شود که بدون نفت می توانیم کشور را اداره کنیم، یقینا با علم و آگاهی به وجود این منابع این حرف را می زنیم. 

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: در مدیریت صندوق ها با ضعف روبه رو هستیم و صندوق ها نسبت به همدیگر فاصله طبقاتی دارند. به غیر از صندوق بیمه تأمین اجتماعی و صندوق بازنشستگی کشوری و نیروهای مسلح سایر صندوق ها مستقل هستند و بقیه صندوق ها نیز باید همین طور باشند. 

این خبر را هم ببینید:  روحانی مسؤول اجرای قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها شد

در ادامه این برنامه اسماعیل گرجی پور رئیس دبیرخانه هیات امنا سازمان تامین اجتماعی و صندوق های تابعه اظهار داشت: فلسفه اصلی تامین اجتماعی ارائه امنیت به نیروی کار است و این امنیت یکی از اساسی ترین مباحث مربوط به رشد و توسعه اقتصادی است. 

وی افزود: تاکنون فعالیت های بسیاری برای افزایش پوشش صورت گرفته است. اما همچنان فراگیر نیست و از حدود ۲۴میلیون جمعیت شاغل کشور حدود ۷۲درصد تحت پوشش صندوق های بازنشستگی هستند و در حوزه مزدبگیران نزدیک به ۹۰درصد تحت پوشش هستند ولی متاسفانه در حوزه غیرمزد بگیران که حدود ۱۱میلیون از جمعیت کشور را تشکیل می دهند که بیشتر فعالین خود اشتغال و بخش غیررسمی کشور هستند، خلاء پوشش وجود دارد. 

گرجی پور اضافه کرد: با توجه به اینکه می بایست سازمان تامین اجتماعی با رویکرد سه جانبه گرایی مدیریت و اداره شود،  این ساختار حدود ۱۳بار تغییر یافته است. به موجب ماده ۱۱۳ قانون خدمات کشوری، با نگاه تجمیع صندوق های بازنشستگی ذیل نظارت و راهبری کلان تجمیع صندوق ها حکم قانون گذار بوده تا از پراکندگی در سیاست گذاری و نظارت تجمیع شوند. در حال حاضر ۵صندوق زیرمجموعه این هیئت امنا می باشد که مهمترین آن سازمان تامین اجتماعی است و تقریبا حدود ۸۰درصد جمعیت بیمه پرداز کشور تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی کشور هستند. 

وی در ادامه گفت: بیمه های اجتماعی و حمایت های اجتماعی دو ابزار در سیاست های رفاه اجتماعی هستند که در منطق تامین مالی این دو ابزار تفاوت اساسی دارند. بیمه های اجتماعی، مبتنی بر مشارکت هستند و پرداخت ها در این حوزه متناسب با مشارکت و سنوات بیمه پردازی افراد بستگی دارد. 

این خبر را هم ببینید:  اعصاب‌تان را با «گلاب» آرام کنید

گرجی پور خاطرنشان شد: مستمری بگیران تامین اجتماعی حدود ۷۹درصد، با لحاظ بعد خانوار نسبت به متوسط هزینه خانوار شهری است و در کشوری با لحاظ بعد خانوار، تقریبا برابر است. حدود ۱۴درصد از مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی به دلیل سوابق پائین تر، زیر حداقل قانون مستمری می گیرند و مستمری که به صورت میانگین به تعداد جمعیت لحاظ می شود، حدود ۷۰درصد هزینه های یک خانوار شهری را پوشش می دهد. 

وی عنوان کرد: آماری که رسما تا پایان سال ۹۸ اعلام شده است، نزدیک به ۴میلیون تومان متوسط هزینه خانوار شهری بوده است. 

گرجی پور همچنین گفت: صندوق های بیمه گر براساس یک اصول مالی طراحی شده اند و پایداری مالی یکی از مباحث اصلی در مدیریت این صندوق هاست. لذا می بایست نظام حمایتی را از بیمه ای جدا کرد. نظام بیمه ای، مبتنی بر وصولی هاست. بنابراین اگر در دوران اشتغال درآمد فرد پائین اعلام شود، تکلیف سازمان های بیمه گر روشن است. در نتیجه نباید توقع داشته باشیم اگر مستمری به نسبت مشارکت یا درآمد اعلامی، کمبود مستمری پائین بوده باید نظام بیمه ای پوشش دهد بلکه آن را نظام رفاهی در دنیا پوشش می دهد. 

وی افزود: طبق قانون، صندوق ها مکلف هستند، قدرت خرید مستمری را همراه با هزینه های زندگی حفظ کنند.

انتهای پیام/


اخبار مرتبطتبلیغات

جديدترين خبرها