پایگاه خبری جامعه نیوز

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

اخبار ویژه

جلسه قالیباف با روسای کمیسیون‌ها و مسؤلان اجرایی درباره ساماندهی بازار

به گزارش جامعه نیوز:

 جلسه قالیباف با روسای کمیسیون‌ها و مسؤلان اجرایی درباره ساماندهی بازار

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، محمد حسین فرهنگی سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی امروز (یکشنبه ۲۲ شهریور) در حاشیه جلسه علنی مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران با اشاره به جزئیات جلسه غیرعلنی مجلس اظهار داشت: در جلسه امروز که حدود سه ساعت طول کشید بحث‌های مفصلی در خصوص مسائل مربوط به بازار بورس صورت گرفت که هم از سوی مسوولان اجرایی و هم از سوی نمایندگان و کمیسیون‌های ذی‌ربط نظرات کارشناسی مطرح شد.

وی افزود: رشد قابل توجه بازار بورس از اردیبهشت تا حدود یک ماه پیش و نزول ناگهانی آن در یک ماه گذشته قابل تامل است، مسائل مختلفی نظیر عرضه چند لایه برخی از شرکت‌های وابسته به دولت در بازار باعث رشد کاذب و قابل توجه این بازار شد.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: از نظر کارشناسان، دولت باید اطلاعات مربوط به شرکت‌های پر ریسک و ریسک متوسط و ریسک پایین را در اختیار افراد قرار می‌داد تا شرایط پایدارتر بوده و شاهد رشد کاذب و نزول ناگهانی نبوده و افراد با علاقه مندی در این بازار حضور پیدا کنند.

وی اظهار داشت: نمایندگان مجلس در این جلسه تاکید داشتند در حوزه سیاست گذاری، دولت مسوول تحلیل سیاست‌ها نیست بلکه مسوول اتخاذ سیاست است در این جلسه ما شاهد تحلیل سیاست‌هایی از سوی مسوولان اجرایی بودیم در حالی که باید اتخاذ سیاست‌های صحیح در حوزه اجرایی رخ دهد.

فرهنگی خاطرنشان کرد: مسائلی در خصوص بازار ارز نیز در این جلسه مطرح شد و نمایندگان انتقادهایی را نسبت به سیاست‌هایی که از گذشته تعیین شده بود مطرح کردند و در عین حال راهکارهای اجرایی نیز مطرح شد. ریاست مجلس تاکید داشتند برای مدیریت بازار ارز تقاضا در داخل مدیریت شود. به عنوان مثال برای تامین نهاده‌های دامی و کشاورزی و اقلام و نیازهای اساسی مردم می‌توان از منابع ارزی که در خارج از کشور بلوکه شده و امکان بازگشت نقدی آن وجود ندارد استفاده کرد. 

این خبر را هم ببینید:  برگزاری نشست تخصصی «مناقشات ایران و آمریکا و آینده پیش‌رو»

وی در توضیح بیشتر افزود: با این روش می‌توان تقاضا را در بازار ارز کاهش داد و به طور مستقیم بر روی قیمت آن تاثیر گذاشت. قرار شد تا در جلسه فردا صبح رئیس مجلس با روسای کمیسیون‌های تخصصی و مسوولان اجرایی راهکارهای جامع تری برای این موضوع دیده شود.

فرهنگی با اشاره به برنامه‌های کمیسیون‌های تخصصی مجلس برای ساماندهی بازارهای مختلف تصریح کرد: هر کدام از کمیسیون‌های مجلس دارای اولویت‌های جداگانه‌ای هستند، به عنوان مثال امروز مجلس طرح دو فوریتی در خصوص تامین نهاده‌های کشاورزی بررسی می‌کند که می‌تواند تاثیر زیادی بر قیمت‌ها بگذارد. 

وی گفت:‌کمیسیون عمران نیز طرح دو فوریتی برای ساماندهی بازار مسکن تهیه کرده است که با عرضه مسکن  به متعادل سازی قیمت‌ها کمک می‌کند. کمیسیون فرهنگی نیز در حال کار کردن بر روی طرحی برای افزایش جمعیت و تعالی خانواده است. کمیسیون صنایع و معادن نیز در حال بررسی راهکارهایی برای بازگرداندن خودرو به جایگاه خود است.

انتهای پیام/ 


LEAVE A RESPONSE

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *