رفتن به بالا

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • سه شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۹
  • الثلاثاء ۱۲ جماد ثاني ۱۴۴۲
  • 2021 Tuesday 26 January
اوقات شرعی

به گزارش جامعه نیوز: خوشی‌های دنیا در برابر لذات اخروی ناخالص است به گزارش خبرنگار حوزه مسجد و هیأت خبرگزاری فارس، مرحوم ‌آیت‌‌الله حاج آقا مجتبی تهرانی (ره) در یکی از سخنرانی‌های خود، به موضوع «ناخالص‌بودن خوشی‌ها در دنیا» پرداخت که در ادامه می‌خوانید: خوشی‏‌ها یا ناخوشی‌‏هایی که در دنیا می‌‏بینیم، همه‏ برای ارائه درک […]

به گزارش جامعه نیوز:

خوشی‌های دنیا در برابر لذات اخروی ناخالص است

به گزارش خبرنگار حوزه مسجد و هیأت خبرگزاری فارس، مرحوم ‌آیت‌‌الله حاج آقا مجتبی تهرانی (ره) در یکی از سخنرانی‌های خود، به موضوع «ناخالص‌بودن خوشی‌ها در دنیا» پرداخت که در ادامه می‌خوانید:

خوشی‏‌ها یا ناخوشی‌‏هایی که در دنیا می‌‏بینیم، همه‏ برای ارائه درک خوشی‏‌ها و ناخوشی‌‏های قیامت است. امّا یادآور می‌‏شود که این‌‏ها ناخالص و آن‌ها خالص است. لذّات بهشتی و دردهای اُخروی خالص است. امکان درک لذّات و دردهای اُخروی برای انسان وجود ندارد و ما از آن‌ها هیچ نمی‌‏فهمیم؛ لذا با نشان دادن همین مقدار خوشی و ناخوشی دنیایی که به ذهن ما نزدیک است، برای نعمت‏‌ها و عذاب‌‏های اُخروی استدلال می‌‏کند.

«وَ أَرَاهُمْ طَرَفاً مِنَ الْآلَامِ لِیَسْتَدِلُّوا بِهِ عَلَى مَا وَرَاءَهُمْ مِنَ الْآلَامِ الْخَالِصَهِ الَّتِی لَا یَشُوبُهَا لَذَّهٌ»، قسمی از دردها را در دنیا نشان‌شان داد، برای اینکه برای آن‌ها استدلال کند به آنچه ماورای این‌‏هاست. دردهای خالصی که رگه‌ای لذّت در آن نیست. ‌هان آگاه باشید! و آن، آتش است.

طَرَف؛ یعنی گروهی. امام‌‏علی(ع) تعبیر به طَرَف می‏‌کند تا بفرماید بخشی از دردها را در دنیا نشان انسان داده‏‌اند تا نسبت‌به آنچه ماورای این‌‏هاست، استدلال کند.

این سخنرانی را اینجا بشنوید:

 

انتهای پیام/

 


این خبر را هم ببینید:  امکان برگزاری مراسم عزاداری ماه محرم در فرهنگسراهای شهرداری

اخبار مرتبطتبلیغات

جديدترين خبرها