پایگاه خبری جامعه نیوز دیگر بروز رسانی نمی شود و از این پس اخبار را در پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین دنبال کنید - رفتن به پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین
حمله ضد انقلاب به حوزه هنری برای یک کتاب/ «مؤمنی» مدیرفرهنگی عاشق بود - پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

اخبار ویژه

حمله ضد انقلاب به حوزه هنری برای یک کتاب/ «مؤمنی» مدیرفرهنگی عاشق بود

به گزارش جامعه نیوز:

حمله ضد انقلاب به حوزه هنری برای یک کتاب/ «مؤمنی» مدیرفرهنگی عاشق بود

محسن کاظمی پژوهشگر تاریخ و از نویسنده کشورمان در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس درباره مدیرت ۱۰ ساله محسن مؤمنی شریف در حوزه هنری گفت: آقای مؤمنی، ۱۰ سال پیش سکان هدایت حوزه هنری را با اکراه به دست گرفت. او به عشق، بار تکلیف بر خود آسان نمود اول، ولی افتاد مشکل‌ها. عشق او انجام وظیفه‌ای بود که بر او تکلیف شد. عشق او جلب رضایت حق تعالی در مسیر انسان‌سازی بود. عشق او ایران، اسلام و انقلاب بود، که برای آن حاضر به هر جانفشانی بود. عشق او تبعیت از ولی امرش بود، تا در رکابش به مبارزه با دشمنان کینه‌توز و عنود برخیزد. این بودها برای او همچنان هست، و در مسیر شدن؛ ان‌شاءالله در سنگری دیگر و چه بهتر در سنگر مأنوس با قلم.

* انتشار هفته‌نامه الکترونیکی تاریخ شفاهی در آبان ۸۹ با پیگیری مؤمنی‌شریف

وی با ابراز امیدواری از اینکه کارنامه ۱۰ ساله این سردار فرهنگی به زودی منتشر شود، تا عمق و وسعت عملکرد این مدیر بی‌ادعا بر همگان عیان شود، ‌ابراز داشت: با یاری و حمایت و پی‌گیری آقای مؤمنی در آبان سال ۱۳۸۹ برای اولین‌بار هفته‌نامه الکترونیکی تاریخ شفاهی منتشر شد. انتشار چنین هفته‌نامه‌ای به صورت الکترونیکی با محتوای روزآمد تاریخ شفاهی اقدامی کم‌نظیر بود که در آن برهه حساس پی افکنده شد. هفته‌نامه‌ای که همچنان چهارشنبه‌های هر هفته منتشر و رایگان به ایمیل مخاطبان ارسال می‌گردد.

به گفته کاظمی، فعالیت تاریخ شفاهی محدود و محصور در این کار نبود. با تشویق‌ها و حمایت‌های آقای مؤمنی مصاحبه‌ها گسترش یافت، و کتاب‌های تاریخ شفاهی بیش از پیش به جامعه عرضه شد.

این خبر را هم ببینید:  تشخیص اطلاع‌رسانی استجازه برای وزارت صمت با دفتر رهبری است

* حوزه هنری عهده‌دار آموزش تاریخ شفاهی در لبنان شد

این پژوهشگر تاریخ بیان داشت: خاطره‌نگاری، از تاریخ شفاهی پیشی گرفت؛ خاطرات شخصیت‌های سیاسی، فرهنگی و مبارز با درون‌مایه‌های گوناگون در راستای اهداف انقلاب، رشد کیفی و کمی چشم‌گیری یافت. خاطره‌نگاری و برگزاری مراسم «شب خاطره» در ستاد مرکزی حوزه هنری محدود نماند و به استان‌ها و شهرهای گوناگون ایران راه جست.

کاظمی خاطر نشان کرد: از سال ۱۳۹۰ با تدبیر و سیاست آقای مؤمنی، به منظور ثبت تاریخ جبهه مقاومت، حوزه هنری عهده‌دار آموزش تاریخ شفاهی در لبنان شد، و دوره‌های نوبه‌ای در این کشور برقرار کرد. به سبب این اقدام هوشمندانه ما اکنون شاهد انتشار کتاب‌های ارزشمندی چون: منتصر، جواد موج لا شاطیء له، و أنا اخترتک و … در لبنان هستیم.

* ثبت ماجرای میکونوس و دادگاه آن/ ضد انقلاب به حوزه هنری حمله کرد

وی با بیان اینکه حلقه گم شده آثار تولید شده در قاموس پایداری و مقاومت، ترجمه بود، عنوان داشت: آثار منتشره با همت انتشارات سوره مهر به ۱۴ زبان‌ زنده دنیا ترجمه شد و ره به جهانِ غیر گشود. سال ۱۳۹۸ فرصتی بود تا دستاورد نهضت ترجمه سوره مهر در معرض دید همگان قرار بگیرد. لذا برای آن نمایشگاهی در دو سالن کارسازی و برپا شد. انتشارات سوره مهر بازوی توانمند حوزه هنری در عرصه تولید، نشر و توزیع کتاب سوره مهر، بدون هیچ عقب‌گردی پیش‌رو ناشران داخلی بود، و با قدرت در نمایشگاه‌های خارج از کشور حضور فعال و پررنگی داشت. این نشر توانست ۸ دوره در نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران عنوان «ناشر برتر» را نصیب خود سازد. سوره مهر با وجود بحران عمیق و گرانی کمرشکن کاغذ، چرخه تولید و نشر خود را سرپا نگه داشت. سوره در ایامی که کرونا همه صنوف را زمین‌گیر کرد، در ایام عید و قرنطینه طرح ارسال رایگان کتاب به مخاطبین را پیشه کرد، و از ۲۵ خرداد ۱۳۹۹ در اقدامی کاملا خلاقانه نمایشگاه مجازی کتاب راه انداخت.

این خبر را هم ببینید:  «گردان قاطرچی‌ها» برای هفدهمین بار منتشر شد

این محقق ابراز داشت: پروژه سنگین تحقیقاتی «نقاشی قهوه‌خانه» (ماجرای میکونوس و دادگاه آن) از جمله پروژه‌های حوزه هنری بود که اگر نبود حمایت‌ها، تشویق‌ها و پی‌گیری‌های آقای مؤمنی نمی‌توانست به نتیجه مطلوب برسد. او شخصاً بر این کار نظارت داشت، و در فواصل زمانی معین پی‌گیر پیشرفت پروژه بود. آقای مؤمنی به درستی از اهمیت این پروژه آگاه بود، لذا پیش روی پژوهشگر آن میدان عمل و دید بسیار مناسبی گشود. حوزه هنری پس از انتشار این کتاب از سوی جبهه ضد انقلاب مورد شدیدترین حملات قرار گرفت. مؤمنی هر آنچه داشت پیش پای فرهنگ و هنر ایران اسلامی نهاد، و از تمام مهارت، دانش و بینش خود برای اعتلای جبهه انقلاب اسلامی بهره برد. بر او درود و سلام.

انتهای پیام/