رفتن به بالا

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الإثنين ۲۸ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 10 May

به گزارش جامعه نیوز:  رضاخواه: می‌خواهند با خبر دروغ مانع کاندیداتوری قالیباف شوند/ خضریان نمی‌دانست موضوع دقیقا چیست به گزارش گروه دیگر رسانه‌های خبرگزاری فارس، سایت فردا در خصوص شائبه‌های ایجاد شده درباره دستکاری شدن جداول بودجه گفت‌وگویی با مجتبی رضا خواه انجام داده است که بخش‌های مهم آن در ادامه آمده است. – از […]

به گزارش جامعه نیوز:

 رضاخواه: می‌خواهند با خبر دروغ مانع کاندیداتوری قالیباف شوند/ خضریان نمی‌دانست موضوع دقیقا چیست

به گزارش گروه دیگر رسانه‌های خبرگزاری فارس، سایت فردا در خصوص شائبه‌های ایجاد شده درباره دستکاری شدن جداول بودجه گفت‌وگویی با مجتبی رضا خواه انجام داده است که بخش‌های مهم آن در ادامه آمده است.

– از زمانی که اعلام شد صد نماینده نسبت به عدم شفافیت در جداول بودجه اعتراض کردند یک هفته گذشته و حالا سوال اینجاست که چرا اسامی این نفرات امضاء کننده منتشر نمی شود؟

– اگر ادعای شفافیت مطرح می‌شود اول باید در این خصوص شفاف سازی شود که این اشخاص چه کسانی هستند؟

– سوال بعدی این است که موارد دست کاری چه چیزهایی است و کجا در جداول دست کاری شده؟ این حداقل شفافیتی است که باید صورت بگیرد. همین مسائل نشان می‌دهد کاری که انجام شده سیاسی کاری بوده است.

دوست ندارم در این فضای سیاسی و علیه یک سری از همکاران خودم در مجلس صحبت کنم اما چون این مسئله شروع شده تحلیل من این است که برخی آقایان دوست نداشتند قالیباف به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری ورود کند و با یک خبر دروغ تلاش کردند ایشان را تخریب کنند.

– آقای قالیباف یکی از افراد توانمند است و کار نادرستی است که بخواهیم ایشان را به این شکل از میدان خارج کنیم.

– من در تیم آقای قالیباف نبودم با پشتوانه ایشان به مجلس نیامدم و هیچ ارتباطی با ایشان نداشته‌ام اما حتما قالیباف را یکی از افراد توانمند برای اداره کشور می‌دانم و این سم مهلکی است که بخواهیم افراد توانمندی مثل ایشان را به خاطر مسائل سیاسی تخریب کنیم.

این خبر را هم ببینید:  کرونا ریه‌های مدیرکل اقتصادی هرمزگان را درگیر کرده است

– قالیباف حتما می تواند به برون رفت کشور از این شرایط موجود کمک کند و کسی حق ندارد به این شکل ایشان را تخریب کند چه بخواهد به انتخابات ورود کند یا نکند. به اعتقاد من نباید گروه های سیاسی در چنین بازی هایی وارد حوزه تخریب شوند.

– یک ادعایی از جانب برخی همکاران مطرح شد که چرا جداول بودجه به تصویب نمایندگان نرسیده است؟ پاسخ این است که رسیدگی به بودجه بسیار زمان بر و وقت گیر است. آنچه در عمل اتفاق افتاد تا ۲۶ اسفند رسیدگی به تبصره ها طول کشید. همیشه این روال بوده که فرصت رسیدگی به جداول در صحن علنی مجلس نبوده است. طبق قانون اساسی هم می‌بایست بودجه تا آخر سال ابلاغ شود.

– روند رای گیری در مجلس اینطور است که یک پیشنهاد مطرح می‌شود‌، یک موافق و یک مخالف صحبت می کنند و  بعد نماینده دولت و نماینده کمیسیون تلفیق که مجموعا برای هر پیشنهاد حداقل ۲۰ دقیقه زمان لازم است. اگر قرار باشد ۷۰۰۰ پیشنهاد روز ۲۶ اسفند به این شکل بررسی شود چه اتفاقی می‌افتاد؟

– در حین رای گیری توضیح داده شد که جداول تنظیم خواهد شد و تغییراتی انجام می شود آن هم به دلیل فاصله‌ای که بودجه دولت با مبلغ تصویب شده در مجلس داشته و لازم بود این فاصله وارد جداول شود.

– سال های گذشته هم اینطور بوده اما امسال کمیسیون تلفیق این اختیار را تفویض کرده به هیات رئیسه یعنی به جای یک نفر که رئیس کمیسیون تلفیق است به یک جمع شش نفره شامل بر اعضای هیات رئیسه تفویض شده که این جمع هم کار بسیار سنگین و سختی داشتند.

این خبر را هم ببینید:  راه‌اندازی «مرکز جامع تست ریلی» برای رفع موانع تولید/صدور گواهینامه برای تولیدات مرغوب ریلی

– شبهه‌ای که وارد شد این بود که دوستان می گفتند چرا در خصوص همه جداول بعد از اعمال تغییرات دوباره رای نگرفتید؟ دلیل این بود که بعد از ۲۶ اسفند نمایندگان در حوزه انتخابیه خودشان بودند.

– ممکن است روند اشتباهی در طول ۴۰ سال گذشته وجود داشته باشد که اگر بگوییم می‌شود بودجه را بهتر از این رسیدگی کرد حتما می‌شود اما نمی‌شود تنها شما بعد از ۴۰ سال بیایید و بگویید امسال کار نادرستی اتفاق افتاده و هیات رئیسه مجلس در این دوره مقصر است.

– من با آقای خضریان صحبت کردم و متوجه شدم دوستان یک چیزهایی شنیده‌اند اما نمی‌دانند دقیقا موضوع چیست و بر اساس همان رفتند مصاحبه کردند یا توئیت زدند و موضع گیری هایی داشتند.

– برخی می‌گویند نامه ۱۰۰ نفر چه بوده  که تعدادی از امضا کنندگان آمدند گفتند اصلا نمی‌دانستیم این موضوع که عنوان شده چیست و در واقع چیز دیگری به آنها گفته شده بود. به طور مثال خود من سوال کردم گفتند بودجه قرارگاه امام حسن خیلی زیاد شده اما به ایشان نشان دادیم که بودجه این قرارگاه همان بوده و اصلا تغییری نکرده به این معنی که اطلاعاتشان هم اشتباه بود.

انتهای پیام/


اخبار مرتبطتبلیغات

جديدترين خبرها