پایگاه خبری جامعه نیوز دیگر بروز رسانی نمی شود و از این پس اخبار را در پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین دنبال کنید - رفتن به پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین
«رفع یک‌ساعته تحریم‌» توپی که به زمین جریان سازشکار افتاد/ جلوگیری رهبر انقلاب از دوقطبی «موافق - مخالف تحریم» - پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

اخبار ویژه

«رفع یک‌ساعته تحریم‌» توپی که به زمین جریان سازشکار افتاد/ جلوگیری رهبر انقلاب از دوقطبی «موافق – مخالف تحریم»

به گزارش جامعه نیوز:

 «رفع یک‌ساعته تحریم‌» توپی که به زمین جریان سازشکار افتاد/ جلوگیری رهبر انقلاب از دوقطبی «موافق – مخالف تحریم»

گروه سیاسی خبرگزاری فارس: روزنامه‌هایی که روز ۲۷ دی‌ماه ۱۳۹۴ با تیتر «صبح بدون تحریم»، «فروپاشی تحریم» و «تحریم‌ها رفت» به استقبال اجرای برجام رفتند، روز گذشته با تیتر «یک ساعت هم نباید در رفع تحریم‌ها تأخیر کرد» به استقبال سخنان چهارشنبه رهبر معظّم انقلاب در دیدار دست‌اندرکاران بزرگداشت سالگرد حاج قاسم سلیمانی رفتند.

13990927000759 Test NewPhotoFree - «رفع یک‌ساعته تحریم‌» توپی که به زمین جریان سازشکار افتاد/ جلوگیری رهبر انقلاب از دوقطبی «موافق - مخالف تحریم»

13990927000758 Test NewPhotoFree - «رفع یک‌ساعته تحریم‌» توپی که به زمین جریان سازشکار افتاد/ جلوگیری رهبر انقلاب از دوقطبی «موافق - مخالف تحریم»

13990927000756 Test NewPhotoFree - «رفع یک‌ساعته تحریم‌» توپی که به زمین جریان سازشکار افتاد/ جلوگیری رهبر انقلاب از دوقطبی «موافق - مخالف تحریم»

13990927000753 Test NewPhotoFree - «رفع یک‌ساعته تحریم‌» توپی که به زمین جریان سازشکار افتاد/ جلوگیری رهبر انقلاب از دوقطبی «موافق - مخالف تحریم»

13990927000752 Test NewPhotoFree - «رفع یک‌ساعته تحریم‌» توپی که به زمین جریان سازشکار افتاد/ جلوگیری رهبر انقلاب از دوقطبی «موافق - مخالف تحریم»

13990927000751 Test NewPhotoFree - «رفع یک‌ساعته تحریم‌» توپی که به زمین جریان سازشکار افتاد/ جلوگیری رهبر انقلاب از دوقطبی «موافق - مخالف تحریم»

13990928000110 Test NewPhotoFree - «رفع یک‌ساعته تحریم‌» توپی که به زمین جریان سازشکار افتاد/ جلوگیری رهبر انقلاب از دوقطبی «موافق - مخالف تحریم»

این در حالی است که رهبر انقلاب صریحاً بی‌اثر کردن تحریم‌ها را به‌عنوان موضوع اصلی مطرح کردند: «بیش از آنکه به فکر رفع تحریم باشیم بر خنثی کردن آن تمرکز کنیم».

رهبر انقلاب برای راهبرد اصلی خود در ارتباط با تحریم‌ها، استدلال هم مطرح کردند: «رفع تحریم به دست دشمن اما خنثی‌سازی آن به دست خودمان است».

در کنار این نکته اصلی، رهبر انقلاب به نکته‌ای فرعی پرداختند تا راهِ تلاش برای رفع تحریم، مسدود نشده باشد: «البته نمی‌گوییم دنبال رفع تحریم نباشیم، چرا که اگر بتوان تحریم را رفع کرد، حتی یک ساعت هم نباید تأخیر کنیم، اگرچه اکنون ۴ سال است که تأخیر شده و از سال ۹۵ که بنا بود همه تحریم‌ها یک‌باره برداشته شود، تا امروز نه تنها تحریم‌ها برداشته نشد بلکه زیادتر هم شد».

به‌کار بردن لفظ «حتی یک ساعت» از سوی رهبر انقلاب، به سخنان ۲ روز قبل حسن روحانی در نشست خبری اشاره دارد: «عده‌ای می‌خواهند پایان تحریم را به تأخیر بیاندازند. ما یک ساعت و یک دقیقه هم به آن رضایت نخواهیم داد و در برابر آنها خواهیم ایستاد. تحریم باید بشکند؛ این حق مردم است».

 

13990925000975 Test NewPhotoFree - «رفع یک‌ساعته تحریم‌» توپی که به زمین جریان سازشکار افتاد/ جلوگیری رهبر انقلاب از دوقطبی «موافق - مخالف تحریم»

رهبر انقلاب برای جلوگیری از ایجاد دوگانه کاذب «موافقان تحریم ـ مخالفان تحریم» عیناً همان عبارتی را به‌کار می‌برند که دلخواه رئیس‌جمهور است (حتی یک ساعت). به‌تعبیری، رهبر انقلاب این پیام را مخابره می‌کنند که در سطح عالی حاکمیت، نه‌تنها کسی درصدد به تأخیر انداختن رفع تحریم‌ نیست، بلکه اگر توانی برای رفع تحریم وجود دارد و اساساً رفع تحریم از سوی دشمن، عملی است نه صرفاً یک وعده، یکساعت هم نباید در آن تعلل کرد.

این خبر را هم ببینید:  فجر ۴۲| آغاز رسمی راهپیمایی ۲۲ بهمن/ حضور مردم با وسایل نقلیه شخصی

از طرفی، لفط «حتی یک ساعت» وقتی معنا می‌یابد که آن را در کنار لفظ «۴ سال» قرار دهیم: «اکنون چهار سال است که تأخیر شده و از سال ۹۵ که بنا بود همه تحریم‌ها یک‌باره برداشته شود، تا امروز نه تنها تحریم‌ها برداشته نشد، بلکه زیادتر هم شد».

شاید بتوان جمله رهبر انقلاب را اینگونه تعبیر کرد که تحریم نه‌تنها یک ساعت، بلکه با صرف ۴ سال مذاکره و انتظار هم رفع نخواهد شد و اساساً اگر تحریم رفع‌شدنی بود، باید همان روزی که روزنامه‌های اصلاحات ــ اعتدال، در روز اجرای برجام تیتر «صبح بدون تحریم» را زدند، رفع می‌شد و امروز رئیس‌ دولت تدبیر و امید به‌جای تمنّای رفع تحریم، از دستاوردهای رفع تحریم می‌گفت و روزنامه‌های حامی دولت نیز، در جستجوی رفع تحریم، صفحات خود را به تیترهای تحریمی نمی‌آراستند!

اگرچه رئیس‌جمهور و رسانه‌های حامی او، ترامپ را عامل به تأخیر افتادن ۴ ساله رفع تحریم معرفی می‌کنند، امّا یادآوریِ «آمریکایِ اوباما» به روحانی از سوی رهبر انقلاب، راه تحریف را می‌بندد: «دیدید که آمریکای ترامپ و آمریکای اوباما با شما چه کرد. دشمنی‌ها فقط مخصوص آمریکای ترامپ نیست که با رفتن آن تمام شود، آمریکای اوباما نیز با شما و ملت ایران بدی کرد».

اشاره به «عدم تأخیر حتی یک ساعته رفع تحریم» از سوی رهبر انقلاب، یک روی دیگر نیز دارد و آن اینکه ترجمانِ جمله معروف ایشان در آغاز مذاکرات هسته‌ای است: «همچنان که گفتم خوشبین نیستم؛ من فکر نمی‌کنم از این مذاکرات آن نتیجه ای که ملت ایران انتظار دارد، به دســت بیاید، لکن تجربه‌ای است و پشتوانه تجربی ملت ایران را افزایش خواهد داد و تقویت خواهد کرد؛ ایرادی ندارد اما لازم است ملت بیدار باشد».

این خبر را هم ببینید:  آغاز نشست غیرعلنی مجلس/بررسی حضور فعال‌ در شورای هماهنگی سران سه قوه

این آن روی سکّه‌ است که رسانه‌ها و چهره‌های اصلاح‌طلب سعی می‌کنند آن را نادیده بگیرند و با برجسته‌سازی یک جمله رهبر انقلاب القاء‌کننده ۲ موضوع باشند؛

نخست اینکه رهبر انقلاب تا کنون مخالف رفع تحریم بوده‌اند و اکنون این مجوز را صادر کرده‌اند!

دوم اینکه رهبر انقلاب دست دولت را باز گذاشته‌اند تا به هر نحو ممکن، دلِ «آمریکایِ بایدن» را به‌دست آورد، ولو به‌قیمت باز کردن پای مسائل فراهسته‌ای به برجام! چرا که حتی یک ساعت هم نباید در رفع تحریم تعلل کرد!

حال اینکه اولاً رهبر انقلاب مجوز تلاش برای رفع تحریم‌ را سال ۹۲ و حتی قبل از آن صادر کرده بودند و اگر این نبود، روحانی و ظریف به صراحت از لغو بالمرّه تحریم‌ها در روز اجرای برجام خبر نمی‌دادند (اتفاقی که البته هیچ‌گاه رخ نداد)!

دوم اینکه سخن رهبر انقلاب مبنی بر عدم تعلل حتی یکساعته در رفع تحریم، دقیقاً در همان چارچوبی است که حسن روحانی خود به صراحت مشخص کرده بود؛ چارچوبی که در آن، خبری از به میان کشیدن خطوط قرمز مرتبط با منافع ملّی کشور نبود، بلکه صرفاً نیازمند امضای یک کاغذ بود: «آن کم‌سوادِ تاجرمسلک، کاغذ را خط خطی کرد و از برجام خارج شد. حالا نفر بعد بیاید یک کاغذ خوب بیاورد و یک امضاء بکند».

بنابراین سخن روز چهارشنبه رهبر انقلاب را می‌توان اینطور قرائت کرد: «اگر صرفاً با امضاء کردن یک کاغذ خوب (بدون به میان کشیدن مسائل مرتبط با موشکی و منطقه و دادن امتیازات گزاف)، تحریم رفع می‌شود، حتّی یک ساعت هم نباید در رفع آن تعلل کرد».

این خبر را هم ببینید:  سرلشکر سلامی: بخش مهمی از زوال آمریکا در صحنه جهانی در عراق اتفاق افتاده است

اگرچه دولتی‌ها و اصلاح‌طلبان با ذوق‌زدگی القاء می‌کنند که کلید رفع تحریم‌ها را از سخنان رهبر انقلاب به‌دست آورده‌اند امّا آنچه به‌دست آمده، کلید نیست، بلکه توپی است که رهبر انقلاب همانند سال ۹۲ در زمین طرفداران سازش با غرب  انداخته‌اند؛ آن روز فرمودند «خوشبین نیستم امّا مذاکره کنید»، امروز می‌فرمایند «حتّی یکساعت هم در رفع تحریم تعلل نکنید». نتیجه اقدام آن روز رهبر انقلاب خود را انتخابات مجلس ۹۸ خود را نشان داد و منجر به حذف حامیان سازش با غرب شد، و امروز منجر به تکمیل تجربه تلخ ۸ ساله ملّت ایران در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ خواهد شد.

 

13990928000096 Test NewPhotoFree - «رفع یک‌ساعته تحریم‌» توپی که به زمین جریان سازشکار افتاد/ جلوگیری رهبر انقلاب از دوقطبی «موافق - مخالف تحریم»
تاجزاده از چهره‌های تندروی اصلاحات که سابقه حمایت از بیانات رهبر انقلاب را ندارد، با تکیه بر جمله فرعی رهبر انقلاب، از آن استقبال کرد. حال که آنچه او و همفکرانش از سخنان رهبر انقلاب به‌دست آورده‌اند، کلید رفع تحریم‌ها نیست،‌بلکه توپی است که در زمین جناح سازشکار و غربگرا افتاده است.

 

آنچه این روزها رخ می‌دهد، تکرار گذشته است؛ «می‌شود ــ نمی‌شود» یک بار دیگر در حال تکرار است.

13990928000098 Test NewPhotoFree - «رفع یک‌ساعته تحریم‌» توپی که به زمین جریان سازشکار افتاد/ جلوگیری رهبر انقلاب از دوقطبی «موافق - مخالف تحریم»

جریان اصلاحات ــ اعتدال در حال سوزاندن آخرین برگ و فرصت خود برای پیشرفت ایران پای میز مذاکره با غرب و آمریکای بدعهد است.

انتهای پیام/