پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

اخبار ویژه سرخط اخبار روز

درخواست مخاطبان «فارس من» برای تفحص از صندوق توسعه ملی/ عضو کمیسیون بودجه: گزارش عملکرد ۸ ساله صندوق را می‌گیریم

به گزارش جامعه نیوز:

 درخواست مخاطبان «فارس من» برای تفحص از صندوق توسعه ملی/ عضو کمیسیون بودجه: گزارش عملکرد ۸ ساله صندوق را می‌گیریم

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، جمعی از مخاطبان خبرگزاری فارس با ثبت سوژه ای در سامانه «فارس من»، خواستار ورود مجلس شورای اسلامی به عملکرد صندوق توسعه ملی و تحقیق و تفحص از این صندوق شده‌اند.

این مخاطبان، بر لزوم شفاف‌سازی عملکرد صندوق توسعه ملی در دولت قبل، به ویژه در زمینه برداشت‌های صورت گرفته تاکید کرده اند.

جعفر قادری نماینده مردم شیراز و عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، در خصوص این مسئله اظهار داشت: با توجه به وجود یک هیات بازرسی مرکب از «دیوان محاسبات، سازمان بازرسی کل کشور و اداره کل حسابرسی وزارت اقتصاد» در ساختار صندوق، به نظر می‌رسد نیاز به انجام تحقیق و تفحص نیست و این هیات مسئولیت نظارت بر عملکرد صندوق را برعهده دارد و ضمن بررسی تمام مسائل، ریز اطلاعات را در اختیار مجلس شورای اسلامی قرار می‌دهد.

وی در خصوص عملکرد صندوق توسعه ملی در ۸ سال اخیر گفت: در سال‌های اخیر برای مسائل مختلف مجوز برداشت از صندوق را گرفته اند و رهبر انقلاب هم برای حل مشکلات کشور و برای معطل نماندن مسئولان غالبا مجوز داده‌اند، اما آنچه مهم است این است که برداشت کردن دولت‌ها از صندوق‌ها باید سخت‌تر شود تا به این ذخیره، به چشم یک قلک نگاه نکنند و مانند تجربه سال های گذشته، دائما رهبری را تحت فشار قرار ندهند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس خاطرنشان کرد: در گزارش‌هایی که هیات بازرسی صندوق توسعه ملی به کمیسیون برنامه و بودجه ارائه کرده، مجوزهای برداشت و مصرف را نیز ارائه کرده‌اند و به عنوان مثال در خصوص نحوه توزیع اعتبار یک میلیارد یورویی برداشت‌ شده برای مقابله با بیماری کرونا، توزیع این اعتبارات خیلی عادلانه نبوده است.

این خبر را هم ببینید:  لوایح قضایی با رویکرد فسادزدایی تدوین می‌شود/ تدوین پیش‌نویس لایحه «اصلاح پاره‌ای از قوانین مربوط به عدلیه»

قادری خاطرنشان کرد: یک مورد تخلف هم در خصوص اختصاص بخشی از این اعتبارات به دانشکده فناوری‌های نوین دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی مشاهده شد که بعد از رسانه‌ای شدن ماجرا و برخوردی که صورت گرفت، این اعتبار را به صندوق بازگرداندند و از محل دیگری به آن دانشکده کمک کردند.

وی با بیان اینکه با وجود هیات بازرسی متشکل از سه قوه خلاء خاصی برای تحقیق و تفحص از صندوق مشاهده نمی‌شود، گفت: در نظر داریم در هفته ها یا ماههای آینده، گزارش جامعی در خصوص عملکرد صندوق توسعه ملی در ۸ سال اخیر از هیات بازرسی صندوق دریافت کنیم.

انتهای پیام/


LEAVE A RESPONSE

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *