پایگاه خبری جامعه نیوز دیگر بروز رسانی نمی شود و از این پس اخبار را در پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین دنبال کنید - رفتن به پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین
خشکسالی و تنش آبی؛ رنج کهگیلویه و بویراحمدی‌ها برای وزارت نیرو قابل تحمل است؟ - پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

سرخط اخبار روز

خشکسالی و تنش آبی؛ رنج کهگیلویه و بویراحمدی‌ها برای وزارت نیرو قابل تحمل است؟

به گزارش جامعه نیوز:

 خشکسالی و تنش آبی؛ رنج کهگیلویه و بویراحمدی‌ها برای وزارت نیرو قابل تحمل است؟

به گزارش خبرگزاری فارس از یاسوج، طبق آمارهای اداره کل هواشناسی میزان بارش‌های سال زراعی ۱۳۹۹_۱۴۰۰ در شهر یاسوج ۵۴۷.۳، سی‌سخت ۵۷۰.۱، دوگنبدان ۴۸۷.۷، دهدشت ۴۳۳.۹ و لیکک ۴۳۴.۱ میلی‌متر بوده که میانگین استانی بارش‌ها ۵۱۰.۸ میلی‌متر است، این در حالی است که میانگین استانی بارش‌های ۹۸_۹۹، ۵۷۶.۵ میلی‌متر بوده است.

بارش در استان ۲۰ و در یاسوج مرکز کهگیلویه و بویراحمد ۳۲ درصد کاهش داشته تا مسئله خشکسالی در کهگیلویه و بویراحمدی که ۱۰ درصد آب کشور را در اختیار دارد و  به لحاظ بارش باران دومین استان بعد از استان های شمالی است جدی و جدی‌تر شود.

معاون عمرانی استاندار کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه تنش آبی در استان جدی است، از کاهش ۴۰ درصدی حجم آب سد شاه قاسم ابراز نگرانی کرد و گفت: ۱۲۵ روستا و مناطق عشایری با تنش آبی مواجه هستند.

وی با اشاره به کاهش بارندگی‌ها گفت: این وضعیت بارش‌ها و میزان بارش برف که نسبت به سال گذشته کاهش یافته است باید این شرایط را مدیریت کرد.

علی شهابی نسب رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان نیز در این نشست، اظهار داشت: ۳۴ میلیارد تومان برای رفع تنش آبی روستاهای استان اختصاص یافت.

پیشرفت لاک‌پشتی پروژه‌های سدسازی

اما چند سالی است که پروژه‌‌های آبی فراوانی در سطح استان در دست مطالعه و اجرا است اما روند احداث آنها یا آغاز نشده یا هم لاک‌پشتی در حال حرکت است.

سد تنگ سرخ که در دولت نهم و دهم با هدف تامین آب شرب و کشاورزی یاسوج کلنگ‌زنی شد با گذشت چند سال فقط ۳۴ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

این خبر را هم ببینید:  رایزنی وزیر خارجه قزاقستان با همتایان چینی و قرقیز

سد آبریز در شهرستان کهگیلویه که می‌تواند مشکل آب شهرهای کهگیلویه را حل کند هنوز کلنگ‌زنی نشده و مسئولان استانی از دولت می‌خواهند با اختصاص اعتبار از ماده ۵۶ و ۲۳ آن را به مردم دیار بلادشاپور هدیه کنند.

موحد در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه احداث سد آبریز می تواند بارقه امیدی در حوزه کهگیلویه و منطقه جنوب باشد، اظهار داشت: به گفته مسئولان  و کارشناسان وزارت نیرو دو ویژگی کیفیت آب که می توان از آن به عنوان آب معدنی استفاده کرد و اینکه خروجی آب با دهانه سد کمتر از ۲ کیلومتر فاصله دارد یک وضعیت استثنائی است.

وی تاکید کرد: بدون شک احداث این سد یکی از راه های برون رفت چرام و کهگیلویه از وضعیت فعلی و ایجاد اشتغال پایدار است، انتظار داریم وزیر نیرو دستور ویژه را در خصوص دریافت ماده ۲۳ برای این پروژه را صادر کنند.

سد سقاوه هم وضعیتی مانند سد آبریز دارد و نیازمند تامین اعتبار از این ماده است.

اما به غیر از پروژه‌های سدسازی که بدون شک چندین سال دیگر هم به طول می‌انجامد تا به سرانجام برسند پروژه‌های آبی دیگری در شهرستان‌ های استان در حال انجام است که اگر به موقع به بهره‌برداری می‌رسیدند می‌توانستند در این بحران خشکسالی و تنش آبی به کمک استان بیایند.

تنش آبی در شهرستان‌های کهگیلویه بزرگ

آبرسانی به چهار شهر کهگیلوبه بزرگ پروژه‌ای است که سال‌ها طول کشیده است.نماینده مردم شهرستان‌های کهگیلویه، لنده، چرام با اشاره به تنش آبی در شهرستان‌های کهگیلویه بزرگ خواستار بهره برداری از پروژه آبرسانی به ۴ شهر (دهدشت، سوق، چرام و لنده ) از سد کوثر تا پایان این شد و گفت: دولت دوازدهم در سفر به کهگیلویه و بویراحمد برای به بهره برداری رسیدن این پروژه قول مساعد داده بود.

این خبر را هم ببینید:  رهبر انقلاب در پی اصرار سیدحسن خمینی نظر کارشناسی خود را فرمودند

حجت‌الاسلام موحد خطاب به اردکانیان گفت: دستور اختصاص ۲۰ میلیارد تومان جهت تحرک بیشتر این پروژه را صادر کردید اما متاسفانه نه تنها این مهم عملیاتی نشد بلکه از ۲۲ کیلومتری که آب به شهر دهدشت می‌رسید تنها ۴ کیلومتر انجام شده که این موضوع برای بنده به عنوان نماینده مردم قابل قبول نیست.

وی با تاکید بر اینکه حدود ۱۶ کیلومتر دیگر نیاز است تا زمینه انتقال آب به دهدشت و فاز نخست این پروژه اجرایی شود، یکی از معضلات اساسی مردم شهرستان بهمئی را انتقال آب از سد کوثر به این شهرستان دانست و گفت: قریب به ۱۴ سال از آغاز عملیات اجرایی این پروژه می‌گذرد و تاکنون چندین پیمانکار خلع ید شده یا پروژه را رها کردند.

وی در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه نزدیک به ۱۴ سال از عملیات کلنگ‌زنی پروژه آب کشاوری دهدشت غربی می‌گذرد و طی این مدت تنها ۲۴ درصد پیشرفت داشته، گفت: از نخستین روزهای آغاز کار نمایندگی‌ام در این دوره پیگیر این پروژه بوده‌ام، حتی بارها با مسئولین قرارگاه و نمایندگی جهاد نصر کرمانشاه نشست‌های مختلفی برگزار کردم.

نماینده مردم شهرستان های کهگیلویه، چرام، لنده و بهمئی در مجلس، اظهار داشت: وضعیت مردم دیشموک به لحاظ ابعاد محرومیت بر کسی پوشیده نیست و بهره‌مند شدن از آب سالم آشامیدنی جزو حقوق اولیه این مردم است که می‌طلبد تصمیم ویژه‌‌ای در این خصوص اتخاذ شود.

۴۰ هزار نفری که با مشقت آب تامین می‌کنند

وی با اشاره به اینکه مردم شهرستان بهمئی با جمعیت بیش از ۴۰ هزار نفر آب مورد نیاز  خود را بسختی و مشقت تامین می‌کنند، گفت: این موضوع باید برای مجموعه وزارت نیرو غیر قابل تحمل باشد که مردم در رنج هستند، هرچند وضعیت برخی مردم روستایی سوق، لنده ، چرام ، چاروسا و شهرستان چرام نیز به همین شکل است.

این خبر را هم ببینید:  رئیسی: همه اقوام و گروه‌های سیاسی باید در دولت آینده افغانستان نقش داشته باشند

تاخیر در آبرسانی به مردم کهگیلوبه بزرگ قابل قبول نیست

رضا اردکانیان وزیر نیرو با بیان اینکه تاخیر در وضعیت آبرسانی به این ۴ شهر قابل قبول نیست، گفت: دستور پیگیری و تسریع در مطالعه سد را صادر می‌کنم.

وی گفت: در صورت لزوم برای ماده ۵۶ رایزنی های لازم با نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه انجام می‌شود.

انتهای پیام/۸۲۰۲۴