پایگاه خبری جامعه نیوز دیگر بروز رسانی نمی شود و از این پس اخبار را در پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین دنبال کنید - رفتن به پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین
ربیعی: مذاکرات برجام از دید ما تمام شده است/ تاثیر بالای طرح «شهید سلیمانی» بسیج بر قطع زنجیره شیوع کرونا - پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

اخبار ویژه

ربیعی: مذاکرات برجام از دید ما تمام شده است/ تاثیر بالای طرح «شهید سلیمانی» بسیج بر قطع زنجیره شیوع کرونا

به گزارش جامعه نیوز:

 ربیعی: مذاکرات برجام از دید ما تمام شده است/ تاثیر بالای طرح «شهید سلیمانی» بسیج بر قطع زنجیره شیوع کرونا

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری فارس، علی ربیعی سخنگوی دولت در نشست خبری با خبرنگاران گفت: امروز بودجه بیش از هر زمانی در دسترس است و در چند سال اخیر دولت تلاش کرد بودجه به صورت شفاف در اختیار همگان باشد.

وی با تاکید بر اینکه بودجه انبساطی تنظیم شده است، اظهار داشت: لایحه بودجه ۱۴۰۰ با در نظر گرفتن وجود کرونا در سال اینده در نظر گرفته شده است. 

* بودجه سال ۱۴۰۰ مبتنی بر واقعیت‌های امروز کشور است

 

سخنگوی دولت افزود: لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ مبتنی بر واقعیت‌های امروز کشور و با نگاهی به آینده نزدیک در تلاش برای بهبود آینده بهتر شکل گرفته است.تلاش دولت بر این بوده که منابع و درآمد های پیش بینی شده  کاملا واقعی باشند و مصارف اجتناب ناپذیر کاملاً پوشش داده شود و هزینه غیرضروری نیز افزایش نباید.

ربیعی گفت: یکی از تلاش‌های دولت در سال‌های گذشته این بوده است که لایحه بودجه از اتاق‌ها و کمیسیون‌های دربسته خارج و در منظر افکار عمومی و نظارت همگان قرار گیرد و امروز بودجه بیش از هر زمان دیگر در دسترس جامعه است. همچنین لایحه بودجه از نظر سیاست‌های مالی، با هدف تحریک بخش تقاضا، خروج از رکود و  حرکت به سمت رشد و رونق اقتصادی و به منظور حفظ قدرت خرید مردم و حمایت از حقوق‌بگیران و اقشار موردنیاز حمایت، انبساطی تنظیم شده است و از طرفی در اجرا، کاهش هزینه‌های غیرضروری دولت و اولویت‌بندی مخارج مدنظر است.

سخنگوی دولت اظهار داشت: لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ ویژگی های مهمی دارد که اهم آن شامل مقابله با فقر مطلق و تاکید  بر معیشت مردم و دنبال کردن سیاستهای حمایتی، حمایت جدی از حوزه بهداشت، درمان و سلامت و مقابله فعالانه با آثار ناشی از شیوع کرونا، حمایت از تولید و گسترش اشتغال به خصوص خرد، کوچک و متوسط، تکمیل و تجهیز طرح های عمرانی و زیربنایی خصوصاً در حوزه توسعه  حمل و نقل ریلی و اتصال به شبکه‌های ریلی حومه شهرها،آزاد راه ها و قطارهای شهری، بهداشت و درمان، آب و کشاورزی و توسعه صنعتی و معدنی، اصلاح ساختاری با نگاه به افزایش درآمدهای پایدار، ایجاد شفافیت، کارآیی هزینه ها و اصلاحات نهادی
و حمایت از صادرات غیرنفتی با تاکید بر مبادلات با کشورهای همسایه است.

وی همچنین ادامه داد: تقویت و توسعه سامانه ها و خدمات دولت الکترونیک، تقویت زیرساخت ها و تجهیزات آموزش مجازی در راستای آموزش فراگیر و از راه دور با هدف ارتقا شاخص‌های آموزشی در مناطق محروم و تقویت آموزش های مهارتی و فنی و حرفه ای و تمرکززدایی در امور بودجه استان‌ها و اعطای اختیارات به شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان‌ها، تقویت اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای استان‌ها و توجه به ارتقای شاخص‌های برخورداری مناطق کمتر توسعه یافته با هدف ایجاد تعادل‌های منطقه‌ای در توزیع اعتبارات استانی از ویژگی های مهم دیگر لایحه است.

ربیعی یادآور شد: لایحه بودجه کل کشور در سال آینده، ۲۴۳۵ هزار میلیارد تومان است (با احتساب ارقام دوبار منظور شده) که در مقایسه با بودجه کل امسال، ۲۰ درصد رشد داشته است. لایحه بودجه شامل ۸۴۱ هزار میلیارد تومان بودجه عمومی، ۸۸ هزار میلیارد تومان درآمدهای اختصاصی و ۱۵۶۱ هزار میلیارد تومان بودجه شرکت‌های دولتی، مؤسسات انتفاعی وابسته به دولت و بانک‌ها است.

* کاهش نقش منابع حاصل از فروش نفت خام  از مهمترین دستاوردهای بودجه ۱۴۰۰

سخنگوی دولت تصریح کرد: یکی از مهمترین دستاوردهای لایحه بودجه سال آینده، کاهش نقش منابع حاصل از فروش نفت خام در بودجه جاری است. بنابر تصمیم دولت، در بودجه‌جاری سال آینده، بیش از میزان فروش نفت در دوران قبل از تحریم، فروش نفت دیده نشده است. همچنین حفظ ارزش پول ملی یکی از ویژگی‌های لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ است.

وی گفت: به‌رغم برخی توصیه‌ها مبنی بر افزایش نرخ تسعیر ارز که در زمان تنظیم بودجه مطرح بود، دولت به منظور تقویت ارزش پول ملی، جلوگیری ازکاهش قدرت خرید مردم و اجتناب از آثار تورمی آن، حاضر به انجام این کار نشد. 

ربیعی ادامه داد: واردات کالاهای اساسی، دارو و تجهیزات پزشکی، با ارز ۴۲۰۰ تومان حفظ شده است اما پیش بینی شده است  در صورت محرز شدن آثار منفی حفظ ارز ۴۲۰۰ تومانی نسبت به آثار تورمی اصلاح نرخ ترجیحی تسعیر ارز، اصلاح نرخ ارز ترجیحی به نرخ ETS  (نرخ سامانه معاملات الکترونیکی) انجام و صددرصد درآمد ناشی از این اصلاح برای معیشت و سلامت مردم مصرف شود.

وی در خصوص ابهامات لایحه پیشنهادی بودجه گفت: باید توجه داشت تولید و فروش نفت مساله ای منفی نیست، ما باید نفت را صادر کنیم و فروش نفت به منظور توسعه کشور، وابسته کردن جهان به ایران و حضور در بازارهای بین المللی مهم است و آنچه باید مورد توجه قرار گیرد این است که درآمد ناشی از فروش نفت را در بودجه جاری هزینه نکنیم و درآمدهای حاصل از آن را برای رفاه مردم، تقویت، نگهداشت و توسعه زیربناها و زیرساختهای کشور که مورد استفاده نسل‌های آینده نیز می‌باشد، به کار بگیریم. تصمیم بنیادی دولت این است که نفت برای توسعه زیرساخت‌ها و حمایت اجتماعی از زندگی مردم مصرف شود.

این خبر را هم ببینید:  جزئیات جذب «سرباز طلبه» در آموزش و پرورش

ربیعی با بیان اینکه ابهام بعدی در خصوص عدالت و توجه به محرومین است، افزود: حفظ معادل ۸ هزار میلیارد دلار برای واردات کالاهای اساسی، دارو و تجهیزات پزشکی  با ارز ۴۲۰۰ تومانی در این راستا بوده است. دولت در این زمینه اندیشیده است که این یارانه به جامعه هدف خود برسد و بدون عوارض منفی و ایجاد رانت، مردم از آن بهره ببرند.

وی اظهار داشت: از سوی دیگر با افزایش فروش نفت، برنامه‌های حفظ اشتغال، اشتغال‌زایی جدید و حمایت از مشاغل کوچک پیگیری خواهد شد. گسترش سلامت و کاهش هزینه‌های مردم پیش‌بینی شده است و ۳۰ درصد از آحاد جامعه برق و گاز رایگان دریافت خواهند کرد.

ربیعی افزود: در خصوص اصلاح ساختار بودجه قابل تاکید است آن بخش از برنامه‌های اصلاح ساختار که قابلیت اجرا در سال آینده را دارند در دو بخش «درآمدزایی پایدار و ثبات اقتصادی» و «کارایی هزینه‌ها و شفافیت و چابک‌سازی دولت» منظور شده است.

سخنگوی دولت ادامه داد: در خصوص رقم پیش بینی شده برای درآمدهای مالیاتی قابل ذکر است این رقم با توجه به ظرفیت‌های قانونی و پایه‌های مالیاتی موجود و شرایط  فعلی کسب و کارها پیش‌بینی شده است. بدیهی است در صورت هرگونه اصلاح قوانین مالیاتی از جمله اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم، افزایش پایه‌های مالیاتی، لغو قوانین مربوطه درخصوص اعطای معافیت‌های مالیاتی و اجرایی شدن کامل قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان میزان درآمدهای مالیاتی در سال آینده نسبت به ارقام پیش‌بینی‌شده افزایش خواهد یافت.

وی در ادامه ضمن تشکر از توجه نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی، گفت: دولت انتظار دارد در بررسی لایحه بودجه به نحوی عمل شود که درآمدهای غیرقابل وصول اضافه نشود. 

* مصوبات اخیر ستاد ملی نقش بسزایی در کاهش بروز مرگ و میر داشته است/ میزان رعایت پروتکل ها به بیش از ۸۵ درصد رسیده است

ربیعی درباره آخرین وضعیت بیماری کرونا هم اظهار داشت: مصوبات چند هفته اخیر ستاد ملی نقش بسزایی در کاهش بروز مرگ و میر داشته است. کاهش حدود ۲۰ درصدی بستری و مرگ و میر در اثر تدابیر انجام شده، با تلاش های کادر درمان و همراهی مردم بدست آمده است. روند نزولی در اکثر استانهای کشور شروع شده ولی در استانهای شمالی گلستان، گیلان، مازندران، اردبیل و قزوین هنوز شیب نزولی شروع نشده یا کمتر از میانگین کشوری است. سیر بیماری در تهران، نزولی ولی شکننده است. 

وی ادامه داد: میزان رعایت پروتکل ها توسط مردم به بیش از ۸۵ درصد رسیده است، و در حال حاضر ۶۴ شهر قرمز، ۲۷۸ شهر نارنجی و ۱۰۶ شهر زرد رنگ داریم. اقدامات نظارتی و اعمالی نیروی انتظامی در دو هفته گذشته بسیار موثر و مفید واقع شده است که قابل تقدیر می باشد. اعمال نظارت و جریمه و پلمپ توسط نیروی انتظامی کاملا تشدید شده است و آثار آن کاملا مشهود است.در اثر کاهش ترددها، تصادفات خسارتی، جرحی و فوتی نیز کاهش یافته است.

سخنگوی دولت ادامه داد: انجام محدودیت هوشمند بسیار تاثیرگذار بوده و ادامه خواهد یافت. محدودیت های ۹ شب تا ۴ صبح هم در ارزیابی های انجام شده اثربخش بوده است و نیاز است در شهرهای قرمز و نارنجی این طرح ادامه یابد.

وی افزود: نکته اصلی مورد تاکید رعایت شدید پروتکل هاست و اجتناب از غفلت در مورد بیماری
وضعیت فعلی شکننده است. همکاری مردم و مراعاتها در چند مرحله اثرگذاری دارد، اول کاهش شیوع بیماری به صورت معمولی صورت گیرد. دوم بستری در بیمارستان کم می شود و این باعث می شود که خدمت رسانی به بیماران بدحال بیشتر انجام شده و باعث کمتر شدن مرگ و میر بیماران شده و امکان زنده ماندن بیماران بیشتر می شود.

*  اجرای طرح  شهید سلیمانی بر قطع زنجیره شیوع کرونا اثر زیادی خواهد داشت

ربیعی اضافه کرد: اجرای طرح شهید سلیمانی بسیار زیاد بر قطع زنجیره شیوع اثر خواهد داشت. افرادی که تستشان مثبت اعلام می شود هم وظیفه فردی خودشان هست و هم وظیفه عمومی و دستگاههای نظارتی جامعه است که این افراد را قرنطینه کنند و توصیه اکید داریم افراد نزدیک به این مبتلایان مناسب است خود را قرنطینه نمایند. 

این خبر را هم ببینید:  عشایر فارس در برابر کرونا چه کردند؟/ بانوانی که با تجربه اربعین روزی ۲ هزار ماسک دوختند

وی گفت: توصیه می کنیم افرادی که با یک ربع به فاصله کمتر از دو متر با فردی که تستش مثبت شده ارتباط داشته اند خود را قرنطینه کنند که زنجیره انتقال ویروس را سریعتر بتوانیم قطع کنیم. تاکنون با رصد بیماران کرونا مثبت تاکنون از ورود ۴۶۰۰ نفر به هواپیما، قطار، اتوبوس، اسنپ و … ممنوعیت به عمل آمده است. بیشترین نگرانی ما در خصوص دوره همی ها خانوادگی در مراسم شب یلداست که امیدواریم مردم با رعایت پروتکل ها بهداشتی و عدم حضور در دورهمی های خانوادگی به قطع زنجیره ویروس کرونا کمک کنند.

وی ضمن قدردانی از همکاری و هماهنگی ملی برای کاهش شیوع بیماری گفت: از مردمی که سختی های دوران کرونا را متحمل می شوند قدردانی می کنیم، از کادر نظام سلامت نیز همه ما و جامعه سپاسگزاریم. 

* ۱۶ آذر فرصتی است برای مرور علل پیروزی انقلاب اسلامی

ربیعی افزود: ۱۶همچنین آذر (روز دانشجو) را گرامی می داریم، روز دانشجو سنتی است که از سال ۱۳۳۲ تا به امروز در دانشگاهها گرامی داشته می شود. ۱۶ آذر در سال ۱۳۳۲ و چه سالهای بعد از آن همواره موجب روشنگری و مرور مهمترین دغدغه های سیاسی اجتماعی توسط دانشجویان در دوره های مختلف کشور بوده است.
این روز فرصتی است برای مرور علل پیروزی انقلاب اسلامی و پیمودن این مسیر.
 از این فرصت استفاده می کنم و دانشجویان را به تلاش بیشتر و تعمق بخشیدن در فعالیت هایشان دعوت می کنم.

سخنگوی دولت با بیان اینکه امروز کشور در مقطع حساس سیاسی، اجتماعی و اقتصادی به سر می برد  و با بیماری کرونا هم روبروست، اظهار داشت: علاوه بر جهد علمی بیشتر که نیازمند رشد و توسعه کشور و زمینه ساز عبور از شرایط تحمیلی و سخت بر ایران است. دانشجویان امروز باید به صورت داوطلبانه در مسائل مختلف از جمله مسائل اجتماعی ورود کنند و نباید اجازه دهند موضوع کرونا خللی در کنش های اجتماعی و دانش افزایی آنان ایجاد کند.

وی ادامه داد: همچنین طی روزهای اخیر خوشبختانه پذیرش واقعیت تحریم و ضرورت تحرک جدید در دیپلماسی برای رفع تحریم تبدیل به یک گفتمان همگانی شده است. حتی برخی جناح ها  جریان های سیاسی کشور  که پیشتر بنا بر انگیزه های گوناگون اذعان به واقعیت تحریم و بیان فهرست جنایات امریکا برعلیه حق دسترسی به دارو، حق دسترسی به پول حاصل از فروش نفت و سایر منابع ملی ، حق تراکنش مالی و دسترسی به نظام مالی جهان را اسم رمز ” تسلیم” و نوعی ” گرا دادن” می دانستند اکنون از ضرورت رفع تحریم سخن می گویند .این یک پیشرفت بزرگ است و ما از آن استقبال می کنیم.

ربیعی اضافه کرد: امروز همگان و همه جناحها با مشاهده اضطراب رژیم اشغالگر قدس دریافتند که در شرایطی که اسرائیل همه تلاشهای خود را برای پیشگری از احیای برجام به کار می برد باید در سطح داخل به یک اجماع ملی رسید و با کنار نهادن اختلافات تبدیل به یک “ید واحده ملی” برعلیه جنگ افروزان و اتاق فکرهای صهیونیستی تحریم و ترور شد. 

وی ادامه داد: چشم انداز احیای برجام و امکان ترمیم زخمی که ترامپ بر پیکر این توافق جهانی وارد آورده اکنون در سطح منطقه ای موجب برخی واکنشهای شتابزده به خصوص توسط صهیونیست ها شده است. تروریسم بنابرتعریف همواره با هدف تاثیر گذاری بر مخاطبان انجام می شود.ما باید به تروریست ها و به دولت تروریستی برجام ستیز نشان دهیم که این قبیل عملیات زبونانه خللی در عزم ما برای تعامل جهانی برای پیشبرد دیپلماسی و برای احقاق حقوق حقه این ملت در فرایند برجام ایجاد نمی کند. همسویی همگان  با دولت از این لحاظ صفوف ملی ما بر ضد طراحان ترور و تحریم های جنگ افروزانه از این لحاظ اهمیت بسیاری دارد.

* چند صدایی و مواضع چند گانه در منافع ملی این شرایط را محقق نمی کند

سخنگوی دولت ادامه داد: برای عبو ر از شرایط سختی که مردم تحمل کردند و در این ۳ سال فشار مضاعفی بر معیشت مردم آمد، نیازمند یک انسجام ملی، با بیان و گفتارهایی همراه با مسولیت و ایستادن در کنار هم و در کنار دولت بعنوان پیشران در این روزها و ایجاد اعتماد عمومی هستیم و از مایوس کردن جامعه و دادن بهانه به دست دشمنان پرهیز کنیم. باید صدای واحدی از فضای کشور شنیده شود و چند صدایی و مواضع چند گانه در منافع ملی این شرایط را محقق نمی کند.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی در خصوص آخرین وضعیت حمایت های دولت از آسیب دیدگان کرونا گفت:دولت در برنامه ریزی های خود در مورد حمایت از واحدهای که عمدتا خدماتی هستند و هم شاغلین کار از دست داده و اقشاری که فاقد درآمد ثابت بوده اند و یا دارای درآمد کم بوده اند اقداماتی را درنظر گرفت.

این خبر را هم ببینید:  مردم در حکومت دینی دیندارترند تا در حکومت سکولار/ حوزه علمیه به دولت وابستگی ندارد

وی ادامه داد: در جهت حمایت از بنگاهها برای حفظ مشاغل مبلغ ۱۴ هزار میلیارد تومان وام اختصاص یافته تاکنون به بانکها معرفی شده اند. و همچنین حمایتی هایی مانند تعویق و تقسیط مالیاتی و سایر عوارض تعیین شده است. برای حمایت از افراد بیکار شده بیش از ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر تحت پوشش بیمه بیکاری قرار گرفته  است. 

ربیعی خاطر نشان کرد: برای حمایت از اقشار هدف وام یک میلیون تومانی دوم، تاکنون به ۴.۵ نیم میلیون خانوار که درخواست داشتند پرداخت شد است. گمان می رود تعداد زیادی از افراد از این وام مطلع نشده باشند مقرر شد به این افراد از سوی دولت پیامک ارسال شود و در صورت تایید وام آنها نیز پرداخت شود.

وی با بیان اینکه جامعه هدف افراد آسیب دیده از کرونا ببش از ۳۴ میلیون نفر خواهد بود، اظهار داشت: برنامه کمک معیشتی نیز مصوبه ستاد ملی کرونا بوده و برای ۴ ماه پیش بینی شده است و مربوط به سال آینده نیست. و مقرر است که از ماه آذر نیز پرداخت شود.

ربیعی افزود: همچنین به علت محدودیت منابع و عدم امکان تحقق منابع پیش بینی شده در مصوبه مجلس و به منظور همراهی و هماهنگی برای رسیدگی به مردم، جلساتی بین دستگاههای مسئول در دولت و مجلس برگزار شده است و این جلسات ادامه دارد. مساله اصلی ما محل تعیین منابع بود امیدواریم بتوانیم با منابع موجود ترکیبی از دو طرح را اجرایی کنیم.

* دولت بعدی آمریکا می‌داند که چه کارهایی را برای اطمینان ایران انجام دهد

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره موضع تهران در خصوص اظهارات برخی مقامات خارجی برای توافق بهتر با ایران گفت:  به زبان ساده بازگشت به شرایط ۲۸ اردیبهشت ۹۷ یا ۱۸ می ۲۰۱۸ یعنی همان روزی که آمریکا به انجام تعهداتش خاتمه داد. ما انتظار داریم که آمریکا با همان سرعتی که ترامپ چنین کاری را انجام داد و البته بدون هیچگونه پیش شرطی تمام روندهای مخرب طی شده را معکوس کند. دولت بعدی آمریکا به خوبی می داند که چه کارهایی را برای جلب اطمینان ایران باید انجام بدهد و از چه اقدامات زیانباری که می تواند به دیپلماسی آسیب بزند، خودداری کند. تا پیش از بازگشت آمریکا به نقطه ای که خود را از انجام تعهداتش جدا کرد، امکان بررسی مذاکرات تازه ای اساسا وجود ندارد.

* مذاکرات برجام از دیدگاه ما تمام شده است

وی درباره اعلام تمایل ژاپن و کشور های عرب حوزه خلیج فارس برای  حضور و مذاکرات جدید برجام گفت:ما بطورکلی از نقش آفرینی بیشتر ژاپن به عنوان یک کشور دوست و شریک مهم در مسائل بین المللی استقبال می‌کنیم. مذاکرات برجام از دیدگاه ما تمام شده و قرار نیست مذاکرات تازه ای انجام بگیرد که نیازی به تجدید ساختار مذاکرات وجود داشته باشد. امروز تنها مساله باقی مانده، بازگشت همه طرف ها به تعهداتشان مطابق توافق انجام گرفته است و این موضوع پیچیده ای نیست.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی در مورد نظر دولت در خصوص متناسب سازی  حقوق کارگران با تورم گفت: فکر کنم سوال دارای گزاره های نامرتبط است. آنچه در قانون بودجه تصویب شده برای حقوق کارمندان دولت است و نه کارگران. اساسا دولت در خصوص حقوق کارگران در لایحه بودجه تصمیمی نمی گیرد. 

وی با تاکید بر اینکه افزایش ۲۵ درصدی حقوق کارمندان براساس پیش بینی تورم سال آینده توسط بانک مرکزی صورت گرفته است، تصریح کرد: اعتبار پرداخت حقوق در سال ۱۸۷ هزار میلیارد تومان بوده که در بودجه ۱۴۰۰ به ۳۲۲ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است. یعنی علاوه بر ۲۵ درصد افزایش حقوق، افزایش فوق العاده ویژه کارکنان در بودجه ۱۴۰۰ پیش بینی شده است.

ربیعی افزود: در زمینه حوزه سلامت نیز مقرر شده  ۵۳ هزار نفر استخدام شود و فوق العاده ویژه حوزه سلامت ۱۵۰ درصد رشد داشته است.همچنین همسازی سازی بازنشستگان لشکری و کشوری در سال ۹۹ انجام شده که از ۸۵ هزار اعتبار به ۱۴۵ هزار میلیارد رسیده است که ۷۰ درصد رشد داشته است.

سخنگوی دولت خاطر نشان کرد: قطعا دولت به شیوه های مختلفی به دنبال کاهش فشار از دوش حقوق بگیران ثابت است. اما حقوق کارگران براساس تصمیم شورای عالی کار بوده که معمولا اسفندماه با سه جانبه گرایی کارگران، کارفرما و دولت تصویب شده و ارتباطی با بودجه دولت ندارد.

ادامه دارد…