رفتن به بالا

پایگاه خبری جامعه نیوز | مرجع یادداشت های سیاسی و اجتماعی

تعداد اخبار امروز : 40 خبر


  • یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹
  • الأحد ۲ صفر ۱۴۴۲
  • 2020 Sunday 20 September
اوقات شرعی

به گزارش جامعه نیوز:  توضیحات خاوازی درباره واردات گندم توسط حجاریان به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی امروز (چهارشنبه ۱۹ شهریور) در صحن علنی مجلس در پاسخ به سؤال علی خضریان درباره واردات گندم از سوی حجاریان اظهار داشت: از آقای خضریان به دلیل توجهی که به بحث گندم دارند […]

به گزارش جامعه نیوز:

 توضیحات خاوازی درباره واردات گندم توسط حجاریان

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی امروز (چهارشنبه ۱۹ شهریور) در صحن علنی مجلس در پاسخ به سؤال علی خضریان درباره واردات گندم از سوی حجاریان اظهار داشت: از آقای خضریان به دلیل توجهی که به بحث گندم دارند تشکر می‌کنم و این نکته را بگویم که این سؤال مربوط به سال‌های ۹۳ و ۹۴ است و بنده از اردیبهشت ماه سال جاری وارد وزارت جهاد کشاورزی شدم و سعی کردم به احترام آقای خضریان همه اسناد را خیلی عادلانه مورد بررسی قرار دهم.

وی افزود: بر اساس ماده ۷ قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت طرح تملک دارایی‌های سرمایه‌ای، طرحی است که در زمان مشخص شروع و در زمان مشخصی هم خاتمه می‌یابد و طرح خودکفایی گندم از سال ۸۲ شروع شده و در سال ۹۳ خاتمه پیدا کرده است.

خاوازی اضافه کرد: یک هدف در این طرح تعیین شده که به صورت تجمعی به ۱۱۷.۳ میلیون تن گندم برسیم که این عدد به ۱۴۱ میلیون تن گندم رسیده است.

وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: طرح خودکفایی گندم در فاصله سال‌های ۸۲ تا ۹۳ خاتمه یافته و طرح دیگری با عنوان ضریب خوداتکایی در تولید محصولات راهبردی کشاورزی توسط سازمان برنامه و بودجه به تصویب رسیده است.

وی با بیان این که من سعی کرده‌ام در بررسی اسناد به نگرانی آقای خضریان هم بپردازم، گفت: من فواصل ۵ سال بعد و ۵ سال قبل از این طرح را مورد بررسی قرار دادم و در طرح به صورت تجمعی در این ۵ سال ۴۹.۵ میلیون تن با میانگین تولید سالانه ۹.۹ میلیون تن تولید گندم بوده است. در ۵ سال طرح ردیف ارتقای ضریب خوداتکایی در محصولات راهبردی که جایگزین شده ۶۵.۲ میلیون تن و با میانگین تولید سالانه ۱۳ میلیون تن در سال بوده است.

خاوازی تأکید کرد: اگر بخواهیم این طرح را از نظر خرید هم مقایسه کنیم در ۵ سال منتهی به خاتمه این طرح ۹۲ میلیون تن گندم خریداری شده؛ یعنی به صورت متوسط ۵.۸ و در ۵ سال بعدی که این طرح به جای آن آماده ۴۵ میلیون تن خرید گندم اتفاق افتاده که متوسط آن به ۹ میلیون تن می‌رسد.

وزیر جهاد کشاورزی با تأکید بر این که در مورد واردات نیز باید بگویم واردات ۱۹ میلیون تن با متوسط ۳و۸ میلیون تن و در ۵ سال منتهی به خاتمه این طرح اتفاق افتاده و در ۵ سال بعد نیز ۵.۴ میلیون تن واردات بوده است. بنابراین آقای خضریان این نگرانی را نداشته باشند که طرح مورد حمایت نباشد. بلکه طرح از طریق تزریق اعتبارات دیگر مورد حمایت قرار گرفته است.

وی با بیان این که طرح ۸۲ تا ۹۳ نیز به طور متوسط ۵۵ درصد آن صرف ناظران گندم شده است، افزود: تا ۲ الی ۳ سال آخر طرح نیز کل پول مربوط به طرح ناظران گندم بوده که اینها در سال ۹۲ همه ناظران با تصویب مجلس شورای اسلامی جذب وزارت جهاد کشاورزی شدند و عملا طرح ضریب خوداتکایی و خودکفایی گندم به بحث پرسنل پرداخته و طرح جدیدی با اعتبارات نسبتا خوبی جایگزین آن شده است.

خاوازی با بیان این که بنده شخصا با تمام فرمایشات آقای خضریان موافق هستم و نکات درست است، گفت: وقتی ردیف خوداتکایی تزریق شده به وزارتخانه اتفاقات بسیار زیادی در بذر و مکانیزاسیون که اصلاً خط اعتباری نداشته و در بسیاری از نهادها اتفاق افتاده که باعث شده تولید گندم تثبیت پیدا کند.

وزیر جهاد کشاورزی تأکید کرد: ما برای نیاز داخلی گندم در داخل کشور هیچ مشکلی نداریم، اما هر کشوری باید ذخایر استراتژیک خود را داشته باشد که این عدد بین ۳ تا ۵ میلیون تن است.

وی گفت: وارداتی که توسط شرکت‌های دولتی اتفاق افتاده است که البته این از برج ۹۸/۵ مدیریت آن با وزارت جهاد کشاورزی نیست. به عبارتی مدیریت واردات با ما نیست و این اتفاقی که افتاده برای تأمین ذخایر استراتژیک کشور بوده است و باید کشور ذخایر استراتژیک داشته باشد اما تولید به اندازه مصرف و داخل وجود دارد.

ادامه دارد….


اخبار مرتبطتبلیغات

جديدترين خبرها