پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

اخبار ویژه سرخط اخبار روز

رئیسی در دیدار وزیر خارجه پاکستان: روابط تهران و اسلام‌آباد دیرینه، اعتقادی و مردم‌محور است/ آماده افزایش روابط اقتصادی و تجاری هستیم

به گزارش جامعه نیوز:

 رئیسی در دیدار وزیر خارجه پاکستان: روابط تهران و اسلام‌آباد دیرینه، اعتقادی و مردم‌محور است/ آماده افزایش روابط اقتصادی و تجاری هستیم

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری فارس، سید ابراهیم رئیسی عصر امروز (پنجشنبه) در دیدار «شاه محمود قریشی» وزیر امور خارجه پاکستان، روابط تهران و اسلام‌آباد را دیرینه، اعتقادی و مبتنی بر رویکرد مردم محور دانست و اظهار داشت: روابط اقتصادی و تجاری دو کشور رضایت‌بخش نیست و باید با برنامه‌ریزی مناسب سطح این گونه روابط را در راستای منافع ملت‌های خود افزایش دهیم.

رئیسی خاطرنشان کرد: تقویت روابط دوجانبه می‌تواند زمینه‌ساز توسعه و تحکیم همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی ایران و پاکستان باشد.

رئیس جمهور، خروج آمریکا از افغانستان را نقطه عطفی برای تعامل همه اقوام و گروه‌های افغانستانی در راستای صلح و امنیت و ثبات در افغانستان دانست و گفت: بی تردید حضور آمریکا در افغانستان و منطقه امنیت‌ساز نیست و کشورهای منطقه باید کمک کنند تا گروههای مختلف در افغانستان یک حکومت فراگیر و مشارکتی تشکیل دهند.

آیت‌الله رئیسی با رد هرگونه رویکرد مبتنی بر قیم مآبی در قبال افغانستان گفت: قیم مآبی در قبال افغانستان، الگوی شکست خورده امریکاست و ظرفیت ایجاد صلح و ثبات پایدار در افغانستان را ندارد. ایشان تاکید کردند “نقش سایر کشورها از جمله همسایگان نیز صرفا باید تسهیل کننده استقرار حکومت فراگیر و مشارکتی با حضور همه اقوام و گروه های افغانستانی باشد.
رئیسی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران خواهان همکاری‌های منطقه‌ای بدون دخالت بیگانگان است، گفت: حضور آمریکا و بیگانگان در منطقه نه تنها امنیت ساز نیست بلکه خودشان مشکل‌زا هستند و کشورهای منطقه به ویژه ایران و پاکستان با همکاری یکدیگر می‌توانند زمینه تعامل اقوام و گروههای فعال در افغانستان را برای ایجاد امنیت و آرامش در این کشور فراهم کنند تا آنها بتوانند سرنوشت خودشان را رقم بزنند.

این خبر را هم ببینید:  تشریح سفر نظارتی نمایندگان مجلس به چابهار/ اتخاذ تصمیماتی درباره مسکن، آب، راه، خدمات شهری و افزایش بودجه

رئیس جمهور با اشاره به اینکه سیاست جمهوری اسلامی ایران در چهار دهه گذشته حمایت از مردم افغانستان بوده است، اظهار داشت: ایران میزبان حدود ۴ میلیون نفر از مردم افغانستان است و همواره حامی و پشتیبان مردم افغان بوده و خواهد بود.

«شاه محمود قریشی» وزیر امور خارجه پاکستان نیز در این دیدار روابط ایران و پاکستان را تاریخی و عمیق دانست و با اشاره به مواضع مشترک دو کشور در بسیاری از مسائل منطقه ای و بین المللی، اظهارداشت: پاکستان بدنبال تعمیق و تحکیم روابط دو کشور در زمینه های مختلف اقتصادی، سیاسی و منطقه ای است و مصمم هستیم سطح مناسبات خود را بیش از پیش ارتقاء دهیم.

وزیر امور خارجه پاکستان در ادامه اهمیت همکاری و هماهنگی تهران و اسلام آباد را برای استقرار صلح و ثبات پایدار در افغانستان مورد اشاره قرار داد و گفت: جمهوری اسلامی ایران، نقش آفرین بزرگی در تحولات منطقه ای است لذا معتقدیم با همکاری یکدیگر می توانیم در ایجاد و تقویت صلح و ثبات در منطقه بویژه افغانستان همکاری های مثبت و مفیدی داشته باشیم.

وی با بیان اینکه مردم ایران عزت خودشان را در برابر تحریم ها حفظ کرده اند، اظهارداشت: روابط مردم پاکستان و ایران کلیشه ای و رسمی نیست بلکه قلبی است و بی صبرانه منتظر استقبال گرم از رئیس جمهوری اسلامی ایران در پاکستان هستیم.

انتهای پیام/


LEAVE A RESPONSE

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *