رفتن به بالا

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

تعداد اخبار امروز : 5 خبر


  • دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الإثنين ۵ شوال ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 17 May

به گزارش جامعه نیوز:  خوش‌چشم: فاش‌کنندگان مصاحبه ظریف به‌دنبال کوتاه‌آمدن نظام از مواضع خود هستند/ مسئله نفوذ جدی و نادیده گرفتن آن خیانت به منافع ملی است به گزارش گروه دیگر رسانه‌های خبرگزاری فارس، روزنامه جام جم گفت‌وگویی با سیدمصطفی خوش‌چشم، تحلیلگر مسائل سیاسی و بین‌الملل انجام داده است که بخش‌های مهم آن در ادامه […]

به گزارش جامعه نیوز:

 خوش‌چشم: فاش‌کنندگان مصاحبه ظریف به‌دنبال کوتاه‌آمدن نظام از مواضع خود هستند/ مسئله نفوذ جدی و نادیده گرفتن آن خیانت به منافع ملی است

به گزارش گروه دیگر رسانه‌های خبرگزاری فارس، روزنامه جام جم گفت‌وگویی با سیدمصطفی خوش‌چشم، تحلیلگر مسائل سیاسی و بین‌الملل انجام داده است که بخش‌های مهم آن در ادامه می‌آید.

فاش‌کنندگان مصاحبه ظریف به‌دنبال کوتاه‌آمدن نظام از مواضع خود هستند

– در شرایط فعلی که آمریکا به برداشتن همه تحریم‌ها رضایت نمی‌دهد طرفداران برجام به دنبال این هستند که سرسختی نظام را در استیفای منافع ملی از طریق برداشته شدن تحریم‌ها تضعیف کنند و با فشار منفی روی جناح مقابل آنها را منفعل کرده و مجبور کنند از فشار و مقاومت برای برداشته شدن «همه ‌تحریم‌ها» کوتاه بیایند تا صرفا مذاکره پیش برود.

– فاش‌کنندگان این مصاحبه، مشخصا با این تهدید که اگر مذاکرات شکست بخورد تقصیر مخالفان داخلی برجام است به دنبال این هستند که نظام از مواضع خود کوتاه بیاید.

– جای تاسف دارد که چرا حامیان برجام به جای فشار آوردن بر جریان‌های داخلی به دنبال یافتن راهی برای تحت‌فشار گذاشتن آمریکایی‌ها نیستند.

کارت ظریف به نفع گزینه کارگزاران سوزانده شد

– اگر برجام کارایی داشت و محمدجواد ظریف در انتخابات کاندیدا می‌شد همه این‌گونه برداشت می‌کردند که انتشار این فایل صوتی، یک پروژه کاملا مشخص به نفع آقای ظریف بوده است. به همین دلیل او مجبور شد تحت فشارها اعلام کند کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری نخواهد بود.

– احتمال دیگر این است که در یک اقدام درون جناحی بین کارگزاران و اصلاح‌طلبان، سعی شده است با سوزاندن کارت آقای ظریف، فرصت و سکویی برای گزینه کارگزاران در انتخابات ریاست‌جمهوری فراهم شود.

این خبر را هم ببینید:  حضور رئیس قوه قضاییه در مراسم یادبود سردار حجازی

اظهارات ظریف تاثیر منفی بر آینده همکاری‌های تهران – مسکو خواهد داشت

– اظهارات ظریف علیه روسیه تاثیر منفی بر آینده همکاری‌های تهران – مسکو  بخصوص در مذاکرات  وین  خواهد داشت.

– در دیپلماسی، مقاطعی وجود دارد که نیاز است کشورهای همسو ر‌ا تمام قد با خودمان همراه کنیم و پس از این اظهارات وزیر خارجه، روسیه احتمالا در چنین لحظاتی با ایران همراهی تمام و کمالی نخواهد داشت.

– وقتی کشوری متهم به شکست پروژه یک کشور دیگر می‌شود طبیعتا این اتهام تاثیرات منفی خود را خواهد گذاشت. 

– دولت آینده احتمالا در ماه‌های ابتدایی خود باید وقت و انرژی زیادی برای رفع تبعات اظهارات وزیر خارجه بگذارد تا شاید بتواند وضعیت روابط دو کشور را به حالت قبل از این مصاحبه برگرداند.

مساله نفوذ بسیار جدی است

– سرقت اسناد هسته‌ای و همین‌طور خرابکاری‌ها در نطنز، شهادت دکتر فخری‌زاده و درز این فایل به رسانه‌های ضد ایرانی، همگی نشان‌دهنده این هستند که مساله نفوذ بسیار جدی است و نادیده گرفتن آن خیانت به منافع ملی و پاک کردن صورت مساله از سوی نفوذکنندگان است.

– دستگاه‌های اطلاعاتی باید تمام جزئیات لو رفتن فایل را برای مردم آشکار و مقصران را بدون اغماض و سیاسی‌بازی به مردم معرفی کنند.

هیچ چشم‌انداز مثبتی در زمینه برجام دیده نمی‌شود

– با توجه به اصرار مقامات آمریکا به زیاده‌خواهی‌های خود، هیچ چشم‌انداز مثبتی در زمینه برجام دیده نمی‌شود.

– انتشار مصاحبه ظریف و مظلوم‌نمایی‌ها در این مصاحبه می‌تواند اقدامی برای توجیه شکست این مذاکرات در آینده نزدیک باشد. 

انتهای پیام/


اخبار مرتبطتبلیغات

جديدترين خبرها