رفتن به بالا

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰
  • الثلاثاء ۱ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Tuesday 13 April
اوقات شرعی

به گزارش جامعه نیوز:  راه‌اندازی دو بازارچه مرزی راه کار توسعه اقتصادی چالدران به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از خانه ملت، محمد علی پور در نشست علنی امروز (چهارشنبه، ۱۸ فروردین ماه) مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود با اشاره به محرومیت شهرستان چالدران که در شمال غربی ترین نقطه کشور واقع شده، […]

به گزارش جامعه نیوز:

 راه‌اندازی دو بازارچه مرزی راه کار توسعه اقتصادی چالدران

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از خانه ملت، محمد علی پور در نشست علنی امروز (چهارشنبه، ۱۸ فروردین ماه) مجلس شورای اسلامی در نطق میان دستور خود با اشاره به محرومیت شهرستان چالدران که در شمال غربی ترین نقطه کشور واقع شده، گفت: چالدران محل شهادت ۲۷ هزار شهید در دوره صفویه در جریان جنگ چالدران با دولت عثمانی است که مرحوم علامه جعفری(ره) توصیه می‌کرد هرگاه قصد ورود به این شهر را داشتید، به حرمت خون‌های پاک شهدا با وضو وارد شوید که چالدران شلمچه دوره صفویه است.

نماینده مردم ماکو، چالدران، پلدشت و شوط در مجلس شورای اسلامی گفت: این منطقه علیرغم داشتن مراتع و چراگاه‌های کم نظیر مستعد دامداری و داشتن ۱۴۴ کیلومتر مرز مشترک با کشور ترکیه و ذخایر ارزشمند معدنی، از لحاظ شاخص برخورداری در سطح استان و کشور جزء محروم ترین شهرستان‌های کشور است، محرومیت در این منطقه تا جایی است که از ابتدای انقلاب تا به امروز حتی یک پروژه ملی در چالدران به اجرا در نیامده است.

وی یادآور شد: از چند سال قبل به دلیل نداشتن درآمد کافی، روستاهای چالدران به ناچار و به تدریج خالی از سکنه شده و مهاجرت رواج پیدا کرده است به طوری که از ۲۲۲ روستا، ۴۴ روستا خالی از سکنه شده و تعداد روستاهای شهرستان با سکنه به ۱۷۸ روستا کاهش یافته است.

علیپور ادامه داد: در کنار این محرومیت‌ها، از کم لطفی و بی مهری مدیران استان، از جمله استاندار و مدیریت بسیار ضعیف شهرستان رنج می‌بریم؛ مدیریت شهرستان حتی قادر نیست مشکل نان مصرفی شهروندان را برطرف کند و امروزه تهیه نان مصرفی شهر و روستاهای اطراف با ایستادن در صف‌های طویل به دغدغه اصلی مردم تبدیل شده است.

این خبر را هم ببینید:  توزیع ۲۰ هزار بسته معیشتی در ماه رمضان/ بهره‌مندی کامل حلقه‌های زنجیره تأمین در اتکا

این عضو مجمع نمایندگان استان آذربایجان غربی در ادامه با یادآوری این مطلب که تقریبا از سه سال قبل بنیاد علوی به دستور رهبر معظم انقلاب، مأموریت پیدا کرده بخشی از محرومیت و عقب ماندگی چالدران را با اجرای طرح‌های حمایتی و توانمندسازی جبران کند، اظهار داشت: عدم هماهنگی، همکاری و مدیریت ضعیف شهرستان و عدم اهتمام استاندار باعث شده از این لطف و عنایت رهبری به نحو مناسب بهره مند نباشیم.

وی افزود: از حدود ۵ ماه قبل، از وزیر کشور در رابطه با مشکل مدیریتی شهرستان سوال کردم اما با بی توجهی و وقت کشی، حاضر به حضور در کمیسیون امور داخلی کشور برای پاسخگویی نشده است.

علیپور ادامه داد: برای جلوگیری از مهاجرت بی رویه مردم شهرستان و تأمین معیشت آنها، ایجاد و راه اندازی دو بازارچه مرزی که تمام مراحل مربوطه را طی کرده و در کمیسیون اقتصادی دولت منتظر تأیید نهایی است می‌تواند موجب گشایش جدی در معیشت مردم چالدران باشد.

وی اضافه کرد: حدود ۶۰۰ هکتار در زمین‌های پایاب سد کرم آباد و سد بابا احمد، سیستم آبیاری تحت فشار اجرا شده اما به بهره برداری نهایی نرسیده که از استاندار به جد می‌خواهم با توجه ویژه این کار ناتمام را به اتمام برساند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: از نیروهای نظامی، انتظامی و مرزبانی به خصوص برادران سپاه و بسیج که با مجاهدت‌های شبانه روزی خود از مرزهای جمهوری اسلامی با اقتدار پاسداری کرده و امنیت کامل برای ساکنان مرز به ارمغان می‌آورند، تشکر می‌کنم.

انتهای پیام/


اخبار مرتبطتبلیغات

جديدترين خبرها