پایگاه خبری جامعه نیوز دیگر بروز رسانی نمی شود و از این پس اخبار را در پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین دنبال کنید - رفتن به پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین
خون مصرفی درایران جزو سالم ترین خون ها در دنیاست - پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

اخبار ویژه

خون مصرفی درایران جزو سالم ترین خون ها در دنیاست

به گزارش جامعه نیوز:

 خون مصرفی درایران جزو سالم ترین خون ها در دنیاست

به گزارش گروه سلامت خبرگزاری فارس، بشیر حاجی بیگی، سخنگوی سازمان انتقال خون به مناسبت روز جهانی هپاتیت مصادف با ۷ مرداد ماه جاری بیان کرد: در منطقه مدیترانه شرقی و آسیای میانه، کشور ما با برخورداری از بهترین شاخص‌های سلامت خون و کمترین میزان شیوع عفونت‌های منتقله از خون از جمله هپاتیت B و C و با افزایش شاخص اهداکنندگان مستمر خون، استفاده از کیت‌های غربالگری استاندارد، بهره گیری از سیستم اتوماسیون، اجرای روش‌های بهینه تولید در مراکز انتقال خون سراسر کشور سرآمد این کشورهاست.

وی ادامه داد:میزان شیوع هپاتیت در جمعیت اهداکنندگان خون با فرهنگسازی، آموزش و ارتقای فرآیند‌های انتخاب اهداکننده و اجرای برنامه خودحذفی محرمانه و حذف خون جایگزین، ۱۰ برابر کمتر از جمعیت عمومی کشور است.

 حاجی بیگی افزود: نرخ شیوع هپاتیت B و C در میان اهداکنندگان خون در ایران پایین‌ترین نرخ در منطقه مدیترانه شرقی(EMRO)  است و به ترتیب در هپاتیت B حدود ۳۶ نفر درصد هزار و در هپاتیت C تعداد ۱۶  نفر در صد هزار اهدا کننده خون است. این در حالی است که  نرخ هپاتیت B و C در میان اهداکنندگان در برخی از کشورهای منطقه به ترتیب  در حدود ۵  و ۳ درصد است.

مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان انتقال خون  ایران را جزو شش کشور منطقه مدیترانه شرقی دانست که غربالگری هپاتیت B را بر روی تمامی خون‌های اهدایی انجام می‌دهد.

وی تاکید کرد: سازمان انتقال خون ایران، برنامه ریشه کنی هپاتیت C را در بین اهداکنندگان خون در پیش گرفته و به دنبال رسیدن به خطر صفر هپاتیت B در سال‌های آتی است و باید به روزی برسیم که مطمئن باشیم هیچ رخداد هپاتیت B و C متعاقب تزریق خون در کشور بروز نمی‌کند.

این خبر را هم ببینید:  جریان غرب‌گرا همواره از کسانی که میان امام و امت فاصله ایجاد می‌کنند حمایت کرده است

حاجی بیگی با اشاره به وجود دو میلیون نفر مبتلا به ویروس هپاتیت B مزمن و کمتر از ۳۰۰ هزار نفر مبتلا به هپاتیت C مزمن در کشور، گفت: در حال حاضر با توجه به واکسیناسیون نوزادان علیه هپاتیت B، آمار هپاتیت B رو به کاهش است و این شیب کاهشی، آرامش اطمینان بخشی را برای عزیزان مصرف کننده خون و فرآورده‌های آن در کشور به دنبال دارد.

سخنگوی سازمان انتقال خون تاکید کرد: خون‌هایی که از نظر هپاتیت و HIV در مراکز انتقال خون شناسایی می‌شوند از چرخه انتقال خون خارج می‌شود.

حاجی بیگی با اشاره به وجود ۲۹۰ میلیون نفر مبتلا به هپاتیت که حتی از بیماری خود اطلاع ندارند گفت: در روز جهانی هپاتیت، از مردم سراسر جهان خواسته شده است که  آگاهی‌های عمومی در این راستا ارتقا دهند تا بتوانند این میلیونها نفر را شناسایی کنند.

وی افزود: به همین منظور شعار روز جهانی امسال “پیدا کردن میلیونها گم شده ” find the “missing millions» است.با انجام واکسیناسیون هپاتیت بی(HBV) در کشور توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سال ۱۳۷۲و رعایت اصول خود مراقبتی در اهداکنندگان مستمرخون در کشورگام مهمی در جهت افزایش ضریب امنیت و سلامت خون در جامعه و اهدا کنندگان خون برداشته شده است.

سخنگوی سازمان انتقال خون ابراز امیدواری کرد: با اجرای طرح واکسیناسیون هپاتیت B در میان اهدا کنندگان مستمر خون در کشور که با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی انجام شد، میزان شیوع هپاتیت بی (HBV) در بین اهداکنندگان مستمر خون  در کشور تا سال ۱۴۰۰ به صفر برسد.

وی علت شیب کاهشی در میزان شیوع هپاتیت B در میان جمعیت اهدا کنندگان خون، انتخاب اهدا کنندگان سالم توسط مراکز انتقال خون و حضور اهداکنندگان مستمر خون دانست.

این خبر را هم ببینید:  ایستادن دولت مقابل مصوبات مجلس خلاف قانون اساسی است

حاجی بیگی متذکر شد: هم اکنون خون مصرفی در کشور با توجه به حضور اهداکنندگان مستمر خون در مراکز انتقال خون جزو سالم ترین خونها در دنیاست و ضریب امنیت و سلامت خون در ایران بسیار بالاست.

انتهای پیام/