پایگاه خبری جامعه نیوز دیگر بروز رسانی نمی شود و از این پس اخبار را در پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین دنبال کنید - رفتن به پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین
دعوا بر سر خانه ملت - پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

news big
اسلاید مهم پیشخوان تیتر روز جامعه

دعوا بر سر خانه ملت

کمتر از یک ماه تا انتخابات خانه ملت یازدهمین دوره مجلس باقیست و هرروز تب انتخابات داغ تر می شود.

اما سوال مهمی وجود دارد و آن این است که چه کسی را انتخاب کنیم؟ ملاک های یک نماینده شایسته چیست؟

پس از اعلام نامزدهای ردصلاحیت شده توسط شورای نگهبان انتقادات شدیدی نسبت به نتایج این لیست وارد شد. لیست ۹۰ نفره از نمایندگان فعلی که صلاحیت حضور در دوره ی بعد انتخابات را ندارند! افرادی که بیشتر به دلایل مالی رد صلاحیت شده اند. البته اعتراض ها نسبت به ردصلاحیت امری طبیعی است اما اینکه رییس قوه مجریه از تک حزبی بودن و وجود نداشتن حق انتخاب برای مردم سخن بگوید اتفاق عجیب و تازه ای بود که البته این روزها کم هم نیستند. آقای روحانی با ابراز تاسف از نحوه ی تایید صلاحیت نامزدهای انتخابات آن را نوعی محافظه کاری خواندند و آن را موجب ضربه زدن به آزادی و عدالت دانستند.

نمایندگان تایید صلاحیت نشده هم اغلب این رای ها را نتیجه سیاسی کاری دانستند و برخی صندلی مجلس را بی ارزش تر از عطسه ی ماده بزی خواندند، سپس نامه ی اعتراض به رای شورای نگهبان فرستاده و تا امروز پیگیر آن هستند.

اما شورای نگهبان نمونه هایی از دلایل خود را برای عدم تایید صلاحیت این افراد بازگو کرد که اغلب این موارد سواستفاده از اختیارات نمایندگی و ایجاد رانت های کلان بوده است.

شاید یکی از دلایل این حجم از فساد عدم وجود نظارت شورای نگهبان در طول ۴ ساله ی مجلس و همچنین عدم کفایت هیات نظارت بر رفتار نمایندگان باشد، اینکه از نمایندگان در طول دوره ی نمایندگی هیچ پرسشی حول اقدامات و تصمیماتی که می گیرند نمی شود. همان عدم شفافیت!!!

این خبر را هم ببینید:  اگر مسئول بود‌م براي هر د‌رخت مي ‌گريستم

اکنون نیز ابهامات زیادی درباره عملکرد نمایندگان در این مدت ۴ ساله وجود دارد، اگر آرای نمایندگان و تصمیمات و امضاهایی که می کردند در اختیار مردم قرار داشت انتخاب بهترین نماینده برای دوره ی بعد کار چندان سختی نبود.

کسانی که تا بوی انتخابات به مشام شان رسیده شروع کرده اند به فعالیت و دادخواهی و هیچ یک از این کارها را هم بدون حضور تیم رسانه ای انجام نمی دهند، تا به امروز کجا بودند!؟

اعتراضات زیادی نسبت به مجلس دهم وجود دارد اما مگر جز این نیست که این مجلس با رای ما یا عدم آن تشکیل شده است. مجلس دهم حاصل اعتماد کورکورانه و تَکرار است. حاصل توجه به ظاهر، به داشتن ریش، تسبیح در دست و رد مهر بر پیشانی. حاصل قنج رفتن دل برای وعده های شیرین. حاصل اینکه نکند افراد آن حزب رای بیاورند و از روی حب و بغض جاهلانه رای دادن. انتخاب ها که سفارشی و بدون تفکر و تحقیق و اولویت سنجی باشد نباید توقعی بیشتر از یک سلفی و چرت زدن روی صندلی و به نام خداوند رنگین کمان داشت!

نکته ی آخر این که انتخاب شدن برای حضور در مجلس سلب مسئولیت نیست بلکه کسب آن است، کسی که نماینده شد ولی امر مردن نیست بلکه باید بداند که در میانه ی کوهی آتش است، اگر وظیفه ی خود را به درستی انجام دهد از بهترین مردم نزد خداوند است و اگر چنین نکند بدترین مردم است.

سرنوشت و آینده تک تک ما به انتخابات گره خورده است، ما حق ساختن آینده ی خود را داریم و کمال نابخردی است که از آن استفاده نکنیم.

این خبر را هم ببینید:  آتش سوزی و دست های پشت پرده

یادداشت / محمد امین ناصری فرد – دوهفته نامه عقیدتی، صنفی، خبری و سیاسی آیینه – شماره ۹۸ ام، نیمه اول بهمن ۹۸