پایگاه خبری جامعه نیوز دیگر بروز رسانی نمی شود و از این پس اخبار را در پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین دنبال کنید - رفتن به پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین
در نشست انجمن انقلاب اسلامی ایران| تاکید بر اقدام عملی بیانیه گام دوم و همدلی دانشگاه و مجلس برای رفع مشکلات - پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

اخبار ویژه

در نشست انجمن انقلاب اسلامی ایران| تاکید بر اقدام عملی بیانیه گام دوم و همدلی دانشگاه و مجلس برای رفع مشکلات

به گزارش جامعه نیوز:

 در نشست انجمن انقلاب اسلامی ایران| تاکید بر اقدام عملی بیانیه گام دوم و همدلی دانشگاه و مجلس برای رفع مشکلات

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، نشست علمی انجمن انقلاب اسلامی ایران با موضوع تحلیل و کالبدشکافی وقایع اخیر آمریکا و شاخصه‌های مجلس انقلابی که در کتابخانه و موزه ملی ملک امروز (پنج‌شنبه ۵ تیر) برگزار شد. 

آفت عدم اجرای بیانیه گام دوم انقلاب نشان دادن مسیر غلط به جوانان است

حجت‌الاسلام ابراهیم کلانتری معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی امروز (پنج‌شنبه ۵ تیر) در نشست علمی انجمن انقلاب اسلامی ایران با موضوع تحلیل و کالبدشکافی وقایع اخیر آمریکا و شاخصه‌های مجلس انقلابی که در کتابخانه و موزه ملی ملک برگزار شد، اظهار داشت: انجمن‌های علمی، دستگاه‌های غیردولتی هستند که بودجه‌ای را دریافت نکرده و روی پای خود می‌ایستند اما تلاش می‌کنند با ارائه راهکار مشکلات کشور را حل کنند. 

وی افزود: نشست‌های متعددی در انجمن‌های ملی انقلاب اسلامی برگزار می‌شود و سالیانه حداقل یک نشست ملی اساتید انقلاب اسلامی برگزار کرده و حتی در برخی سالها دو یا سه نشست داریم. 

** فعالیت‌های انقلاب باید طبق بیانیه گام دوم باشد

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: با توجه به بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی که دستورالعمل حرکت چله دوم انقلاب و یا نقشه راه چله دوم انقلاب اسلامی است، تمامی فعالیت‌های ما باید در چارچوب آن بیانیه باشد و آن را محور فعالیت‌های انجمن ملی انقلاب اسلامی قرار دهیم. 

13990405000457 Test NewPhotoFree - در نشست انجمن انقلاب اسلامی ایران| تاکید بر اقدام عملی بیانیه گام دوم و همدلی دانشگاه و مجلس برای رفع مشکلات

 

کلانتری گفت: بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی دو پیام اصلی دارد که اگر آنها را مدنظر قرار دهیم کارها پیش خواهد رفت. 

وی درباره این پیام‌ها گفت:‌تبیین مفاد بیانیه و رسیدن به تفاهم جمعی و مشخص کردن اینکه دقیقا از یک نقطه آغاز و به نقطه دیگر برسیم، بخشی از مفاد این بیانیه است. 

وی خاطرنشان کرد: تحلیل و تفسیر انقلاب اسلامی و دشواری‌هایی که طی شده است و اینکه بدانیم هزینه سنگینی برای این مسیر پرداخت کرده‌ایم هم از دیگر موضوعات مهم این بیانیه است. 

** کلمه جوانان در بیانیه گام دوم چهل بار تکرار شده

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: ‌تحلیل راه و ارزیابی مسیر طی شده از ابعاد نظری و تئوریک وجود دارد،‌ضمن اینکه تصویرسازی از آینده هم بخش دیگری از موضوعات مهم این بیانیه است. 

وی گفت: توصیه‌های کلیدی و راهبردی برای گام دوم انقلاب یعنی اقدام و عمل مهمتر از گام اول انقلاب است. 

وی خاطرنشان کرد: بیانیه گام دوم تأکید کرده که در چله دوم انقلاب اسلامی باید جوانان کارها را به دوش بگیرند و به پیش ببرند و برای همین چهل بار واژه و کلمه جوانان در آن وارد شده است. 

وی افزود: ما باید وارد متن شویم چرا که نسل جوان همواره در متن جامعه قرار دارند، به همین دلیل توصیه می‌کنم افراد گلخانه‌ای را در این کار دنبال نکرده و تلاش کرده با بدنه اصلی جامعه و متن آن بیانیه را پیش ببریم، ضمن اینکه با نسل جوان و برقراری ارتباط صمیمانه با آنان موضوعات مندرج در بیانیه دنبال کنیم. 

** نشان دادن مسیر غلط، آفت عدم اجرای گام دوم است

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: متأسفانه بین خود و نسل جوان جامعه دیواری را به وجود آوردیم و این موضوع یکی از دلایل اصلی شکست دولت‌ها در دوران‌های مختلف است که دولتمردان حرف خود را می‌زنند و جوانان حرف خود را. 

کلانتری گفت: اگر قرار است در گام دوم انقلاب، جوانان کشور را به سمت پیشرفت هدایت دهند، باید با آنها ارتباط صمیمانه‌ای برقرار کنیم. 

وی افزود: آفت عدم اجرای گام دوم، ارتباط نداشتن با جوانان و نشان دادن مسیرهای غلط به آنان است. 

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: درگیر نکردن جامعه در موضوعات مختلف مشکلات را افزایش داده است، اما بینانگذار انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی(ره) با همراه کردن جوانان برای پیروزی انقلاب اسلامی باعث شدند که کارها حل و فصل شود. 

**حرکت انقلابی نسل جوان امروز باید همانند نسل اول باشد

حجت‌الاسلام کلانتری خاطرنشان کرد: قدرت جمهوری اسلامی باعث شده که بزرگترین ابرقدرت ظاهری دنیا چندین جلسه برای پاسخ به ساقط کردن پهپاد آمریکا در خلیج فارس برگزار کند اما نتوانست حتی پاسخ به این موضوع اخیرا در کتابی که یکی از سیاستمداران آمریکایی منتشر کرده اعتراف شده است. 

وی گفت: تلاش‌های امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری باعث شده است که همواره مردم در بطن جامعه قرار بگیرند و آنها با جان و دل از انقلاب اسلامی دفاع کرده و می‌کنند و به همین دلیل باید جوانان را درگیر مسائل و کارهای انقلاب کنیم تا در چله دوم پیروزی‌های بیشتری حاصل شود. 

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: انقلاب اسلامی نهضتی الهی است و باید گام دوم را با دقت و وسواس بیشتری دنبال کنیم. 

وی خاطرنشان کرد: حرکت انقلابی نسل جوان امروز باید همانند اقدامات ابتدایی نسل قبلی در انقلاب اسلامی باشد. 

** اقدام و عمل در گام دوم انقلاب از اهمیت بالایی برخوردار است

وی گفت: راهکارها و الزامات عملیاتی کردن بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی،‌دستور کار نشست بعدی انجمن ملی انقلاب اسلامی ایران است. 

وی افزود: تاکنون بیش از چندین کتاب و حدود یک‌هزار مقاله درباره بیانیه گام دوم نوشته شده است، ولی اقدام و عمل در گام دوم انقلاب از اهمیت بالاتری برخوردار بوده و باید عملیاتی فکر کنیم. 

۵۰ خانوار در آمریکا قدرت را در اختیار دارند

منوچهر محمدی کارشناس مسائل بین الملل هم در این نشست اظهار داشت: انقلاب اسلامی نه تنها علم است بلکه گشایش‌دهنده درگا‌ه‌های عظیم علمی در چارچوب علوم  اسلامی است. 

13990405000458 Test NewPhotoFree - در نشست انجمن انقلاب اسلامی ایران| تاکید بر اقدام عملی بیانیه گام دوم و همدلی دانشگاه و مجلس برای رفع مشکلات

 

وی افزود: انقلاب اسلامی دریچه جدیدی را روی علم باز کرده و زمینه‌ای را برای تقابل سکولاریسم و مادی گرایی ایجاد کرد تا علم الهی امروز فراهم شود، به همین دلیل اعلام می‌کنم انقلاب اسلامی دنیایی از کار است. 

** اروپایی‌های وحشی در ابتدای شکل گیری آمریکا ظلم‌های زیادی کردند

وی تصریح کرد: اروپایی‌های وحشی که خود را متمدن می‌دانند، در دوران شکل‌گیری و کشف آمریکا ظلم‌های زیادی کردند و این موضوع باعث شد بخشی از زمینه اعتراضات اخیر ضدنژادپرستی و بی‌عدالتی در آمریکا فراهم شود. 

کارشناس مسائل بین المللی خاطرنشان کرد: کریستفکلمب پرتغالی با نیت سفر به هند توانست قاره آمریکا را کشف کند، این در حالی است که تا ۸۰ سال او و همراهانش بومیان محلی آمریکا را هندی‌های غربی می‌نامیدند. 

وی خاطرنشان کرد: اروپایی‌ها با ظلم به بومیان محلی آمریکا از همان ابتدا به آنها اعلام کردند که این قاره یا جای ماست یا جای آنها و بر همین اساس، شروع به کشتار بومیان آمریکا کردند و این کار را ۳۰۰ سال ادامه دادند. 

** اروپایی‌ها ۱۰ میلیون آفریقایی را در مسیر به آمریکا کشتند

وی تصریح کرد‌: در سال ۱۴۹۲ میلادی یکی میلیون نفر بومی در آمریکا زندگی می‌کردند، اما حجم بالای کشتار آنها باعث شد جمعیت‌شان به ۳۰۰ هزار نفر کاهش پیدا کند؛ در حقیقت اروپایی‌ها در آمریکا دست به نسل‌کشی بومیان زدند،‌ ولی اگر کشتارها نبود، جمعیت بومیان آمریکا به ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیون در حال حاضر می‌رسید. 

محمدی گفت: به دلیل وضعیت کشاورزی خوب در آمریکا و زمین‌‌های زیاد و کمبود کارگر در آنجا، ۲۰ میلیون آفریقایی را به آمریکا آوردند که نیمی از آنها در مسیر سفر جان باختند و از همان زمان برده‌داری آغاز شد. 

وی گفت: آمریکا در ابتدا فقط ۱۳ ایالت بود، اما با کشتار بی‌رحمانه و تجاوزات و جنگ و خونریزی، تعداد ایالت‌ها به ۵۰ رسید و سرزمین اصلی را گسترش دادند. 

** سرنگونی سمبل آزادی در آمریکا یعنی حجم زیاد اعتراضات

وی گفت: مجسمه آبراهام لینکن که سمبل آزادی است روز گذشته توسط معترضین سرنگون شد که این موضوع نشان‌دهنده حجم اعتراضات ضدبی‌عدالتی است. 

کارشناس مسائل بین المللی گفت: تئودور روزولت در سال ۱۹۰۰ میلادی در یادداشتی به عنوان سیاست درهای باز و بهانه مبارزه با استعمار، استعمار نو را آغاز کرد که در حقیقت نشان‌دهنده تلاش آمریکایی‌ها برای تسلط در جهان بود و حتی بعدها نظریه ایالت جهانی که پایه اولیه شکل‌گیری سازمان ملل متحد بود را مطرح کردند. 

وی خاطرنشان کرد: نظریه «برادر بزرگتر» از طرف روزولت مطرح شد و اعلام کردند که پنج کشور برتر جنگ جهانی اول باید قدرت بلامنازع جهان بوده و برای دیگران تصمیم‌گیری کنند، در حقیقت این کار آنها بر نظریه لیبرالیزم مطرح شده است. 

** هم اکنون قدرت در آمریکا در اختیار ۵۰ خانوار است

محمدی گفت:‌ در زمان شکل گیری ایالات متحده فقط یکصد خانوار در این کشور قدرت داشتند و تلاش می‌کردند حاکمیت‌شان را بر دیگران مستولی کنند در حال حاضر تعداد آنها به ۵۰ خانوار کاهش پیدا کرده است؛ دو حزب جمهوریخواه و دموکرات هم از درون این خانوارها خارج شده‌اند. 

محمدی تصریح کرد: حقوق بشر ژست آمریکایی‌ها برای دنیاست این در حالی است که این موضوع در کنگره هم تصویب نشده و مصوبه‌ای هم در رعایت حقوق زنان ندارند.

وی تصریح کرد‌: در آمریکا فرهنگ برده‌داری همچنان وجود دارد و هم‌اکنون حتی مدرسه،‌کلیسا، رستوران و اتوبوس سیاه و سفید از یکدیگر جداست که این وضعیت در جنوب آمریکا بغرنج‌تر و نشان‌دهنده ظلم فاحش به سیاه‌پوستان است. 

** فروپاشی آمریکا بدتر از فروپاشی شوروی است

وی گفت:‌ تسخیر وال‌استریت که متولیان این جنبش به صراحت اعلام می‌کردند آن را از انقلاب اسلامی ایران یاد گرفته‌اند اعتراض به بی‌ عدالتی جامعه آمریکا بود اما سرکوب شد. 

وی با اشاره به قتل جورج فلوید آمریکایی گفت: این قتل کبریت زدن به انبار باروت مظالم چندین قرن گذشته در آمریکا و به ویژه به سیاه‌پوستان است که هم‌اکنون به انگلیس، فرانسه و آلمان و استرالیا تسری پیدا کرده است. 

وی گفت: اعتراضات در آمریکا انتقام الهی از قوم وحشی اروپایی است که من پیش‌بینی می‌کنم منجر به فروپاشی ایالات متحده آمریکا شود. 

وی در همین راستا افزود: این فروپاشی به مراتب بدتر از فروپاشی شوروی خواهد بود زیرا از دل فروپاشی شوروی، روسیه قوی و مقتدر و بافرهنگ به وجود آمد اما به دلیل فقدان‌های قومی و تمدنی در آمریکا، فروپاشی ایالات متحده می‌تواند منجر به نابودی کامل آن شود.

رسانه‌های آمریکا در حال مدیریت تصاویر تظاهرات‌ در ۲ هزار شهر کشورشان هستند

فؤاد ایزدی عضو هیأت علمی دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران در این نشست اظهار داشت: از نظر تعداد شرکت‌کننده و وسعت اعتراضات اخیر در آمریکا رکود جدیدی به ثبت رسیده است، در حالی که پیش از این، اعتراضات مربوط به جنبش وال‌استریت تبعات زیادی را برای آمریکا دربرداشت

** رسانه‌های آمریکا در حال مدیریت تصاویر تظاهرات‌ در ۲ هزار شهر کشورشان هستند

وی افزود: ۲ هزار شهر درگیر تظاهرات اخیر در آمریکا هستند و تصاویر پخش شده در رسانه‌های ایران بخشی از تصاویر پخش شده در رسانه‌های آمریکاست ضمن اینکه متأسفانه رسانه‌های ایران فقط به رسانه‌های آمریکایی مراجعه می‌کنند این در حالی است که آنها تصاویرشان را مدیریت شده پخش می‌کنند. 

13990405000459 Test NewPhotoFree - در نشست انجمن انقلاب اسلامی ایران| تاکید بر اقدام عملی بیانیه گام دوم و همدلی دانشگاه و مجلس برای رفع مشکلات

 

این خبر را هم ببینید:  مشکلات اجرایی کشور ناشی از حذف مردم است/ نباید مردم را از هم جدا کنیم

وی گفت: ‌دلیل حمله اخیر معترضین به شبکه تلویزیونی CNN و تجمع مقابل ساختمان آن، این بود که تظاهرات‌کنندگان متوجه شده بودند که CNN در حال مدیریت تصاویر تظاهرات‌هاست. 

ایزدی گفت: تظاهرات اخیر در آمریکا فراتر از سیاه‌پوستان است که ما حتی سفیدپوستان و رنگین پوستان و نسل دوم و سوم مسلمانان در این کشور هم می‌بینیم که در اعتراضات نقش پررنگی دارند. 

**جمعیت رنگین پوستان در حال غالب شدن در آمریکا هستند

وی گفت: حتی برخی مسلمانان حین تظاهرات نمازجماعت می‌خوانند و سیاه‌پوستان و سفیدپوستان برای حفظ امنیت آنان گردشان حلقه می‌زنند.

وی خاطرنشان کرد: سال ۱۴۹۲ میلادی کریستفکلمب آمریکا را کشف کرد اما در سال ۱۶۱۹ اولین کشتی از سیاه‌پوستان آفریقایی به آمریکا آورده شدند که بین ۳۰ تا ۷۰ درصد آنان مسلمان بوده و اسیر شده بودند.

وی گفت: هالیوود در آمریکا تصاویر مدیریت شده از سیاه‌پوستان این کشور را پخش می‌کند و حتی آنها را اقشاری بی‌فرهنگ، ضعیف، مستضعف و غیرفرهیخته نشان می‌دهد. 

وی افزود: اداره آمار آمریکا جمعیت رنگین‌پوستان در این کشور را تا سال ۲۰۴۵ جمعیت غالب و اکثریت اعلام کرده است و گفته است که ترکیب جمعیتی آنها تا ۲۵ سال آینده تغییر پیدا می‌کند که این روند از هم‌اکنون شروع شده است. 

** ۳۰ درصد جوانان آمریکا، حاکمیت‌شان را قبول ندارند

وی گفت:‌هم‌اکنون اکثریت نوزادانی که در آمریکا متولد می‌شوند رنگین‌پوست هستند، در سال ۲۰۲۰ اکثریت جوانان در آمریکا رنگین‌پوست هستند. 

وی گفت: نظرسنجی گالوپ در آمریکا نظرسنجی انجام داده و جوانان زیر سی سال آمریکایی گفته‌اند که حاکمیت فعلی را قبول ندارند چرا که مقامات این کشور خودبرتربین و نژادپرست هستند. 

عضو هیأت علمی دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران گفت: تفکر داروینی می‌گوید که موجود قوی‌تر باید باقی بماند و موجودات ضعیف باید از بین بروند و بر همین اساس آنها سیستم بازار آزاد را دنبال کرده و چیزی به عنوان بیمه تأمین اجتماعی و مرخصی استعلاجی در این کشور وجود ندارد، چرا که ساختار اصلی در آمریکا معتقد به تفکر داروینیسم هستند. 

وی افزود: رشد جمعیتی سفیدپوستان در آمریکا به دلیل رشد فساد و همجنس‌گرایی متوقف شده و تولیدمثل در آنها بسیار کم است.

** هزار میلیارد دلار هزینه نظامی آمریکا با وجود مشکلات مردم این کشور

وی با بیان اینکه هزینه نظامی آمریکا هم‌اکنون یک‌هزار میلیارد دلار در سال است که حتی از هزینه نظامی جمع کشورهایی نظیر روسیه، هند، چین و آلمان هم بیشتر است، گفت: مقامات آمریکایی حاضر نیستند این هزینه نظامی را کاهش دهند تا به مشکلات اجتماعی آمریکایی‌ها رسیدگی شود. 

وی با بیان اینکه پلیس آمریکا همواره خشن بوده و سعی می‌کند دعواهای قومی را با ابزار خشونت سرکوب کند، گفت: در آمریکا معتقدند که باید با خشونت زیاد مردم را کنترل کرد ضمن اینکه ما شاهد مصونیت پلیس آمریکا هستیم، این در حالی است که پلیس قاتلی که جورج فلوید را کشت، در ابتدا به قتل غیرعمد و سپس به قتل شبه‌عمد متهم شد و به نظر می‌رسد در نهایت هم به دنبال تبرئه کردن او هستند. 

ایزدی گفت: نهادهای امنیتی برتر در دنیا در آمریکا آموزش می‌بینند و به همین دلیل آمریکایی‌ها برای سرکوب شدید معترضین از قدرت سخت و نرم استفاده می‌کنند.

** ۴۵ میلیون سیاهپوست آمریکا با وجود ۲هزار شبکه فاقد شبکه تلویزیونی هستند

وی افزود: برخی کارها در دنیا فقط از جمهوری اسلامی برمی‌آید که می‌توانم به صادرات بنزین به ونزوئلا اشاره کنم. 

وی افزود: در طول چند هفته اخیر، تعدادی از اساتید آمریکایی به من اعلام کردند که نیازمند حمایت اجتماعی جمهوری اسلامی برای ادامه اعتراضات در آمریکا هستند. 

عضو هیأت علمی دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران گفت: اهمیت کار صورت گرفته در جمهوری اسلامی و انقلاب اسلامی و مقاومت چهل و یک ساله کشورمان در برابر آمریکا مهم است و چون ما به این موضوع عادت کردیم قدر آن را نمی‌دانیم. 

وی افزود: جمعیت سیاهپوستان آمریکا ۴۵ میلیون نفر است و ۲ هزار شبکه تلویزیونی و رادیویی در این کشور وجود دارد که سیاهپوستان حتی یک شبکه هم ندارند و دولت این کشور بنا ندارد مطالبه این اقلیت ۴۵ میلیون را پاسخ دهد. 

باید میزان مشارکت کنندگان در انتخابات آینده را به بالای ۵۰ درصد برسانیم

حمیدرضا حاجی‌بابایی رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی در این نشست اظهار داشت: طبق فرمایش بنیانگذار انقلاب اسلامی، مجلس در رأس امور است و این امر بالا و پائین ندارد، اما این سؤال باقی است که در طول چهل و یک سال اخیر آیا نمایندگان مجلس هم در رأس امور هستند؟ 

**فاصله بین مسئولان اجرایی ما با مردم فاصله قابل توجه است

وی افزود: نمایندگان مجلس نتوانسته‌اند در رأس امور بودنشان را اثبات کنند و شاید، باید دهه‌های مختلف کار و تمرین کرد تا شرایط عمومی و اجتماعی کشور به سمتی برود که از مجلس مقتدر بهره‌مند شویم. 

13990405000461 Test NewPhotoFree - در نشست انجمن انقلاب اسلامی ایران| تاکید بر اقدام عملی بیانیه گام دوم و همدلی دانشگاه و مجلس برای رفع مشکلات

 

این خبر را هم ببینید:  معاون اول رئیس جمهور سالروز استقلال ازبکستان را تبریک گفت

حاجی‌بابایی خاطرنشان کرد: من در ۶ دوره مجلس حضور داشته و سلایق و نگاه‌ها و کارکرد متفاوت مجلس را دیده‌ام. این در حالی است که مجلس از چند مشکل اساسی رنج می‌برد و متأسفانه نقش نمایندگان مجلس از نمایندگی مردم به سمت اجرا سوق داده شده است. 

نماینده مردم همدان در مجلس گفت: فاصله بین مسئولان اجرایی ما با مردم فاصله قابل توجه است که این خلأ را نمایندگان پر می‌کنند که حتی آنها از بخشدار هم به مردم نزدیک‌ترند

**احزاب، گروه‌های سیاسی و لابی‌ها نمایندگان مجلس را جذب می‌کنند

وی خاطرنشان کرد: سیستم مجلس ما پرورش‌دهنده نماینده نیست و مسیر نماینده را به سمت حوزه انتخابیه یا حزب و گروه  تصمیماتی که نمی‌تواند برای کشور راهگشا باشد می‌برد. 

حاجی‌بابایی خاطرنشان کرد: ۱۷۰ نماینده در مجلس یازدهم برای اولین بار وارد مجلس شده‌اند، هر چند که این موضوع در تمامی ادوار وجود داشته که حداقل دوسوم مجلس قبلی در مجلس جدید تغییر می‌کنند. 

وی گفت: احزاب، گروه‌های سیاسی و لابی‌ها بعد از ورود نماینده به مجلس از آنها استفاده می‌کنند و در حقیقت آنها نماینده را دراختیار خود می‌گیرند، این در حالی است که بعد از اینکه مردم به آن نماینده رأی جدیدی ندادند، ان جریانات با آن فرد دیگر کاری ندارد. 

**مجلس باید نماد مردم باشد 

حاجی‌بابایی گفت: من اشکال نمایندگانی که در مجلس دچار مشکل می‌شوند را در شخص آنها نمی‌بینم بلکه در مسیر نمایندگی می‌بینم.

وی گفت:‌ متأسفانه ما در کارها جوری موضوعات را تعریف کرده‌ایم که با تغییر افراد، مشکلات کشور حل نمی‌شود.

وی خاطرنشان کرد: ما باید مجلس را به شکلی بنا کنیم که مجلس نماد مردم باشد و برخی اوقات، مردم مجددا به یک فرد برای نمایندگی‌شان در مجلس رأی نمی‌دهند چرا او توان پاسخ به توقعات آنان را ندارد.

** باید میزان مشارکت کنندگان در انتخابات آینده را به بالای ۵۰ درصد برسانیم

وی گفت: مجلس یازدهم محکوم به موفقیت است و هیچ راهی ندارد، چرا که مردم در شرایط این دوره از مجلس را شکل داده‌اند که با تحریم، اقتصاد افسارگسیخته و دوران پساکرونا با آن مواجه هستند. 

وی گفت: مجلس یازدهم باید در طول یکسال آینده سرمایه اجتماعی کشور را از ۴۲ درصد مشارکت‌کنندگان در انتخابات اخیر، به بالای ۵۰ درصد برسانیم. 

حاجی‌بابایی افزود: حرف اول مردم در کشور عدالت اجتماعی است و آنها علاقمند هستند که ببینند وقتی پنج نفر استخدام شده‌اند همگی آنها شایسته‌تر از آنها بوده‌اند و وقتی مسئولی برای تصدی پستی انتخاب شده قطعا براساس شایسته‌سالاری بوده است. 

وی تصریح کرد: ظلم و عدل اساس ریشه‌ای مسائل اجتماعی در کشورهاست. 

** بیانیه گام دوم انقلاب بخشی از توقعات مقام معظم رهبری از مسئولان

وی گفت:‌ باید در کشورمان به این جمع‌بندی برسیم که هر کس به هر جایی که می‌تواند با شرایط حاکمیت و شایستگی برسد نه اینکه رفتار دلخواهانه داشته باشیم. 

وی در پایان گفت:‌ بیانیه گام دوم انقلاب یعنی اینکه مسئولان ضعف داشته‌اند و موارد مطروحه در این بیانیه، توقع رهبر معظم انقلاب از همه مسئولان و مدیران است. 

۷۰ درصد قوانین برنامه پنج ساله اجرایی نشده

علیرضا منادی سفیدان رئیس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی در این نشست اظهار داشت: تا زمانی که مردم در رأس امور باشند مجلس هم در رأس امور است اما این موضوع فراز و نشیب دارد.

**باید علم در رأس امور باشد

وی افزود: اگر تمامی کمیسیون‌های تخصصی مجلس عملکرد قوی داشته باشند فرآیند نهایی آن هم موجب عملکرد مثبت پارلمان خواهد شد که در آن صورت مجلس در رأس امور است.

13990405000460 Test NewPhotoFree - در نشست انجمن انقلاب اسلامی ایران| تاکید بر اقدام عملی بیانیه گام دوم و همدلی دانشگاه و مجلس برای رفع مشکلات

 

رئیس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ۳۰ دستگاه و ۳۰ قانون مهم ارتباط تنگاتنگی را با کمیسیون آموزش مجلس دارند این در حالی است که این کمیسیون با وزارتخانه‌های آموزش و پرورش، علوم، بهداشت، کار و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ارتباط مستقیم دارد.

منادی سفیدان گفت: باید کمک کنیم علم در رأس امور باشد که اگر اینگونه باشد همه موضوعات صحیح خواهد شد.

** جایگاه چهاردهم ایران در دنیا در جدول میزان آسیب‌های کرونا

وی افزود: قدرت برتر در دنیا هم‌اکنون علم است و به همین دلیل باید در جمهوری سلامی علم، دانش و فناوری توسعه پیدا کند.

رئیس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی گفت: اقتصاد ایران هم‌اکنون در جایگاه شانزدهم دنیا است  رتبه کشورمان در بخش علم هم در جایگاه چهاردهم است.

منادی سفیدان گفت: میزان آسیب اقتصادی کرونا به اقتصاد دنیا ۴.۴ تریلیون دلار برآورد شده که ۱.۲ تریلیون دلار آن مربوط به آمریکا است. ضمن اینکه رتبه ایران از آسیب‌های اقتصادی در دنیا هم در جایگاه چهاردهم است.

وی افزود: بانک جهانی اقتصادی اعلام کرده که اقتصاد ایران در اثر کرونا ۶درصد کرونا خواهد شد.

** ۷۰ درصد قوانین برنامه‌ پنج ساله بر زمین باقی مانده

رئیس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی افزود: ۱۲۳۰ حکم در قانون برنامه ۵ ساله ششم توسعه وجود دارد که ۱۱۳ حکم آن مربوط به کمیسیون آموزش است.

وی تصریح کرد: قانون اهداف و وظایف وزارت آموزش و پرورش مربوط به سال ۱۳۶۶ است. این در حالی است که در زمان تصویب آن قانون برنامه‌ای برای آموزش مجازی در کشور وجود نداشت و حتی اقدام مقابله‌ای برای مبارزه با جنایت سند ۲۰۳۰ نداشتیم.

منادی سفیدان اظهار داشت: ۳۰ درصد قوانین برنامه ۵ ساله توسعه در کشور اجرا می‌شود و متأسفانه ۷۰ درصد این قوانین در زمین می‌ماند.

** در سال ۹۲ میزان سود صادرات ایران و چین یکسان بود

وی افزود: در سال ۹۱ یا ۹۲ چینی ها ۳ هزار میلیارد دلار صادرات داشتند که با سود ۳ تا ۴ درصدی استحصال شده از این میزان در نهایت ۱۲۵ میلیارد دلار سود صادرات نصیب‌شان می‌شد. این در حالی است که در همان سال صادرات میعانات گاز و نفت ایران حدود ۱۲۵ میلیارد دلار بوده است.

** ارزش دارایی‌های امیرمنصور آریا ۲۰ هزار میلیارد تومان شده

منادی سفیدان گفت: امیرمنصور آریا که ۳ هزار میلیارد تومان وام از بانک‌ها گرفته بود اعدام شد این در حالی است که دارایی‌های او برای جبران این وام‌ها توسط دولت مصادره شد و ارزش دارایی او که در اختیار دولت است هم اکنون به ۲۰  هزار میلیارد تومان رسیده است این در حالی است که مشکل او فقط متوقف کردن بانک‌ها بوده و اعلام کردند که پول‌ها را حیف کرده است نه میل.

وی تصریح کرد: درآمد سال جاری ایران ۴۰۰ میلیارد دلار است. این در حالی است که ترکیه در سال فقط ۸۰ میلیارد دلار درآمد دارد.

رئیس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی افزود: در کشور باید مجلس و دولت هم‌دل باشند به همین جهت باید بکوشیم در یک سال باقیمانده کار دولت پیش برود.

منادی سفیدان گفت:‌ هیچ دولتی در دنیا دل خوشی ندارد که مجلس بر آن نظارت کند. 

** ۹۵ درصد بودجه سالیانه مربوط به حقوق‌هاست

وی افزود: ۷۰۰ هزار میلیارد تومان بودجه سالیانه ایران است که ۹۵ درصد آن مربوط به حقوق‌ها است. این در حالی است که کارمندان دولت فقط ۲۰ دقیقه کار مفید انجام می‌دهند.

رئیس کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی گفت: در ژاپن فقط ۳۱۳ هزار کارمند وجود دارد اما در ایران این میزان بین ۴ تا ۵ میلیون نفر است.

منادی سفیدان تصریح کرد: شفافیت در کشور بسیار مفید است که در همین راستا اموال نماینده باید بسیار روشن باشد.

مجلس باید توطئه نقدینگی را سریعاً رفع کند

مصطفی ملکوتیان عضو هیأت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران در این نشست اظهار داشت: مجلس می‌تواند در عموم مسائل براساس اصول قانون اساسی قانون وضع کند. 

** مجلس باید با رفع خلا‌ءهای قانونی در راس امور بودن را ثابت کند

وی افزود:‌ مجلس از طریق تصویب قوانین و پر کردن خلاء‌های قانونی و همواره کردن راه پیشرفت و تعالی کشور در رأس امور باشد.

13990405000463 Test NewPhotoFree - در نشست انجمن انقلاب اسلامی ایران| تاکید بر اقدام عملی بیانیه گام دوم و همدلی دانشگاه و مجلس برای رفع مشکلات

 

این خبر را هم ببینید:  قم پایتخت فرهنگ و هنر مساجد شد/صالحی: رویداد فهما بر جریان‌های فرامسجدی اثرگذار شود

عضو هیأت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران  درباره وظیفه مجلس انقلابی تصریح کرد: از نظر ثروت بالقوه در ایران کشورمان مقام پنجم دنیا را در اختیار دارد این در حالی است که با داشتن ۱۶۸ نوع مواد معدنی جایگاه بسیار مطلوبی در دنیا د اریم. ضمن اینکه جایگاه اول گاز دنیا، جایگاه اول نفت و گاز دنیا، جایگاه دوم روی دنیا، جایگاه اول نیکل در دنیا از آن جمهوری اسلامی است و در مجموع ۷ درصد منابع معدنی دنیا با وجود یک درصد دنیا در اختیار کشورمان است.

** توطئه نقدینگی را در مجلس رفع کنیم

ملکوتیان گفت: توطئه نقدینگی در کشور وجود دارد در حالی که در بسیاری از کشورها چنین توطئه‌ای وجود ندارد و آنها این رویه را مدیریت کرده‌اند.

وی افزود: کشورهای خارجی توانسته‌اند توطئه نقدینگی را با تصویب قوانین حل کنند.

عضو هیأت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران گفت:‌ مجلس باید توطئه نقدینگی را از طریق تنظیم سند و مجموعه‌ای از قوانین ریز و درشت رفع کند و کاری کند که نقدینگی به سمت تولید و اشتغال حرکت کند.

نمایندگان مجلس فقط ۲ تا ۳ هفته اول به حرف‌های کارشناسان گوش می‌دهند

حسن بنیانیان رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای عالی انقلاب فرهنگی در این نشست اظهار داشت: یکی از مشکلات مجلس به غرور نمایندگان آن بازمی‌گردد زیرا آنها فقط ۲ تا ۳ هفته اول به حرف مردم و کارشناسان گوش می‌دهند. 

** نمایندگان مجلس استقبالی از کمیسیون فرهنگی نشان نمی‌دهد

وی افزود: باید بکوشیم فرهنگ جامع را در کشور ارتقا دهیم و نباید نگاه به مباحثات فرهنگی در مجلس محدود به کمیسیون فرهنگی شود. این در حالی است که عضویت نمایندگان در این کمیسیون هم به سختی است و استقبالی از آن صورت نمی‌گیرد.

13990405000462 Test NewPhotoFree - در نشست انجمن انقلاب اسلامی ایران| تاکید بر اقدام عملی بیانیه گام دوم و همدلی دانشگاه و مجلس برای رفع مشکلات

 

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: ‌نباید کار کمیسیون فرهنگی مجلس فقط بررسی مشکلات این فیلم و آن کتاب و موسیقی باشد. بلکه باید در کلیت مجلس، فرهنگ آموزش و پرورش و کار ارتقا پیدا کند.

**فرهنگ کار، علم، آموزش و تولید در کشور وجود ندارد

بنیانیان تصریح کرد: مشکلات کشور با تصویب قوانین حل نمی‌شود زیرا مشکل اصلی کشور فرهنگ است و عملاً فرهنگ کار، علم، آموزش و تولید وجود ندارد.

وی افزود: رئیس مجلس باید ۴ تا ۵ مغز متفکر فرهنگی را به عنوان مشاور خود انتخاب کند تا فرهنگ موجود در مجلس، کمیسیون‌ها و قوه مقننه تغییر پیدا کند نه اینکه سازنده فیلم تبلیغاتی‌اش را مشاور فرهنگی کند.

طرح‌های عملیاتی و اجرایی دانشگاه‌ها را به نمایندگان مجلس می‌دهیم

محمدرضا مجیدی دبیرکل بین‌المجالس آسیایی در این نشست اظهار داشت: ارتباط جامعه و دانشگاه باید مستمر و منظم باشد هرچند که قبلاً بحث ارتباط دانشگاه با صنعت وجود داشت اما اهمیت ارتباط دانشگاه با جامعه برای رفع مشکلات از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

**امیدآفرینی یکی از دغدغه‌های بیانیه گام دوم انقلاب است

وی با تأکید برآنکه دانشگاه باید در خدمت جامعه باشد، افزود: دانشگاه باید بتواند با استفاده از نظرات، پیشنهادات و راهکارهای برون‌رفت از مشکلات کمک شایانی به جامعه کند و این وظیفه بر عهده نخبگان و اعضای هیأت علمی است.

دبیرکل بین‌المجالس آسیایی تصریح کرد: امیدآفرینی یکی از دغدغه‌ها و مسائل مهم در بیانیه گام دوم انقلاب است.

** باید طرح‌های عملیاتی و اجرایی در دانشگاه‌ها پخته شود

مجیدی خاطرنشان کرد: باید طرح‌های عملیاتی و اجرایی در دانشگاه‌ها پخته شده و به نمایندگان مجلس داده شود تا آنها بتوانند در موضوعات تقنینی و نظارتی از آن استفاده کنند.

وی در پایان گفت: ‌باید مجلس یازدهم کلید ارتباط با انجمن‌های علمی را برای توسعه ارتباط بیشتر با دانشگاه بزند و این آمادگی در نخبگان علمی برای رفع مشکلات جامعه و مشاوره‌های کارشناسی وجود دارد.

انتهای پیام/