پایگاه خبری جامعه نیوز دیگر بروز رسانی نمی شود و از این پس اخبار را در پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین دنبال کنید - رفتن به پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین
دلایل آمادگی ایران برای اعزام زائران به حج ۹۹ با وجود کرونا - پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

اخبار ویژه

دلایل آمادگی ایران برای اعزام زائران به حج ۹۹ با وجود کرونا

به گزارش جامعه نیوز:

دلایل آمادگی ایران برای اعزام زائران به حج ۹۹ با وجود کرونا

به گزارش خبرنگار حج و زیارت خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام سیدعبدالفتاح نواب، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در نشست خبری امروز ۴ تیرماه ضمن گرامیداشت دهه کرامت و هفته حج به تشریح اقدامات برای برپایی حج تمتع ۹۹ پرداخت و گفت: برنامه‌ریزی حج امسال از زمان اجرای حج سال گذشته صورت گرفت.

وی با بیان اینکه آنچه باید در رابطه با حج امسال در عربستان اتفاق می‌افتاد، آذرماه صورت گرفت، افزود: مذاکرات هیأت ایرانی در عربستان انجام گرفت و‌ بر خلاف سایر کشورها که به راحتی توافق می‌کنند، مذاکرات ایران بیش از یک تا دو‌جلسه انجام می‌شود.

حجت‌الاسلام‌ نواب با اشاره به اینکه هتل‌های جدید و نحوه اسکان زائران و‌ حتی حمل و‌نقل سال گذشته صورت گرفت، خاطرنشان کرد: تمام برنامه‌ریزی‌ها اجرایی شد و‌ ثبت‌نام صورت پذیرفت، تا اینکه کرونا شدت گرفت و به گفته کارشناسان ممکن است تا دو سال هم با این بیماری همراه باشیم.

وی با بیان اینکه ما باید به زائری که ۱۴ سال منتظر بوده تا به این سفر مشرف شود پاسخگو‌ باشیم، گفت: آموزش زائران را به صورت غیرحضوری برنامه‌ریزی و اجرا کردیم و‌منتظر نظر سعودی‌ها بودیم و ‌آن‌ها در مکاتبات گفتند که تعهد جدیدی نبندید، یعنی ممکن است بر اساس همان تعهدات حج برپا شود.

حجت‌الاسلام‌ نواب با اشاره به ارسال دو‌نامه به عربستان گفت: دو نامه برای سعودی‌ها ارسال کردیم، اما آن‌ها پاسخگو ‌نبودند و در حال مذاکره و ارسال نامه سوم مبنی بر آمادگی ایران برای اعزام حتی درصدی از سهمیه بودیم که عربستان از عدم پذیرش زائران سایر کشورها خبر داد.

این خبر را هم ببینید:  انتقاد کانون دانشگاهیان ایران از اصرار بر تصویب شتابزده آیین‌نامه ارتقاء اعضای هیئت علمی

‌وی با بیان اینکه فضا برای حضور زائر در عربستان وجود داشت و ما آماده اعزام زائران با هر سهمیه‌ای بودیم، تصریح کرد: در مسجدالنبی (ص) فضا بسته است و‌شاید حضور جمعیت مشکل‌ساز شود، اما سایر اماکن مثل مسجدالحرام فضا باز است و می‌توانستیم حضور جمعیت را مدیریت کنیم.

‌نماینده ولی‌فقیه در امور حج و زیارت با اشاره به اینکه قبل از ماه رمضان هرسال سعودی‌ها درباره حج اطلاع‌رسانی‌ می‌کردند،‌ خاطرنشان کرد: عدم اطلاع‌رسانی عربستان موجب شد تا برخی کشورها مثل اندونزی با ۲۱۰ هزار زائر انصراف دهند.

‌وی به دلایل آمادگی ایران به اعزام زائران به حج تمتع اشاره کرد و گفت: مهم‌ترین دلایل برای اعزام زائران به حج تمتع این بود که خانه خدا از زائر حج خالی ‌باقی نماند و از طرفی هم افرادی که سال‌ها ثبت‌نام‌کرده بودند، اینقدر ‌منتظر نباشند.

 انتهای پیام/