رفتن به بالا

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • جمعه ۸ اسفند ۱۳۹۹
  • الجمعة ۱۴ رجب ۱۴۴۲
  • 2021 Friday 26 February
اوقات شرعی

به گزارش جامعه نیوز:  دلایل تأخیر در ساخت خطوط جدید مترو/راه‌اندازی ایستگاه مترو برج‌میلاد به گزارش خبرنگار شهری خبرگزاری فارس، علی امام مدیرعامل شرکت مترو تهران در نشست خبری درباره وضعیت مترو پایتخت و برنامه‌های در دستور کار جهت توسعه خطوط مترو اظهار داشت: در سال ۹۸، ۱۰ کیلومتر از خط ۶ با ۵ ایستگاه […]

به گزارش جامعه نیوز:

 دلایل تأخیر در ساخت خطوط جدید مترو/راه‌اندازی ایستگاه مترو برج‌میلاد

به گزارش خبرنگار شهری خبرگزاری فارس، علی امام مدیرعامل شرکت مترو تهران در نشست خبری درباره وضعیت مترو پایتخت و برنامه‌های در دستور کار جهت توسعه خطوط مترو اظهار داشت: در سال ۹۸، ۱۰ کیلومتر از خط ۶ با ۵ ایستگاه در سه مرحله افتتاح شد همچنین سه ایستگاه خط ۷ وارد مدار بهره‌برداری شد و ما برنامه‌هایی  داشتیم که در ۶ ماهه دوم سال پیش هر ماه یک ایستگاه را افتتاح کنیم ولی به دلیل مشکلات مالی این موضوع محقق نشد.

وی افزود:‌ در سال جاری اولویت نخست ما تکمیل  خطوط تمام خط ۶ و ۷ همچنین توسعه خط ۴ است چرا که به طور کلی ۶۴ کیلومتر خطوط مترو کامل نشده د اریم و به نرخ امروز می‌توان گفت ۵۰ هزار میلیارد سرمایه شهر زیر خاک خوابیده است.

مدیرعامل شرکت مترو تهران از به بهره‌برداری رسیدن دو رام قطار مترو در ماه جاری خبر داد و گفت:‌ با این دو رام قطار پرونده ۷۰ دستگاه واگن بسته خواهد شد همچنین سه پست برق قلعه‌مرغی، بخش شرقی خط ۷ و بخشی از خط ۶ امسال به بهره‌برداری می‌رسد.

امام در مورد سرانجام پرونده اوراق مشارکت گفت: خوشبختانه به نتایجی در این زمینه دست یافتیم و در بحث وثیقه‌های بانکی دچار مشکل بودیم که حدود ۲۰ میلیارد تومان دو هفته پیش در دفترخانه وثیقه بانک گذاشتیم و ۱۴.۸ میلیارد تومان به حساب شهرداری واریز شد و امیدواریم که با تسلیم وثیقه‌ها تا هفته آینده شاهد آزاد شدن پول به صورت  کامل باشیم.

این خبر را هم ببینید:  ولایتی: روابط دو کشور ایران و عراق بیش از پیش توسعه خواهد یافت

وی خاطرنشان کرد: چندین منابع مالی برای توسعه مترو در پایتخت داریم که یکی اوراق مشارکت بانک‌ها  است که ۹۱۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت بانک آینده تکلیف آن در حال مشخص شدن است و دیگر  اوراق سال ۹۸ که تا تیر باید فروخته می‌شد و هزار میلیارد تومان سهم مترو تهران است. همچنین بودجه امسال شهرداری برای مترو ۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان در نظر گرفته شده که ۸۰۰ میلیارد آن به صورت غیرنفد و ۲ میلیارد به صورت نقد پیش‌بینی شد البته با توجه به شیوع کرونا و محدودیت‌های مالی شهرداری امیدواریم حداقل ۵۰ درصد این مبلغ محقق شود.

مدیرعامل شرکت مترو تهران گفت:‌در صورتی که منابع مالی از طریق اوراق مشارکت، مجتمع‌های ایستگاهی و بودجه شهرداری تأمین شود، ۱۲ ایستگاه جدید افتتاح خواهد شد.

وی در پاسخ به این پرسش که اخیراً محسن هاشمی رئیس شورای شهر اعلام کرده است طی سه سال گذشته حتی یک کیلومتر مترو ساخته نشده است، گفت: صحبت‌های ایشان بد تعبیر شده شاید منظورشان یک کیلومتر در خط جدید بوده است. چرا که خطوط قبلی طی سال‌های اخیر تکمیل و حفاری تونل‌ها نیز انجام شده است.

امام بیان داشت: حق با آقای هاشمی است پروژه در خطوط جدید نداشته‌ایم چرا که منابع مالی محدود بوده و آن را طبق تأکید مدیران شورا و شهرداری برای تکمیل خطوط ۶ و ۷ گذاشته‌ایم.

مدیرعامل شرکت مترو تهران بیان داشت:‌در سال پایانی این دوره از شهرداری محسن هاشمی توقع دارد که خط جدیدی افتتاح شود که البته توقع بجایی است و باید آن را جدی بگیریم.

این خبر را هم ببینید:  فردا؛ آغاز انتخابات مرحله دوم مجلس در ۱۰ حوزه انتخابیه

وی افزود: البته این موضوع در شهرداری جدی گرفته شده است ولی پیش از این طرح جامع مصوب ریلی برای افتتاح خط جدید در تهران نداشتیم که روزهای پایانی دی سال ۹۸ این طرح تصویب شد و خوشبختانه توفیق برای راه‌اندازی خط جدید حاصل شده است. 

امام گفت: تا ۲۱ سال دیگر بر اساس طرح جامع مصوب ریلی در تهران باید ۴ خط جدید راه‌اندازی کنیم که بسته به کیلومتر هر خط حدود ۱۰ تا ۲۰ میلیارد تومان هزینه نیاز داریم البته این هزینه بر اساس نرخ ارز در سال ۹۸ در نظر گرفته شده است.

مدیرعامل شرکت مترو تهران با اشاره به اینکه خط ۱۰با ۴۰ کیلومتر طول از جهات مختلف در اولویت ساخت است،‌گفت: در صورتی که دولت بدهی‌های خود را به شهرداری پرداخت کند، اقدامات مؤثری جهت توسعه خطوط صورت می‌گیرد.

وی گفت: حدود ۲۴ هزار میلیارد تومان مترو بدهی به سیستم بانکی با سود و جریمه طی ۳۰ سال گذشته تا کنون داشته است و اگر تعهدات قانونی دولت احصا شود نه تنها این مبلغ بلکه بیشتر از آن نیز حاصل خواهد شد ولی متأسفانه قانون حمایت از توسعه حمل و نقل عمومی توسط دولت مورد توجه نبوده است.

امام در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس مبنی بر اینکه گفته می‌شود قرار است شما به زودی استعفا کنید و آیا این موضوع صحت دارد،‌گفت: من نسخه دیگری از این شایعه را شنیده‌ام که گفته شده قرار است به طور کلی تغییر کند که به طور کلی هر دو این شایعه نادرست است و به هیچ وجه صحت ندارد.

این خبر را هم ببینید:  اساتید در اندیشکده «اسرا اندیشه» با جریان تحریف مقابله می‌کنند

مدیرعامل شرکت مترو تهران بیان داشت:‌سال پایانی مدیریت شهری است و گاهی شایعات نادرست شکل می‌گیرد و برخی بداخلاقی‌هایی به این صورت نشان می‌دهند که ان‌شاءالله خدا همه را به راه راست هدایت کند.

مدیرعامل شرکت مترو تهران در ادامه از افتتاح و راه‌اندازی ایستگاه مترو برج‌میلاد طی شهریور امسال خبر داد و گفت:‌اقدامات لازم در این زمینه صورت گرفته و تلاش می‌کنیم اقدامات بیشتری جهت توسعه خطوط مترو انجام دهیم.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا مترو تهران وارد موضوع بورس می‌شود،‌گفت: شرط ورود شرکت‌ها به بورس سودده‌ بودن آنهاست و از آنجای یکه شرکت مترو سال‌هاست که ضررده شده تقریبا ورود شرکت مترو تهران به بورس منتفی است.

امام اعلام کرد: سال گذشته واحد سرمایه‌گذاری در شرکت مترو تهران راه‌اندازی شد و امیدواریم مصداق اقدامات انجام گرفته در آن در خط ۱۰ مترو تهران عملیاتی شود.

ادامه دارد…


اخبار مرتبطتبلیغات

جديدترين خبرها