رفتن به بالا

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

تعداد اخبار امروز : 479 خبر


  • یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الأحد ۴ شوال ۱۴۴۲
  • 2021 Sunday 16 May

به گزارش جامعه نیوز:  حیدری: عدم احراز صلاحیت اعضای شورا در انتخابات، بخاطر فساد اقتصادی نبوده است/ به جریانی رای دهید که تفکیک جنسیتی انجام ندهد! به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، محمدرضا حیدری پیش از ظهر امروز در یک ویدیو کنفرانس خبری که به مناسبت روز شوراها برگزار شده بود با تبریک ولادت امام […]

به گزارش جامعه نیوز:

 حیدری: عدم احراز صلاحیت اعضای شورا در انتخابات، بخاطر فساد اقتصادی نبوده است/ به جریانی رای دهید که تفکیک جنسیتی انجام ندهد!

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، محمدرضا حیدری پیش از ظهر امروز در یک ویدیو کنفرانس خبری که به مناسبت روز شوراها برگزار شده بود با تبریک ولادت امام حسن(ع)، اظهار کرد: در ماه رمضان فرصت خوبی است تا مواسات و برادری را پیش ببریم و با اقتدا به مولای این ماه در جهت اخلاق و تعاون حرکت کنیم.

شورا را متصل به یک جریان خاص ندانستیم

رییس شورای شهر مشهد، در رابطه با محورهای مدیریت شهری شورای شهر و دستاورهای این دوره، عنوان کرد: شهر حیات دارد و و متعلق به آیندگان است و باید هوشمندانه برنامه ریزی شود، در سال ۹۶ لیست امید به عنوان یک جریان درون نظام، برنامه داد و آمار مشارکت آن انتخابات ۶ برابر میانگین باقی ادوار بود، ما پس از آن دیگر خود را شورای متصل به یک جریان خاص ندانستیم و می‌بینید که بخشی از نیروهای شهرداری حتی شاید با ما در اختلاف نظر شدید باشند.

وی با بیان اینکه رویکرد بعدی رویکرد تعامل و اعتمادآور به مراجع حاکمیتی و سیاسی است، افزود: هم افزایی را باید با همه دستگاه‌ها داشته باشیم تا در شهر بتوان کاری کرد، مورد بعدی تاکید بر هویت فرهنگی و تاریخی شهر مشهد است که شورای پنجم به آن توجه جدی کرد، اتفاقاتی که در آرامگاه فردوسی و توس افتاد، در ۱۰۰ سال اخیر بی نظیر است.

۱۵ درصد بودجه عمرانی با نظر مستقیم مردم اعمال می‌شود

حیدری با بیان اینکه باید احساس تعلق به شهر را در شهروندان ارتقا بخشید، گفت: تلاش کردیم با خرید خانه‌های سنتی و قدیمی کاری کنیم که این خانه ها را خراب نکنند، پیشنهاد تبدیل خانه‌های قدیمی به موزه مطرح شد تا زمینی در جای دیگر به آنها بدهیم.

وی افزود: در طرح محله ما ۲۰۰هزار نفر از شهروندان شرکت کردند، ۱۵ درصد بودجه عمرانی را به نظر مستقیم مردم استفاده می‌کنیم، توسعه متوازن و عدالت محور در مناطق کم برخوردار کار دیگری است که شورای پنجم انجام داد و در همین راستا ۵۸ پارک در مناطق کم برخوردار احداث شده است.

رییس شورای شهر مشهد تصریح کرد: تلاش کردیم حاشیه‌های جنوبی را که ارتباط این طرف شهر با آن سطح شهر کم کرده بود را به حداقل برسانیم، لایحه مشوقی که برای بافت فرسوده انجام دادیم کار بسیار خوبی است، توسعه مشارکت بخش خصوصی، شفافیت، انضباط مالی و مبارزه با فساد، جریان سوت زنی، لایحه تعارض منافع از حرکاتی است که انجام شده است.

وی با بیان اینکه این کارها برای این است که مردم احساس کنند شهر پویاست، ادامه داد: بنده یک کنشگر فرهنگی و اجتماعی هستم، کشف رود اکنون سازماندهی شده است و آنجا به بوم پارکی تبدیل می‌شود که اصلا در حوزه جغرافیایی ارائه خدمات ما نبوده است، همه از بلوار امام علی(ع) رد شدیم، رود پارکی در آنجا راه افتاده که برای شهروندان و زائران خوشایند بوده و پویا شده است.

حیدری تشریح کرد: رنج بچه‌های قلعه ساختمان و شهرک شهید رجایی را دیدم، این آرزو بود که آیا می توان یک پارک ملت دیگر آنجا باشد که اکنون یک پارک ۷۳هکتاری در آنجا در حال احداث است، مرکز توانمندسازی بانوان هم در آنجا ایجاد شده است، شرایط مناسبی برای ترافیک شهری انجام شده است.

کارنامه شورای شهر پنجم در مقایسه با ادوار شورا قابل دفاع است

رییس شورای شهر مشهد اضافه کرد: کارنامه اقتصادی شورای شهر پنجم در کشور بی‌نظیر است و در مقایسه با ادوار شوراها با مقیاس ها قابل دفاع است، پیام این موضوع این است که وقتی به مردم اعتماد می‌کنید و مردم آنکه را می‌خواهند انتخاب می‌کنند نتیجه می‌شود که ما در بحران هم کار متفاوتی را در شهر شاهد هستیم.

وی با بیان اینکه تاکنون حدود ۹۲۷ مصوبه  داشته ایم و هزار و ۶۰۰ کمیسیون تخصصی برگزار کرده‌ایم، تکمیل کرد: حدود ۱۰۰جلسه کمیسیون بیشتر برگزار کردیم این یعنی تصمیمات برای ما مهم بوده است، اعتراضاتی که کمیسیون تطبیق فرمانداری به ما کرده ۷ درصد است اما در گذشته ۱۶درصد بوده است از مجموع لایحه‌هایی که ابطال شده است ۷۵درصد است که در گذشته حدود یک درصد بوده است، فقط ۵۵ مصوبه انجام نشده که بررسی می‌کنیم چرا انجام نشده است.

حیدری ابراز کرد: شما اگر منابع نداشته باشید نمی‌توانید کار کنید،۵۰ هزار میلیارد تومان تامین منابع شد و بودجه شهرداری در سه سال هر سال صددرصد تحقق یافته است؛ در بخش تحقق بدهی‌ها، ۴هزار و ۸۰۰ هزار تومان بدهی‌هایی که دولت به ما داشته با بدهی های خودمان تهاتر کردیم، ۲۴ پروژه در سطح شهر معطل بود و رها شده بود، ما ۲ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان با فعال کردن این پروژه‌ها احیا شد.

۲۰۰ صلح نامه را با مردم تسویه کردیم

رییس شورای شهر مشهد عنوان کرد: بودجه اقتصادی مثل بودجه خود شهرداری تا ۹۶ زیر ۵ درصد بوده است اما پس از ۹۶ به بالای ۸۰ درصد می‌رسد، حقوق مردم گاهی مغفول واقع می‌شود ۱۰هزار هکتار سهم داشتیم و ۲ هزار هکتار تحویل گرفتیم حدود ۳هزار سند تک برگ برای املاک شهرداری حدود ۲۴۳هکتار صادر شده‌است، حدود ۲۰۰ صلح‌نامه بود که ۶ سال بود که با مردم تسویه نکرده بودند ما در ان دوره حدود ۲۰۰ صلح نامه را تسویه کردیم.

وی با اشاره به اینکه سعی کردیم توجه ویژه‌ای به نیروی انسانی انجام گیرد، افزود: ۲۴ هزار پاکبان را به اضافه بازنشستگان شهرداری بیمه تکمیلی درمان کردیم، پنج طرح از طرح های تفصیلی هفت‌گانه را انجام دادیم، اتفاق مهم این بود که در شرایط کمبود آب چرا فضای سبز را گسترش می‌دادیم؟ چرا که آب خام را از آب شیرین جدا کردیم و شبکه جداسازی که در دوره پیش کند پیش می‌رفت این دوره به خوبی پیش رفت.

حیدری ادامه داد: ۴۲۹ کودک و ۴ هزار و ۱۰۰ شهروند بی‌خانمان سازمان‌دهی شدند و گرم‌خانه در اختیار آن‌ها قرار گرفت، میدان کوکا قرار بود پارک شود یا ساختمان ساخته شود، اما اکنون با حفظ هویت قدیمی کارخانه نوع آوری بی‌نظیری آنجا ساخته شده است، یک کارخانه دیگر در آنجا در حال احداث است، اقداماتی که در این دوره انجام شده است نشان از آن است که ما تلاش کردیم به وعده‌های خود عمل کنیم البته حتما کمبودهایی هم وجود دارد، ما شهر را وقتی در دست گرفتیم که ۱۴ سال یک جریان فکری خاص بر شهر حاکم بوده است. ما هیچ گاه از اعتماد مردم ضرر ندیدیم.

این خبر را هم ببینید:  در مقابله با کرونا تصمیماتی ناپخته گرفته شد

برای رسیدن به قدرت خود را تباه نکنید

رییس شورای شهر مشهد متذکر شد: چرا برخی برای رسیدن به قدرت خود را تباه می‌کنند؟ امیرالمومنین به معاویه می‌فرماید که من هم راه و روش صیانت از قدرت را بلدم اما نمی‌خواهم خود را تباه کنم؛ بیایید بگویید که در شورای شهر می‌خواهید چکار کنید، با تباه کردن خودتان فقط خود را ضایع می کنید، ادب سیاسی حکم می‌کند رعایت اخلاق را انجام دهید.

وی با ابراز اینکه بنده از همه کاستی‌هایی که وجود داشته عذرخواهی می‌کنم، اضافه کرد: ما شورایی انتخاب کردیم که کار کرده و مردم احساس کنید که رای شما مؤثر بوده است، آمار غلط ندهید، شهردار که نمی‌تواند بدون هماهنگی شورا کاری انجام دهد، شهردار جایگاه حقوقی خود را از شورا گرفته است، این شهر متعلق به همه و شهر امام رضا(ع) است، باید زیبا و جذاب باشد و به توسعه همه جانبه آن رسید.

کارهایی که در شهر انجام شده نباید به جریان خاصی وصل شود

حیدری تشریح کرد: می‌توان به عنوان یک مشهدی در کشور به کارهایی که در شهر انجام شده افتخار کرد که به جریان‌های مختلف نباید آن را وصل کنید، بدون کمک بسیاری از ارگان ها ما نمی‌توانستیم کار خود را انجام دهیم.

رییس شورای شهر مشهد در رابطه با درآمد پایدار خاطرنشان کرد: این موضوع یکی از چالش‌های شهری بوده که برای آن ابزارهای لازم در اختیار شورا قرار ندارد، ما نیاز به اختیاراتی داریم تا درآمد پایدار ایجاد کنیم، برای جریان زیارت، شهرداری هزینه می‌کند در حالی‌که برای ما درآمد مستقیمی ندارد، برای مثال میزان زباله در پیک زائر بیشتر است، گفتیم که عوارضی از زائران گرفته شود برای زیرساخت‌های گردشگری که موافقت نشد.

وی در رابطه با بافت تاریخی اطراف حرم مطهر با بیان اینکه اتفاقات بدی در این بافت افتاده‌ است، تصریح کرد: اما در دوره ما هم خانه‌های تاریخیای که به سراغشان رفتیم هم ره باغ‌ها یا مسیرهای تشرف ایجاد کردیم، می‌تواند تا حدودی وضع را مناسب کند.

دولت بدهی خود را به شهر پرداخت نمی‌کند

حیدری در مورد مطالبات شهر از دولت عنوان کرد: اقدامات عمرانی‌ای که دولت در شهر انجام می‌دهد بخشی از مطالبات است که باید پروانه و مجوز بگیرند، بخشی دیگر تکالیفی است که دولت باید به ما پرداخت کند مثلا برای هر مسافری که از حمل و نقل ریلی استفاده می‌کند ۶۳ سنت به شهرداری یارانه دهد که نمی‌دهد و سال‌های سال پرداخت نکردند، بخشی از جرایم راهنمایی و رانندگی باید به ما پرداخت شود که نمی‌شود، ۴هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان بدهی دستگاه‌های دولتی را با بدهی خود تهاتر کردند، بدهی‌های دولت به ما در دو بخش ۱۰ هزار میلیارد تومان است.

رییس شورای اسلامی شهر مشهد در خصوص نیروی انسانی بیان کرد: نیروی انسانی در شهرداری از سازوکار درستی برای جذب برخوردار نیستند، ما ۲هزار پست خالی داریم، با تلاشی که نقش شورا در آن بسیار برجسته بود دولت اجازه داده است ۱۰درصد پست های مصوب هر شهرداری را تغییر وضعیت دهد متغیرهایی وجود دارد مثل سابقه کار، مصاحبه و چند مورد دیگر که موافقت شده و یک ناظر هم ما گذاشته‌ایم تا بر این موارد نظارت کند.

کوهستان پارک تغییر کاربری پیدا نمی‌کند

وی در رابطه با کوهستان پارک شادی که سالهاست بدون استفاده مانده است، اظهار کرد: برای کوهستان پارک در مذاکره با بانک دی ورود پیدا کردیم اما توافقی حاصل نشد در عین حال اجازه نمی‌دهیم تغییر کاربری پیدا کند و باید همان خاصیت گردشگری خود را داشته باشد.

کسانی که در شورای شهر مجدد کاندیدا شدند فداکاری کردند!

حیدری بیان کرد: از ۱۴ نفر لیست امید، ۸ نفر برای انتخابات دوره ششم شورای شهر مشهد ثبت نام نکردند، ۶ نفر ثبت نام کردند از آنجایی که ۲ مرحله از تایید و رد صلاحیت‌ها مانده ورود به بحث ضرورتی ندارد اما می‌گویم که کسانی که ثبت نام کردند واقعا فداکاری کردم، سختی‌ای که در دوره استانداری خراسان بزرگ کشیدم کمتر از این دوره شورای شهر است، ۴۵درصد مشارکت مردم وابسته به افرادی است که کاندیدا می‌شود.

رییس شورای اسلامی شهر مشهد تبیین کرد: موضوع عدم احراز صلاحیت در رابطه با فساد اقتصادی اعضا نیست چرا که داده‌ای از فساد اقتصادی اعضا از ارگان ها و دستگاه‌های نظارتی دریافت نکردم، عدم احراز به هیچ عنوان تاجایی که خبر دارم مربوط به پاک دستی نبوده‌است.

تصمیم مردم با صلاح جامعه تطبیق بیشتری دارد

وی عنوان کرد: امیدوارم با تدبیر هیات نظارت ما در مورد احراز صلاحیت اعضای پیشین شورا مشکلی نداشته باشیم، هم اعضا و هم سایر عناصر، فرقی نمی‌کند اصولگرا یا اصلاح طلب، جز در مواردی که خط قرمز است مثل فساد اقتصادی، جفاست که ما عنصری را برای هشتگ و مصاحبه حذف کنیم، معتقدم تصمیم مردم با صلاح جامعه تطبیق بیشتری دارد.

حیدری افزود: ما که چهار سال برای مردم کار کردیم و مشکلاتشان را حل می‌کردیم، آیا اعضایی از آن‌ها فاقد صلاحیت بودند؟ این‌ها چالش‌های جدی پیش می‌آورد، من امیدوارم حتی اگر مشکلی برای همکاران ما پیش آمده حتما هیات نظارت استان با بررسی خود این مشکل را مرتفع می‌کند.

رییس شورای اسلامی شهر مشهد با پذیرش اینکه در خصوص تعیین تکلیف املاک شهرداری و فضای شهرآرا نقد وارد است، تاکید کرد: اما شورا اینجا مقصر نیست، ما هر سال تبصره گذاشتیم که باید تکلیف فضای شهرآرا را مشخص کنید، شهرداری هم برای اینکه منطقه‌ای برای شهرآرا مشخص کند ورود کرده اما شهرآرا از آنجایی که از میدان شهدا و شهرداری دور بوده قبول کرده است.

این خبر را هم ببینید:  شکورزاده:فدراسیون به نفع استقلال کاری نمی‌کند/ برنده دربی با یک گل می برد

وی در رابطه با بحث استیضاح شهردار خاطرنشان کرد: شهردار هنوز وارد استیضاح نشده است، باید پنج نفر با دلیل درخواست استیضاح به رییس شورا بدهند که هیچ پنج نفری درخواست استیضاح نکردند، تا مرحله سوال رفته است اما به استیضاح نرسیده است، انتصابات حق شهردار است، مقایسه کنید ببینید کدام انتصابات شهرداری جریانی بوده و در باقی جاها چقدر و چگونه بوده‌است؟

حیدری در رابطه با انتصابات شهرداری تشریح کرد: انتصابات حق شهردار است، مدیران شهرداری مشهد را لیست کنید ببینید کدامشان جریانی هستند و کدامشان نیروهای تکنوکراتی هستند که تجربه دوره آقای پژمان را هم دارند، به شهردار گفتیم برای انتصابات با شورا مشورت کن اما تصمیم نهایی را خودت بگیر، باز هم شهردار باید رویکرد شورا را انجام دهد.

وی در بخش دیگری از صحبتهای خود اضافه کرد: برای معتادان متجاهر بسیار کارنامه‌ی خوبی شورای شهر پنجم دارد، در خصوص شهر بدون گرسنه داده‌هایی رد و بدل شد اما اتفاقی هنوز نیفتاده است، اما در بحث تفکیک زباله سامانه سی مپ رونمایی شده است و مردم با عضو شدن در این سامانه شرکت دم درب خانه‌هایشان حاضر شده و زباله خشک آن‌ها را می‌گیرد، فرد با حساب این کار می‌تواند من کارتش را شارژ کند و به خیریه کمک کند و کارهایی از این قبیل انجام دهد.

نظارت می‌کنیم تا در حق کارگران ظلم نشود

حیدری در پاسخ به سوال یک خبرنگار مبنی بر اینکه جز بیمه کردن کارگران چه کاری برای آن‌ها انجام شده است، افزود: ظرفیت ۲ هزار واکسنی که گرفتیم اختصاص دادیم به کارگران شهرداری و سلامت این عزیزان برای ما مهم است، پیمانکاری هم به بخش خصوصی واگذار شده چزا که در غیر این صورت هزینه شهرداری را بیشتر و بدنه را بزرگ‌تر می‌کند اما نظارت می‌کردیم که در حق کارگران ظلم نشود.

رییس شورای اسلامی شهر مشهد در رابطه با موضوع کرونا در شهرداری، تشریح کرد: کرونا بسیار روی کار ما به خصوص بخش فرهنگی و اجتماعی تأثیر گذاشت و حمل و نقل را تعطیل کردیم اما در موج دوم و سوم نقشی که در موج اول داشتیم را نداشتیم، اختیار حمل و نقل را برای محدودیت به شهردار واگذار کردیم.

وی افزود: هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان امسال برای راهسازی هزینه کردیم و سود افرادی را که مشارکت کردند را هم دادیم، خط چهارم قطار شهری را با مجوزی که از دولت گرفتیم راه‌اندازی می‌کنیم و حتی اگر تونل آن را بکنیم در دوره‌های بعد می‌شود دو منطقه محروم خواجه ربیع را به شهرک شهید باهنر وصل کرد، وعده داده بودیم که سه ایستگاه میدان شهدا، باب الجواد و پایانه را داده بودیم که به علت موانع مالی با تاخیر رو به رو شده است.

حیدری با بیان اینکه بعضی در شهید چراغچی ۱۳ در گل و لای زندگی می‌کردند و اکنون افتخار می‌کنیم با احداث یک پل این وضعیت برطرف شد، افزود: آیا اگر یک پروژه شهری ۲ ماه تاخیر داشته باشد مسأله ای است؟ برای ساخت مدرسه ببینید چقدر تاخیر ایجاد می‌شود، بعضی پروژه‌ها ۱۰ تا ۱۲ سال تاخیر دارد، ما ۶ ماه در پارکینگ آزادی معطل خطوط لوله بودیم، تاخیر خیلی طبیعی است، آن هم در شهر که ما می‌خواهیم وسط شهر پروژه انجام دهیم، اینکه پروژه‌های شهری گران تمام شود را نفی نمی‌کنم اما این قاعده نیست.

جوانان در فرهنگسراها حضور ندارند

رییس شورای اسلامی شهر مشهد در پاسخ به سوال خبرنگار مبنی بر دلیل رکود فرهنگسراها در شورای پنجم و انتصابات سیاسی دراین اماکن، متذکر شد: مدیران فرهنگسراها را لیست کنید ببیند چه رویکردی دارند، به هیچ عنوان انتصابات سیاسی نبوده است. کرونا در رکود فرهنگسراها بسیار تاثیرگذار بود چرا که فرهنگسرا برای تجمع است، بحث بعدی این است که فرهنگسرا پیش از ما تخصصی بود.

وی در ادامه تاکید کرد: فرهنگسرا باید خدمات عمومی همه جانبه به مردم محل دهد و نیازمندی مردم را رفع کند اما اینکه چرا جوانان در فرهنگسراها وجود ندارند یک ایراد است که بنده می‌پذیرم، جوانان انتظاراتی این فضاها دارند که ما نمی‌توانیم برای آن‌ها ایجاد کنیم و پاتوقی برای جوانان ایجاد کنیم.

متخصصان بدون سابقه حزبی با تفکر اصلاحی در لیست امید قرار گرفتند

حیدری تشریح کرد: ما افتخاراتی که داریم این است که در زمانی که می‌خواستیم لیست را تنظیم کنیم، گفتیم هر کسی که حاضر است در جریان اصلاح طلبی با این برنامه می‌خواهد شرکت کند، حضور پیدا کند؛ که بسیاری از متخصصان که کار حزبی نکرده بودند اما چهارچوب فکری اصلاح‌طلبی داشته است داخل لیست حضور پیدا کردند و اتفاقا ریاست کمیسیون‌های تخصصی را هم همین افراد قبول کردند.

شفافیت آرا در شورای شهر پنجم وجود دارد

رییس شورای اسلامی شهر مشهد با بیان اینکه شورا باشگاه حزبی نیست، اضافه کرد: باید شعارهایی که اعضا به مردم دادند محقق شود اما این به نشانه باشگاه حزبی شورا نیست بلکه ما معتقدیم این یک آسیب است، آرای اعضای شورای پنجم کاملا برای مردم قابل مشاهده است و شفافیت داریم اما مجلس هم به این موضوع نرسیده که آرا را پخش کند یا خیر.

وی ابراز کرد: در فضای شورا یک فضای آزاد وجود دارد واختلاف نظرها شکل گرفته اما به کار شورا خدشه‌ای وارد نکرده است، یک عضو هم که برخلاف رویکرد شورا رای داده است استدلالی داشته که این رویکرد بهتر است، این موضوعات در جمع بدیهی است و ما تلاش کردیم مدیریت کنیم که این موارد به مسیر انسجام شورا آسیب نزند.

حیدری در پاسخ به سوال خبرنگار مبنی بر تعویض مکرر معاونان فرهنگی شهردار، اظهار کرد: اصل این نقص را می‌پذیرم و باید ثبات مدیریتی وجود داشته باشد اما دلایلی دارد، حوزه فرهنگی بسیار حساس است و حساسیت روی آن بالاست، کار در حوزه فرهنگی بسیار سخت است، بار مسؤولیت در شهر به دوش شورای شهر نیست و باید بقیه هم کار فرهنگی با توجه به بودجه‌ای که دارند انجام دهند.

این خبر را هم ببینید:  مردان اقتصادی دولت| گذران صنعت در وزارت رحمانی/ خودروهایی که با داخلی سازی گران‌تر شدند

رییس شورای اسلامی شهر مشهد خاطرنشان کرد: عوامل بیرونی و داخلی برای تعویض معاونان تاثیر داشته اما کارهایی که انجام داده اند قابل دفاع است، برای بانوان، کودکان کار و حوزه اجتماعی و تربیت بدنی و فرهنگی کارهای بسیار خوبی انجام داده است.

وی دلیل عدم حضور برخی از اعضای شورا در دور جدید انتخابات را فرسایندگی بالای کار شورا اعلام و تبیین کرد: فشارهای بیرونی، ناسزاها، تهمت‌ها، افتراها و چیزهایی که ما بنا به پاسخ نداشتیم از عوامل عدم حضور است، جایی ۳ هزار صفحه مطلب علیه من بدون مدرک زده که ۲ سال است برای دستگاه قضا فرستادم و هنوز هم پاسخی نگرفتم.

حیدری با بیان اینکه حداقل آن ۶ نفری که از شورا دوباره کاندیدا شدند را حفظ کنید، ابراز کرد: شورایی که کارهای خوبی در شهر انجام داده است باید زمینه ادامه فعالیت برای اعضای خدوم آن ایجاد شود، اینکه آینده چه اتفاقی می‌‌افتد خیلی سخت است، آیا فضای انتخابات شورا به یک فضای رقابتی می‌رود؟ آیا حضور چهره‌های شاخصی که خودشان عامل جذب مشارکت کردم هستند را ما برمی‌تابیم؟ 

مردم مشهد به رشد انتخاباتی رسیده‌اند

رییس شورای اسلامی شهر تصریح کرد: مردم حتما به مجموعه‌ای رای می‌دهند که عقلانیت، خردورزی و رویکرد تخصص‌گرایی مبتنی بر مسائل مردم را در دستور کار داشته باشد، مردم مشهد به این رشد رسیده و کارهایی که انجام شده را دیده‌اند، اگر به مردم اعتمادکنیم آن اعتماد آثار خوبی خواهد داشت؛ رشد آرای مردمی، یعنی شورا پشتوانه مردمی دارد، شورا وقتی پشتوانه شهری نداشته باشد چگونه می‌خواهد کار کند؟ بنده دوباره از هیات نظارت خواهش می‌کنم برای لیست امید و اصلاحات تجدید نظر کنند.

وی ابراز کرد: قهرکردن با صندوق رای ممکن است شهر را در دست کسانی قرار دهد که سخت‌ترین شرایط فرهنگی و اجتماعی را در شهر حاکم کنند، امکان دارد افرادی در شورا قرار بگیرند که نسبت به حضور زن در جامعه بسیار بسته فکر کنند، ما در این دوره شهردار زن داریم، امکان دارد بگویید ما انتظاراتی از شما داشتیم که برآورده نشده، آن‌ها موانع بیرونی داشته نه داخلی، مشارکت هم از زاویه منافع ملی و هم از زاویه شهر مهم است، شما وقتی از خانه بیرون می‌آیید چشمتان به تابلوهای لبخند بیفتد بهتر است یا تابلوهایی که در گذشته می‌دیدید؟

به جریانی رای ندهید که مخالف نشاط مردم باشد!

حیدری با بیان اینکه برایتان مهم باشد که کدام جریان با اعتقادات شما در یک راستاست و رای می‌آورد، تکمیل کرد: به کسانی رای دهید که با نشاط مردم مخالف نباشد، به جریانی رای دهید که تفکیک جنسیتی انجام ندهد، مردم حق تعیین سرنوشت خود را دارند، نباید بگویند ما تشخیص می‌دهیم و به جای مردم تصمیم بگیرند، من خیلی نگران انتخابات نیستم، از همه نخبگان تقاضا دارم که ورود پیدا کنند و اجازه ندهند اتفاق ناگواری برای انتخابات بیفتد.

وقتی دولت سرمایه‌گذار خارجی ندارد، شهرداری داشته باشد؟

رییس شورای اسلامی شهر مشهد در رابطه با سرمایه‌گذاران خارجی عنوان کرد: وقتی دولت که متولی مساله است در این موصوع متوقف شده، از شهرداری انتظار دارید سرمایه گذار بیاورد، سرمایه‌گذاران قبلی هم یکی یکی رفتند، البته که سرمایه‌گذار خارجی داریم ولی باید انتظارات ما در رابطه با شورای شهر مبنی بر اختیارات مدیریت شهری و شهرداری باشد، سرمایه‌گذاران داخلی را خیلی‌ها نتوانستند حفظ کنند. اگر شعاری هم داده شده و برنامه ریزی شده بود هنوز به سفارت عربستان کسی حمله نکرده بود.

وی با بیان اینکه جمع‌آوری زباله توسط سامانه و نرم افزار در تمام شهر انجام می‌شود اما نیاز به فرهنگ‌سازی دارد که وظیفه رسانه‌های پرتیراژ است تا مردم را از وجود این نرم افزار مطلع کنند، خاطرنشان کرد: در بحث شفافیت چهار اقدام انجام دادیم که ایجاد کمیته شفافیت، سامانه فاش،سوت زنی و لایحه تعارض منافع را شامل می‌شود.

کسانی که از احساسات مردم سو استفاده کردند ۳۳ مسجد خراب کردند

حیدری اذعان کرد: همان کسانی که از احساسات مردم(در تخریب مسجد هفت در) سوء استفاده کردند و تجمع راه انداختند در دوره مسؤولیت خودشان، ۳۳ مسجد و حسینیه خراب کردند، با اینکه ما حفظ کردیم و پنج مسجد را ساخته ایم.

رییس شورای اسلامی شهر مشهد در رابطه با سوت زنی اظهار کرد: مردم متاسفانه خیلی حوصله پیگیری خلاف را ندارند و فکر می‌کنند اگر افشا کنند کارشان گره می‌خورد، در سوت زنی ۲۰ پرونده تشکیل شده که ۸ مورد آن به اثبات رسیده است، مثلا یکی از پرونده ها در مورد تبانی یک پیمانکار بود.

موفیقت‌های شورای پنجم را به خود منتصب نکنید

حیدری متذکر شد: برخی افراد موفقیت‌های شورای پنجم را به خود منتصب می‌کنند، این کار درستی نیست، شورای چهارم در روز آخری که حضور داشته مصوبه ای داده که ۱۰میلیارد تومان به موزه دفاع مقدس داده شود، چرا قبل از این، این مبلغ اختصاص نیافته است؟ وقتی ما محمدآباد طرق را مشکل‌زدایی کردیم، اگر شورای چهارم بگوید ما کردیم بی انصافی است، بگویید ما تا اینجای کار را پیش بردیم و شورای پنجم آن را تکمیل کرد یا کاری که در حاشیه شهر انجام شد را مصادره و از آن برای تبلیغات استفاده نکنید.

رییس شورای اسلامی شهر مشهد در رابطه با شهردار منطقه ثامن اظهار کرد: دادگاه در رابطه با مسجد هفت در نعمتی را تبرئه کرد اما در فضای دیگری برای پرونده دیگری وی به دادگاه کشیده شد؛ خروج آقای نعمتی از بدنه شهرداری ثامن به دلیل تخریب قانونی مسجد هفت در نبود.

وی تاکید کرد: حاشیه نشینی متاثر از فرایندهای اتفاق افتاده در کشور است، متن و حاشیه باید از بین برود، کشف رود منطقه را از لحاظ اقتصادی بالا می‌برد، الهیه اگر بدون طرح بود می‌شد یکی از همین بافت‌های فرسوده. ۵۸ پارک در مناطق کم برخوردار در حال احداث است، قرار است هزار و ۳۰۰ میلیارد دولت و ۴۰۰ میلیارد شهرداری روی هم بگذارد و برای مناطق کم برخوردار هزینه شود.

انتهای پیام/ ۷۰۰۶۸


اخبار مرتبطتبلیغات

جديدترين خبرها