پایگاه خبری جامعه نیوز دیگر بروز رسانی نمی شود و از این پس اخبار را در پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین دنبال کنید - رفتن به پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین
دیدار وزرای امور خارجه ازبکستان و چین - پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

سرخط اخبار روز

دیدار وزرای امور خارجه ازبکستان و چین

به گزارش جامعه نیوز:

 دیدار وزرای امور خارجه ازبکستان و چین

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در تاشکند، «عبدالعزیز کامل‌اف» وزیر امور خارجه ازبکستان و «وان ای» عضو شورای دولتی، وزیر امور خارجه چین در شهر «شی‌آن» دیدار و گفت وگو کردند.

وزیر امور خارجه چین در این دیدار سلام و احترام عمیق «شی جین‌ پینگ» رئیس‌ جمهور چین را به  «شوکت میرضیایف» رئیس ‌جمهور ازبکستان ابلاغ کرد.

در این دیدار چگونگی و چشم انداز گسترش شراکت راهبردی همه جانبه بین ازبکستان و چین بررسی شد.

وزرای امور خارجه در مورد توافقات به دست آمده در سطح عالی، اجرای وظایف تعیین شده توسط روسای جمهور برای توسعه بیش از پیش روابط دوجانبه در سطوح مختلف تبادل نظر کردند.

طرفین با اشاره به گسترش بیش از پیش همکاری‌های اقتصادی بر اهمیت افزایش حجم و اقلام تجارت متقابل تاکید کردند.

وزرای امور خارجه همچنین بر اهمیت اقدامات عملی برای توسعه مسیر حمل و نقلی «چین- قرقیزستان- ازبکستان» و اجرای مشترک طرح ساخت خط ریلی «چین- قرقیزستان- ازبکستان» تاکید کردند.    

وزرای امور خارجه برای ساز و کارهای متقابل در چارچوب سازمان‌های بین المللی و منطقه‌ای، تامین امنیت منطقه‌ای، کمک برای دستیابی به صلح پایدار در افغانستان و بازسازی اقتصاد آن توجه خاص داشتند.

در این دیدار دیگر موضوعات دستور کار دوجانبه نیز بررسی شد.

کامل‌اف همچنین در مراسم افتتاحیه پنجمین اکسپو بین المللی «جاده ابریشم» در شهر «شی‌آن» نیز شرکت کرد.

مبادلات بازرگانی ازبکستان و چین در سال ۲۰۲۰ میلادی در سطح ۶ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار قرار گرفته است. هم اکنون چین بزرگ ترین همکار اقتصادی و بازرگانی ازبکستان است.

این خبر را هم ببینید:  تولید انبوه موتور کم مصرف سه استوانه در دستور کار ایران‌خودرو

هم اکنون در ازبکستان بیش از ۷۰۰ شرکت با سرمایه سرمایه‌گذاران چینی در زمینه‌های مختلف اقتصاد این کشور فعالیت می‌کنند. 

جمهوری خلق چین استقلال ازبکستان‌ را در تاریخ ۲۷ دسامبر سال ۱۹۹۱ میلادی به رسمیت شناخته و در تاریخ ۲ ژانویه سال ۱۹۹۲ میلادی روابط دیپلماتیک برقرار کرده است.

انتهای پیام/ح