پایگاه خبری جامعه نیوز دیگر بروز رسانی نمی شود و از این پس اخبار را در پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین دنبال کنید - رفتن به پایگاه خبری ملت بیدار آنلاین
جوابیه وزارت صمت به اظهارات عضو کمیسیون صنایع مجلس - پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

اخبار ویژه سرخط اخبار روز

جوابیه وزارت صمت به اظهارات عضو کمیسیون صنایع مجلس

به گزارش جامعه نیوز:

 جوابیه وزارت صمت به اظهارات عضو کمیسیون صنایع مجلس

به گزارش خبرگزاری فارس، وزارت صمت به اظهارات بهزاد رحیمی عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی در انتقاد از «دپوی ۶ میلیون تن کالای اساسی در گمرکات/ برای ماه‌های آینده به اندازه کافی کالا وارد نشده است» واکنش نشان داده و جوابیه‌ای صادر کرد که متن آن به شرح زیر است: 

– آنچه باعث به وجودآمدن مشکلات در عدم ترخیص کالاهای اساسی و رسوب کالا در بنادر کشور گردیده شامل: مشکلات ارزی و عدم تخصیص ارز توسط بانک مرکزی، عدم ترخیص و خروج کالا توسط صاحب کالا به دلیل مشکلات اسنادی، زمانبر بودن فرآیند‌های اخذ مجوز از ادارات استاندارد، قرنطینه و … ، عدم برنامه‌ریزی صحیح صاحب کالا جهت خروج محموله، عدم توانایی در جذب‌کامیون، مشکلات سامانه بازارگاه و … می‌باشد. 

– حسب مصوبه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت در تاریخ ۱۱/۰۸/۹۹ و نامه مورخ ۲۱/۱۱/۹۹ مسئولیت تولید، عرضه و تنظیم بازار گوشت‌مرغ و تخم‌مرغ و سیاست‌های حوزه صادرات نهاده های کشاورزی، دام و طیور و گوشت مرغ و تخم مرغ با وزارت جهاد کشاورزی می‌باشد. همچنین حسب تصمیمات جلسه مورخ ۱۱/۰۱/۱۴۰۰ هیات محترم وزیران ابلاغی طی نامه مورخ ۱۸/۰۱/۱۴۰۰، قرارگاه ساماندهی گوشت مرغ به ریاست وزیر محترم جهاد کشاورزی تشکیل و کلیه اختیارات به آن وزارتخانه محول گردید. لذا تمامی فرآیندهای مرتبط با آن شامل تخصیص و تامین ارز و ترخیص کالاهای اساسی از گمرکات با مجوز آن وزارتخانه صورت می‌پذیرد. بر این اساس کلیه مراحل ثبت سفارش، تعیین اولویت و تخصیص ارز نهاده‌های دامی( شامل جو، ذرت، کنجاله ) و دانه روغنی و نیز توزیع این اقلام از طریق وزارت جهاد کشاورزی و در قالب سامانه بازارگاه آن وزارت خانه از ابتدای زنجیره تا انتهای و توزیع آن تا آخرین حلقه زنجیره و سپس تحویل آن تا کشتارگاه‌ها بر عهده آن وزارتخانه می باشد.

این خبر را هم ببینید:  بررسی تاثیر کرونا بر اشتغال در کمیسیون برنامه مجلس/افزایش 4 درصدی نرخ بیکاری از اسفند

– با عنایت به تصمیمات جلسه فوق‌العاده کارگروه تنظیم بازار که با حضور معاون اول محترم رئیس جمهور برگزارگردید و پیرو تصمیمات جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت در خصوص رفع مشکل رسوب کالاهای اساسی در بنادر کشور اقدامات موثری در خصوص ترخیص رویه اعتباری کالا توسط بانک مرکزی و اقدام گمرک جمهوری اسلامی ایران مبنی بر ترخیص ۹۰ درصدی کالاهای اساسی با درخواست و اخذ تعهد از صاحب کالا (واردکننده) و نیز مجوز وزارت جهاد کشاورزی برای کالاهای ذرت، کنجاله، جو و دانه‌های روغنی (با عرضه در سامانه بازارگاه) و برای کالای روغن و گندم با مجوز شرکت بازرگانی دولتی ایران منوط به ترخیص قطعی کل کالا با اخذ و ارائه اعلامیۀ تأمین ارز یا کدرهگیری بانکی صورت پذیرفته است.  

– با عنایت به تصمیمات فوق می بایست وزارت جهاد کشاورزی با توجه به زمان تعیین شده و در جریان تخلیه سریع کالاهای اساسی نسبت به تائیدیه مجوز سامانه بازارگاه اقدام نماید تا در تشریفات ترخیص کالا هیچگونه معطلی صورت نپذیرد و صدور مجوز سیستمی قرنطینه نباتی به منزله صدور مجوز بازارگاه نیز تلقی شود که تاکنون تمهیدات لازم صورت نپذیرفته است. 

– با توجه به افزایش موجودی کالاهای اساسی در بنادر کشور، ارسال اطلاعات بر خط ترخیص کالا به سامانه جامع تجارت و تاییدیه مجوز سامانه بازارگاه در حین تخلیه کالاهای اساسی در تشریفات ترخیص کالا در کاهش رسوب کالا حائز اهمیت می باشد. 

– آمار کالاهای اساسی در بنادر کشور تا تاریخ ۲۴ خرداد سال ۱۴۰۰،  ۴.۶ میلیون تن می باشد که با احتساب کالاهای پای اسکله و منتظر در لنگرگاه ۵ میلیون تن توسط سازمان بنادر و دریانوردی اعلام شده که با خبر منتشر شده مغایرت دارد.

این خبر را هم ببینید:  راه یافتگان به کمیسیون انرژی مجلس / گمانه‌زنی‌ها بر سر میز ریاست همچنان ادامه دارد

لازم به توضیح است در صورتیکه مصوبات فوق با دقت اجرایی شود و گمرک جمهوری اسلامی ایران نسبت به اجرای آن با دقت بیشتر اقدام و از طرفی فرایند ترخیص کالا در گمرک که با مجوز های وزارت جهاد کشاورزی انجام می‌شود ( ۴۵ روز در حال حاضر) و به نرم جهانی نزدیک شود قطعاً این میزان چرخش کالا در گمرکات اجرایی روند طبیعی خواهد داشت و به نوعی اطمینان بخشی به تامین مناسب کالا برای ادامه روند تولید خواهد بود.

انتهای پیام/